Przejdź do głównej zawartości

Wywołana do tablicy po raz trzeci, czyli wywnętrzniam się

Niemal równo co roku zostaję zaproszona do udziału w krążącej po blogosferze zabawia "Liebster Blog Award". Tym razem zostałam wywołana do tablicy przez Weronikę Jurkiewicz. Czas więc na odsłonę trzecią, w której się nieco powywnętrzniam.

1. Książka w wersji papierowej, czy elektronicznej (uzasadnij wybór)?
Gdybym usłyszała to pytanie nieco ponad rok temu pewnie z miejsca wskazałabym tradycyjne, papierowe książki, jednak za sprawą Kindle'a przekonałam się do ebooków i chętnie po nie sięgam. Dlaczego wyjaśniałam w tekście "Dobry e-book nie jest zły, czyli dlaczego pokochałam Kindle'a".

Jeśli książka jest dobra, nie jest ważne, w jakiej formie po nią sięgniemy
2. W jakich miejscach lubisz czytać książki, czy korzystasz w tym celu również z księgarń, bibliotek, czy przestały już wytwarzać dla Ciebie pewien klimat zacisza, gdzie można poczytać?
Nigdy nie zdarzyło mi się wybrać do biblioteki czy księgarni tylko po to, by tam czytać (chociaż w studenckich czasach zdarzało mi się podczytywać książki w Empiku). Najlepiej czuję się z książką we własnym domu, w innych miejscach za bardzo się rozpraszam.

3. Czy przeczytałeś/ aś książkę lub książki, które w jakiś sposób odmieniły Twoje życie, wpłynęły na nie?
Niemal każda przeczytana książka ma na mnie pewien wpływ, często zmusza do refleksji, każde zastanawiać się nad tym, jak ja postąpiłabym w sytuacji, w jakiej zostali postawieni bohaterowie. Nie przychodzi mi jednak do głowy żadna pozycja, która w znaczący sposób wpłynęłaby na moje codzienne życie, czy też skłoniła do jakichś zmian.

4. Masz jakąś ulubioną książkę z lat dzieciństwa, którą chętnie wspominasz bądź zdarza Ci się nadal ją trzymać w biblioteczce, czytać?
Uwielbiałam książki przygodowe, których akcja toczyła się na Dalekiej Północy. Na półce nadal stoi "Biały kieł" Jacka Londona, cała seria powieści Jamesa Curwooda oraz "Łowcy fok".


Mocno sfatygowana, ale jedna z ukochanych powieści szczenięcych lat

5. Masz jakiś typ książek, których nie lubisz (jeśli tak to dlaczego)?
Nie przepadam za poradnikami, książkami dotyczącymi tematyki religijnej oraz typowymi romansami, z tych ostatnich chyba już wyrosłam.

6. Wymień trzy blogi, godne polecenia.
Tylko trzy? Będzie ciężko, bo już mam w głowie listę około dziesięciu... Pierwsze do głowy wpadły mi: Zwiedzam wszechświat, Krimifantamania i niepoprawny Paragraf 22 i pół.

7. Chciałabym obejrzeć wartościowy film, nie przereklamowany, najchętniej podejmujący tematykę - sztuki, szczególnie literatury. Czy byłbyś/ byłabyś w stanie polecić taki film?
Od kilku lat jestem na bakier z kinem i telewizorem, więc to raczej mi trzeba polecać coś wartego obejrzenia... Natomiast ze starszych ulubionych dwa przychodzą mi do głowy  -"Fanatyk" i "Fight Club", oglądane po kilka razy i z pewnością powtórzone jeszcze nie raz. Ale raczej nie podejmują one wspomnianej tematyki.

8. Czy jest jakaś książka, której okładka bądź ilustracje skusiły Cię do jej przeczytania?
Chociaż nie powinno się oceniać książki po okładce, często zwracam uwagę na wydanie i oprawę graficzną, np. jestem zachwycona wydaniem "Osobliwego domu pani Peregrine" z dziesiątkami niepokojących fotografii w stylu tej na okładce. Nie kojarzę jednak, żebym sięgnęła po jakąś pozycję tylko ze względu na okładkę, zawsze czytam opis. 


9. Jaką książkę planujesz kupić / pożyczyć do przeczytania i co skusiło Cię do tego wyboru?
Jestem na etapie odwyku od kupowania, więc pytanie pomijam, aby się za bardzo nie frustrować. Tyle książek jest jeszcze do zdobycia...

10. Wsiadasz do maszyny czasu, odpalasz opcję "cofnij czas" i wysiadasz w dowolnie wybranej epoce literackiej. W której?
Trudno nazwać to epoką literacką, do głowy przychodzą mi krótsze okresy. Próbuję się też zdecydować między burzliwymi czasami za panowania Tudorów w Anglii oraz XIX-wieczną Anglię znaną z powieści Jane Austen. Jednak mimo że byłaby to fascynująca podróż, nie chciałabym na stałe pozostać w przeszłości, obecne czasy znacznie bardziej mi odpowiadają.

11. Jeśli nie książki, to co? Czyli Twoja alternatywa dla bloga o książkach.
Oczywiście planszówki i karcianki, którym poświęcony jest cały dział na moim blogu. Jeśli mam wolną chwilę, ale akurat nie czytam, najczęściej gram.Zabawy nie puszczam dalej w świat, ale zapraszam Was do udzielenia własnych odpowiedzi w komentarzach. Może mamy ze sobą coś wspólnego? :)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…