Zielono mi, czyli Kolorowa Sobota #1

Pierwszy Dzień Wiosny zawsze kojarzył mi się z pięknym, słonecznym dniem i świeżo rozkwitłą zielenią (odkrywam dziś w sobie poetycką nutkę). Dlatego nowy cykl na Kąciku z książką, czyli Kolorową Sobotę, otwieram właśnie zielenią, aby jak najpełniej poczuć nadchodzącą nową porę roku.

Przygotowałam dla Was gatunkowy misz-masz książek, których tytuły zawierają kolor zielony. Znalazła się tu fantastyka, powieści obyczajowe, młodzieżowe i podróżnicze. Nie zabrakło oczywiście także Mistrza. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

"Zielona mila" Stephen King


Opis wydawcy:
Akcja powieści, zbliżonej klimatem do głośnej noweli tego samego autora, toczy się w Ameryce lat 30. Jej bohaterowie to więźniowie oczekujący na wykonanie kary śmierci i pilnujący ich strażnicy. Książkę zekranizował w 1999 roku Frank Darabont; główną rolę zagrał Tom Hanks. Wśród przebywających w więzieniu Cold Mountain skazańców znajduje się nieobliczalny, niezwykle agresywny młodociany zabójca William Wharton; jest Eduard Delacroix, niepozorny Francuz z Luizjany, który zgwałcił i zabił młodą dziewczynę; dla zatarcia śladów spalił kolejnych sześć osób. Jest wreszcie skazany za brutalny mord na dwóch małych dziewczynkach John Coffey, zagadkowy olbrzym o wiecznie załzawionych oczach, obdarzony niezwykłą mocą. Co łączy tych ludzi? Tę zagadkę usiłuje rozwiązać główny klawisz Paul Edgecombe, wierzący w niewinność Coffeya.

"Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomerry


Opis wydawcy (choć i tak wszyscy go znają):
Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie mają pojęcia, że od tej pory ich życie wypełnią niespodzianki. Na Zielone Wzgórza w Avonlea przybywa nie chłopiec, lecz jedenastoletnia rudowłosa dziewczynka. Ania to osóbka o nieprzeciętnym temperamencie i wyobraźni, która potrafi płatać figle i czynić cuda, obdarzona niezwykłą zdolnością patrzenia na świat. Jej obecność wywróci życie mieszkańców Avonlea do góry nogami i na zawsze odmieni Zielone Wzgórze.

"Biała kobieta na zielonym rowerze" Monique Roffey (recenzja)


Opis wydawcy:
George i Sabine Harwood przenoszą się z Anglii na Trynidad. George szybko adaptuje się w egzotycznym miejscu, lecz jego żonę, osamotnioną i wyczerpaną upałem, niepokoi nieuchronne nadejście nowej epoki. Sabine zaczyna obsesyjnie interesować się Erikiem Williamsem, charyzmatycznym przywódcą powstającej właśnie narodowej partii Trynidadu. Ukojenie przynosi jej pisanie listów do Williamsa, w których zawiera wszystkie nadzieje i obawy związane z przyszłością. Nigdy ich jednak nie wysyła. 

Lata mijają, a małżeństwo George’a i Sabine trwa na dobre i na złe. Kiedy George odnajduje listy Sabine, zaczyna rozumieć, jak wiele żona przed nim ukrywała. I odczuwa nagłą, rozpaczliwą potrzebę, by udowodnić jej swoją miłość.


"Zieleń szmaragdu" Kirsten Gier (recenzja)


Opis wydawcy:
Co robi dziewczyna, której właśnie złamano serce? To proste: gada przez telefon z przyjaciółką, pochłania czekoladę i całymi dniami rozpamiętuje swoje nieszczęście. Ale Gwen – podróżniczka w czasie mimo woli – musi wziąć się w garść, chociażby po to, żeby przeżyć. Nici intrygi z przeszłości także dziś splatają się w zabójczą sieć. Złowrogi hrabia de Saint Germain jest bardzo bliski swego celu: Gwendolyn musi stanąć do walki o prawdę, miłość i własne życie.

"Smażone zielone pomidory" Fannie Flagg


Opis wydawcy:
Evelyn przechodzi ciężkie chwile – twierdzi, że jest za młoda, żeby być starą, i za stara, żeby być młodą. Gdy odwiedza teściową w domu spokojnej starości, poznaje wiekową panią Threadgoode. Kobieta zaczyna opowiadać Evelyn historię swojego życia… We wspomnieniach wraca do małego miasteczka w Alabamie. Są lata 30. XX wieku, dwie przyjaciółki – Idgie i Ruth – postanawiają otworzyć kawiarnię Whistle Stop Cafe. Wkrótce staje się ona ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i przyjezdnych. Tu każdy gość może liczyć na pyszną pieczeń, aromatyczną kawę i kawałek ciasta z kremem kokosowym. Za smakowitym menu kryje się jednak o wiele więcej – namiętności, dramaty, śmiech, a nawet… zbrodnia. Poznając losy przyjaciółek, Evelyn uświadamia sobie, że najwyższy czas dokonać w swoim życiu kilku istotnych zmian.


