Przejdź do głównej zawartości

Lipcowe zdobycze, czyli książkowo mi, oj książkowo...

I lipiec za nami. Jak? Kiedy? Dopiero był koniec czerwca, a tu kolejny miesiąc upłynął. A skoro tak, to czas nakarmić wewnętrznego ekshibicjonistę i pochwalić się nabytkami.


Stosy są nie symetryczne, bo podzieliłam je na te, które zasiliły moją biblioteczkę w wyniku zakupów i prezentów (mówiłam już, że lubię mieć urodziny?). Natomiast po prawej to stosik recenzencki. 

Skąd taki podział? Ostatnio rzucił mi się gdzieś na FB zabarwiony żółcią komentarz, że gdy ktoś zaczyna prowadzić książkowego bloga, to żeruje tylko na gratisach z wydawnictw. Ykhm, drogi hejterze, jak widzisz, w moim przypadku nie do końca tak jest (przy okazji pozdrawiam, jeśli tu trafiłeś).

A teraz do rzeczy - stos po lewej stronie:
1. "Brudnopis" Siergiej Łukjanienko (yeah yeah yeah!)
2. "Fight Club" Chuck Palahniuk (j.w. :))
3. "Golem i dżin. Część 1" Helene Wecker
4. "Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów" Iwona Kienzler
5. "Wierny mąż niewiernych żon. Władysław Jagiełło" Iwona Kienzler
6. "Koniasz. Wilk Samotnik. Tom II" Miroslav Zamboch
7. "Koniasz. Wilk Samotnik. Tom I" Miroslav Zamboch
8. "Ciemnorodni" Alison Sinclair
9. "Bohaterowie" Joe Abercrombie
10."Kłamstwa Locke'a Lamory" Scott Lynch
11. "Kobieta, którą porwał wiatr" Claus Stephani
12. "Siedem pożarów medemoiselle" Esther Vilar
13. "Pieśń Aborygenki" Ros Moriarty
14. "A.B.C." Agatha Christie
15. "I nie było już nikogo" Agatha Christie

Stos po prawej:
1. "Blackout" Mira Grant - od Wydawnictwa SQN (recenzja przedpremierowa)
2. "Wyspa na prerii" Wojciech Cejrowski - od portalu Duże Ka
3. "Biała księżniczka" Philipa Gregory - od Wydawnictwa Książnica (recenzja)
4. "Rebelia" Simon Scarrow - od Wydawnictwa Książnica
5. "Niewidzialna korona" Elżbieta Cherezińska - od Wydawnictwa Zysk i S-ka

Ponadto mój Kindelek wzbogacił się o:
1. "Countdown" Miry Grant (recenzja)
2. Zbiór opowiadań Edgara Allana Poego
3. "Ostatni dzień pary" Anny Kańtoch i Krzysztofa Piskorskiego
4. Pakiet książek Stefana Grabińskiego

A na MP3 pojawiły się nowe audiobooki:
1. "Autobiografia Kuby Rozpruwacza" Jamesa Carnaca (recenzja - od Audioapp.pl
2. "Głos" Arnaldura Indriðasona - od Biblioteki Akustycznej
3. "Obraz pośmiertny" Aleksandry Marininy - od Audioapp.pl

I to by było na tyle, rzucam się w wir czytania i słuchania :)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…