Przejdź do głównej zawartości

English Matters. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

Kilka dni temu opisywałam jedno z wydań specjalnych magazynu "English Matters", poświęcone w całości Australii. Z kolei dzisiaj chciałabym Wam krótko przedstawić dwa kolejne wydania, które jeszcze bardziej przypadły mi do gustu - numery poświęcone Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym.


"English Matters. Wielka Brytania"

Bieżący numer to mój zdecydowany faworyt wśród wszystkich jak dotąd wydanych numerów specjalnych magazynu i z pewnością moją opinię podzielą wszystkie osoby zainteresowane historią i kulturą Wielkiej Brytanii. Znajduje się w nim dziesięć artykułów:
 • The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland – General Info. Jak wskazuje tytuł, zawiera ogólne informacje na temat Zjednoczonego Królestwa oraz każdego z czterech wchodzących w jego skład krajów - Anglii, Szkocji, Walii i Północnej Irlandii.
 • UK Symbols to jeden z ciekawszych tekstów w tym numerze, można się z niego dowiedzieć co nieco na temat rzeczy, miejsc, osób lub faktów, które kojarzą się z Wielką Brytanią, poczynając od Big Bena, poprzez oddzielne krany dla gorącej i zimnej wody, a na dudach kończąc.
 • Religion in Great Britain to krótkie kompendium wiedzy nie tylko na temat obecnej pozycji religii w życiu Brytyjczyków. Ciekawym dodatkiem jest tekst dwóch modlitw - "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo" w wersji polsko-angielskiej oraz słowniczek zwrotów związanych z religią.
 • The British Honours System pomoże zorientować się co nieco w dość skomplikowanym gąszczu brytyjskich tytułów honorowych.
 • The British Monarchy przybliża sylwetki najsłynniejszych angielskich monarchów, trojga Tudorów - Henryka VII, jego syna Henryka VIII oraz Elżbiety I, a także królowej Wiktorii i królowej Elżbiety II.
 • Reuters – the Global Agency oraz (Tele)visionary! The Best of British Broadcasting dotyczą brytyjskich mediów - pierwszy opowiada o jednej z najsłynniejszych agencji prasowych na świecie, a drugi o najpopularniejszych brytyjskich programach telewizyjnych.
 • British Invasion nie ma nic wspólnego z militariami, jego autorka skupia się za to na pochodzących z Wysp produktach, które podbiły i nadal podbijają świat.
 • British Entrepreneur with Social Conscience – Dame Anita Roddick - to artykuł poświęcony założycielce marki kosmetyków, znanych jako "etyczne". The Body Shop powstało jako mały sklepik, obecnie zaś jest ogólnoświatowy biznes.
 • “Elementary, my Dear Watson” - jak łatwo się domyśleć jest to tekst poświęcony najsłynniejszemu angielskiemu detektywowi, Sherlockowi Holmesowi.
"English Matters. Stany Zjednoczone"

To kolejny rewelacyjne wydanie specjalne (swoją drogą pierwsze, jakie się ukazało), dla osób zainteresowanych Stanami Zjednoczonymi z pewnością lektura obowiązkowa. W nim także znajduje się dziesięć artykułów, których tematyka częściowo pokrywa się z numerem poświęconym Wielkiej Brytanii:
 • United States of America – General Info zawiera podstawowe informacje na temat kraju, poczynając od ustroju politycznego, poprzez flagę i hymn, a na prezydencie kończąc.
 • American Symbols to zestawienie informacji na temat miejsc i przedmiotów powszechnie kojarzonych ze Stanami. Są to m.in. Statua Wolności, Yankee Doodle, bielik amerykański czy Wuj Sam.
 • A Slightly Different Insight into the Geography of the United States of America to artykuł poświęcony miejscom w USA, które nieustannie się zmieniają. A dlaczego? Ze względu na siły natury, których nie da się poskromić. Dotyczy to m.in. Alei Tornad, wulkanu Mount St. Helens, uskoku San Andreas czy Wschodniego Wybrzeża.
 • American Alphabet - jeden z moich ulubionych tekstów, zawierający alfabetyczną listę osób, miejsc i przedmiotów, czyli taka Ameryka w pigułce. 
 • States’ Nicknames to kolejna ciekawostka - lista przydomków nadanych każdemu z pięćdziesięciu stanów.
 • Jewish-American in New York to z kolei artykuł poświęcony pisarzowi Jonathanowi Safranowi Foerowi oraz jego powieściom.
 • Born in the USA – Interview with all-American Girl Melissa Gallagher to mój drugi ulubiony tekst w tym numerze, z którego wyłania się obraz USA niewiele mający wspólnego z Nowym Jorkiem, a raczej ze zwykłą codziennością przeciętnego Amerykanina.
 • Sport in the USA. Nie od dziś wiadomo, że Ameryka ma swoistą obsesję na punkcie sportu, a najważniejsze dyscypliny oraz sportowców-legendy poznacie z powyższego artykułu.
 • The Statue of Liberty – Mother of Exiles opowiada o jednym z najsłynniejszych symboli USA, tytułowej Statui Wolności.
 • The American Political System to z kolei zestawienie wiadomości na temat systemu politycznego oraz dwóch prezydentów, którzy znacząco wpłynęli na politykę Stanów, George'a Washingtona oraz Ronalda Reagana.

Jestem bardzo zadowolona z lektury obydwu powyższych numerów magazynu, które zapewniły mi rozrywkę, a jednocześnie zawierały ciekawe informacje. Niestety nie są one obecnie dostępne w wersji papierowej, a jedynie na płytach, które możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu. Utrudnia to nieco czytanie, ale z drugiej strony mamy od razu dostępne pliki MP3 do wybranych artykułów, nie musimy więc pobierać ich już ze strony wydawnictwa.

Komu mogę polecić wydania specjalne English Matters? Przede wszystkim osobom zainteresowanym kulturą i historią Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych ze znajomością języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym.

Za egzemplarze magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…