"Miasto w zieleni i błękicie" Anna Kańtoch


Opis:
W sąsiedztwie rodzinnego domu Melisandry zamordowano człowieka, a jego pamięć została usunięta. To może zrobić tylko zdolny mag, rozpoczyna się więc polowanie na czarowników. Melisandra musi chronić siebie i swoich bliskich. Chyba że to właśnie tu kryje się niebezpieczeństwo… To ważne, z czyjej ręki giniesz. Możesz ją zapamiętać.

"Zielony Dom" Mario Vargas Llosa


Opis:
Pewnego dnia w andyjskiej miejscowości pojawia się dziwny nieznajomy. Kupuje ziemię, a dom, który zbuduje - pomaluje na zielono. Tubylców zaskakuje obszerny salon i sześć małych pokoików na górze, a także zamówione wyposażenie składające się z tuzina łóżek, sześciu umywalek, sześciu luster i tyluż nocników. Pojawiają się podejrzenia i plotki, aż pewnego dnia ksiądz García zagrzmi podczas niedzielnej mszy, że nad Piurą unosi się moralne zagrożenie. Jednak to, co dla jednych jest symbolem zła i celem świętej wojny, dla innych przybytkiem zakazanych uciech, a dla wielu zwykłą knajpą, dla dwojga ludzi stanie się azylem wielkiej miłości.

"Zielone wzgórza Afryki" Ernest Hemingway


Opis wydawcy:
W "Zielonych wzgórzach Afryki" wielki pisarz chciał opowiedzieć o kraju, który zafascynował go całkowicie, o przygodach łowieckich, o ludziach i zwierzętach - i przy tej okazji stworzył swój własny znakomity, soczysty, chwilami ironiczny, bardzo prawdziwy autoportret. I to jest jedna z najcenniejszych rzeczy w tej książce, którą tak lubił i która jest, jak sam powiedział, książką "absolutnie prawdziwą", dającą wierny obraz kraju i przygód autora, wielkiego pisarza, wielkiego myśliwego, wielkiego miłośnika Afryki

"Dziewczynka w zielonym sweterku" Krystyna Chiger, Daniel Paisner


Opis wydawcy:
Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów - między przedwojennym, luksusowym życiem rodziny Chigerów a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem siły ludzkiego charakteru. Jest w niej wszystko: strach, rozpacz, miłość, modlitwa, zdrada, nadzieja, intymność...

"Zielone piekło Autor" Raymond Maufrais


Opis wydawcy:
„Chcę odnaleźć trzy plemiona ludożerców, a także członków innych 51 dzikich plemion, których ślad zaginął ponad 60 lat temu”.

To zdanie, wypowiedziane przez Raymonda Maufraisa, drukowało wiele czasopism opisujących jego fascynującą i zarazem przerażającą przygodę. W wieku dziewiętnastu lat wyruszył w głąb brazylijskiej puszczy, biorąc udział w wyprawie, której celem było poznanie życia i obyczajów pierwotnych szczepów indiańskich z Mato Grosso. Trzy lata później samotnie podjął się niezwykle ryzykownego zadania. Chciał przedostać się przez dżunglę Gujany do masywu górskiego Tumuc-Humac. Ślad po nim zaginął. Nad brzegiem rzeki Tamouri znaleziono opuszczony biwak i dziennik Raymonda, który, wraz z przejmującą relacją autora z podróży do Mato Grosso, został wydany pod tytułem „Zielone piekło”.

I w tym zielonym, optymistycznym nastroju życzę Wam przyjemnego pierwszego dnia wiosny!

Komentarze

 1. Ale ten zielony kolor jest popularny wśród autorów :) Czytałam oczywiście prześwietną "Anię z Zielonego Wzgórza" i "Smażone zielone pomidory" - świetne. W planach "na kiedyś" mam "Zieloną milę" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł! :) A zieleń idealna na pierwszy dzień wiosny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję, dzień też bardzo wiosenny - wbrew prognozom :)

   Usuń
 3. Z tych książek czytałam tylko "Anię" oraz "Zielone Wzgórza Afryki". "Ania" okazała się świetna, zaś "Zielone wzgórza Afryki" okropna, pełna opisów polowań i po jej przeczytaniu zraziłam się do twórczości Hemingwaya :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, no cóż, dobrze wiedzieć, sama jeszcze jej nie czytałam.

   Usuń
 4. Ania z Zielonego Wzgórza to moje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa. ,,Smażone zielone pomidory" też :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Zielona mila" musiała się tu znaleźć;)
  Czytałaś wszystkie z tych książek?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję się tylko do przeczytania pierwszych czterech :)

   Usuń

Prześlij komentarz