"English Matters. Australia"

"English Matters" to jeden z moich ulubionych magazynów językowych. W ukazujących się co dwa miesiące numerach można znaleźć artykuły poruszające różnorodną tematykę, m.in. popkulturę, zdrowie, historię czy turystykę. 

Warto jednak wiedzieć, że co kilka miesięcy ukazują się także numery specjalne, które w całości poświęcone są jednemu tylko zagadnieniu. Nieco ponad pół roku temu prezentowałam Wam egzemplarz "Customs and Traditions of Great Britain", z kolei dzisiaj chciałabym Was zabrać w podróż na antypody.

W bieżącym numerze znajdziecie jedenaście obszernych artykułów, które mają na celu przybliżenie australijskiej kultury, historii, a także fauny i flory. No i oczywiście języka. 


Symbols of Australia to przyjemne wprowadzenie do tematu opisujące dziesięć najpopularniejszych miejsc, przedmiotów i osób zwykle kojarzonych z Australią. Dowiecie się z niego m.in., czym jest mało apetycznie wyglądający (ale podobno smaczny) Vegemite oraz kim był Krokodyl Dundee (ci młodsi mogą nie wiedzieć).

Bound for Botany Bay to z kolei dawka historii przybliżająca nie do końca chwalebne okoliczności powstania państwa.

Dwa kolejne artykuły (The Aboriginal Culture of Australia oraz The Didgeridoo – the Sound of Australia) to ukłon w stronę rdzennym mieszkańców tego kontynentu, opowiadający pokrótce religię, obrzędy oraz sztukę Aborygenów.

Aussie Glossary jest jednym z ciekawszych artykułów w bieżącym numerze, zwłaszcza z punktu widzenia językowego. Przybliża bowiem specyficzne słownictwo charakterystyczne dla australijskiego angielskiego, którego przykładem niech będzie "I had a nana and a sanger for brekkie".

My Personal Long Jump to z kolei polski akcent - wywiad z Tedem Matkowskim, dziennikarzem silnie zaangażowanym w propagowanie polskiej kultury i sztuki w Australii.

Let's Go Trough Australia Once More to krótkie podsumowanie najsłynniejszych miejsc w Australii.Australian Open – the Fans Slam to coś dla fanów tenisa, natomiast The Stars of Australia przybliża sylwetki najsłynniejszych australijskich reżyserów i aktorów.

Bardzo spodobał mi się także tekst Fauna In the Land Down Under opisujący - jak sama nazwa wskazuje gatunki zwierząt spotykanych jedynie w Australii i sąsiadujących z nią wyspach. Nie są to przy tym suche fakty, a raczej zbiór ciekawostek - np. czy wiedzieliście, że koala jest jednym z nielicznych zwierząt posiadających linie papilarne?


A na zakończenie dostajemy Coober Pedy – ‘Opal Capital of the World’, czyli szybki rzut oka na jeden z największych skarbów Australii - opale. To właśnie stamtąd pochodzi blisko 97% światowych zasobów tych pięknych kamieni.

Wprawdzie bieżący numer ukazał się w lipcu 2012 roku, jednak bez problemu nadal możecie go zamówić na stronie wydawnictwa Colorful Media

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Komentarze

 1. Tyle interesujących informacji w jednym miejscu, koniecznie muszę się rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba sobie zamówię ten numer.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ponoć w Empiku można załapać się na te gazety. Mam dosyć daleko do Empiku ale znalazłam je w pobliskim sklepie. Tylko ze były one odpowiednikiem do hiszpańskiego. Ogólnie fajnie bo mam zamiar się go uczyć, ale jak na sam początek nauki raczej nie wyjdzie spotkanie z tą gazetą. Chciałabym się zapoznać z tą, lecz nie wiem czy z moim angielskim dam radę. Ponieważ jest średni. Ale spróbuję. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. English Matters jest skierowany do osób, których angielski jest mniej więcej na poziomie średniozaawansowanym, więc może nie będzie źle :)

   Usuń
 4. Może kiedyś zamówię jakieś straszne egzemplarze, bo zdążyłam się już wkręcić w czytanie tych magazynów, a Australia to ogromnie ciekawy kraj. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eee... straszne to one nie są :D Ale te starsze polecam jak najbardziej ;)

   Usuń

Prześlij komentarz