English Matters. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

Kilka dni temu opisywałam jedno z wydań specjalnych magazynu "English Matters", poświęcone w całości Australii. Z kolei dzisiaj chciałabym Wam krótko przedstawić dwa kolejne wydania, które jeszcze bardziej przypadły mi do gustu - numery poświęcone Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym.


"English Matters. Wielka Brytania"

Bieżący numer to mój zdecydowany faworyt wśród wszystkich jak dotąd wydanych numerów specjalnych magazynu i z pewnością moją opinię podzielą wszystkie osoby zainteresowane historią i kulturą Wielkiej Brytanii. Znajduje się w nim dziesięć artykułów:
 • The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland – General Info. Jak wskazuje tytuł, zawiera ogólne informacje na temat Zjednoczonego Królestwa oraz każdego z czterech wchodzących w jego skład krajów - Anglii, Szkocji, Walii i Północnej Irlandii.
 • UK Symbols to jeden z ciekawszych tekstów w tym numerze, można się z niego dowiedzieć co nieco na temat rzeczy, miejsc, osób lub faktów, które kojarzą się z Wielką Brytanią, poczynając od Big Bena, poprzez oddzielne krany dla gorącej i zimnej wody, a na dudach kończąc.
 • Religion in Great Britain to krótkie kompendium wiedzy nie tylko na temat obecnej pozycji religii w życiu Brytyjczyków. Ciekawym dodatkiem jest tekst dwóch modlitw - "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo" w wersji polsko-angielskiej oraz słowniczek zwrotów związanych z religią.
 • The British Honours System pomoże zorientować się co nieco w dość skomplikowanym gąszczu brytyjskich tytułów honorowych.
 • The British Monarchy przybliża sylwetki najsłynniejszych angielskich monarchów, trojga Tudorów - Henryka VII, jego syna Henryka VIII oraz Elżbiety I, a także królowej Wiktorii i królowej Elżbiety II.
 • Reuters – the Global Agency oraz (Tele)visionary! The Best of British Broadcasting dotyczą brytyjskich mediów - pierwszy opowiada o jednej z najsłynniejszych agencji prasowych na świecie, a drugi o najpopularniejszych brytyjskich programach telewizyjnych.
 • British Invasion nie ma nic wspólnego z militariami, jego autorka skupia się za to na pochodzących z Wysp produktach, które podbiły i nadal podbijają świat.
 • British Entrepreneur with Social Conscience – Dame Anita Roddick - to artykuł poświęcony założycielce marki kosmetyków, znanych jako "etyczne". The Body Shop powstało jako mały sklepik, obecnie zaś jest ogólnoświatowy biznes.
 • “Elementary, my Dear Watson” - jak łatwo się domyśleć jest to tekst poświęcony najsłynniejszemu angielskiemu detektywowi, Sherlockowi Holmesowi.
"English Matters. Stany Zjednoczone"

To kolejny rewelacyjne wydanie specjalne (swoją drogą pierwsze, jakie się ukazało), dla osób zainteresowanych Stanami Zjednoczonymi z pewnością lektura obowiązkowa. W nim także znajduje się dziesięć artykułów, których tematyka częściowo pokrywa się z numerem poświęconym Wielkiej Brytanii:
 • United States of America – General Info zawiera podstawowe informacje na temat kraju, poczynając od ustroju politycznego, poprzez flagę i hymn, a na prezydencie kończąc.
 • American Symbols to zestawienie informacji na temat miejsc i przedmiotów powszechnie kojarzonych ze Stanami. Są to m.in. Statua Wolności, Yankee Doodle, bielik amerykański czy Wuj Sam.
 • A Slightly Different Insight into the Geography of the United States of America to artykuł poświęcony miejscom w USA, które nieustannie się zmieniają. A dlaczego? Ze względu na siły natury, których nie da się poskromić. Dotyczy to m.in. Alei Tornad, wulkanu Mount St. Helens, uskoku San Andreas czy Wschodniego Wybrzeża.
 • American Alphabet - jeden z moich ulubionych tekstów, zawierający alfabetyczną listę osób, miejsc i przedmiotów, czyli taka Ameryka w pigułce. 
 • States’ Nicknames to kolejna ciekawostka - lista przydomków nadanych każdemu z pięćdziesięciu stanów.
 • Jewish-American in New York to z kolei artykuł poświęcony pisarzowi Jonathanowi Safranowi Foerowi oraz jego powieściom.
 • Born in the USA – Interview with all-American Girl Melissa Gallagher to mój drugi ulubiony tekst w tym numerze, z którego wyłania się obraz USA niewiele mający wspólnego z Nowym Jorkiem, a raczej ze zwykłą codziennością przeciętnego Amerykanina.
 • Sport in the USA. Nie od dziś wiadomo, że Ameryka ma swoistą obsesję na punkcie sportu, a najważniejsze dyscypliny oraz sportowców-legendy poznacie z powyższego artykułu.
 • The Statue of Liberty – Mother of Exiles opowiada o jednym z najsłynniejszych symboli USA, tytułowej Statui Wolności.
 • The American Political System to z kolei zestawienie wiadomości na temat systemu politycznego oraz dwóch prezydentów, którzy znacząco wpłynęli na politykę Stanów, George'a Washingtona oraz Ronalda Reagana.

Jestem bardzo zadowolona z lektury obydwu powyższych numerów magazynu, które zapewniły mi rozrywkę, a jednocześnie zawierały ciekawe informacje. Niestety nie są one obecnie dostępne w wersji papierowej, a jedynie na płytach, które możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu. Utrudnia to nieco czytanie, ale z drugiej strony mamy od razu dostępne pliki MP3 do wybranych artykułów, nie musimy więc pobierać ich już ze strony wydawnictwa.

Komu mogę polecić wydania specjalne English Matters? Przede wszystkim osobom zainteresowanym kulturą i historią Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych ze znajomością języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym.

Za egzemplarze magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Komentarze

 1. Szkoda, że nie są w wersji papierowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Australia zdecydowanie najbardziej mnie interesuje, no i zdecydowanie wolałabym wersję papierową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te numery podobały mi się jeszcze bardziej niż ten australijski, ale brak wersji papierowej jest niestety sporą niedogodnością.

   Usuń

Prześlij komentarz