Przejdź do głównej zawartości

"Jesteś tylko mój" Joanna Sykat

Jesteś tylko mój - Joanna Sykat
Tytuł Jesteś tylko mój
Autor Joanna Sykat
Wydawnictwo Replika
Rok wydania 2013
Stron 220
Dwie kobiety i jeden mężczyzna. Niekochana żona i czuła kochanka, a między nimi On, szukający własnej definicji szczęścia. Temat stary jak świat, powszechny aż do bólu i omówiony w każdym niemal aspekcie. Czy można więc dodać do niego czegoś nowego? Joanna Sykat udowodniła, że tak; jej najnowsza powieść „Jesteś tylko mój” to emocjonalny roller-coaster, który nikogo nie pozostawi obojętnym.

Natasza i Krzysztof poznają się na kursie tańca. Mężczyzna od początku jest zauroczony żywiołową i pewną siebie dziewczyną, choć ona przez długi czas traktuje go jedynie jak przyjaciela. Gdy w końcu dociera do niej, że to „ten jedyny” jest już za późno – Krzysztof coraz bardziej angażuje się w związek z Renatą. Kiedy oboje spotykają się po kilku latach, ich uczucie odżywa na nowo. Nawiązując romans, Natasza wierzy, że Krzysztof zostawi żonę i synka, by wreszcie być tylko z nią. Dlatego przeżywa gorzkie rozczarowanie, gdy na widok pozytywnego testu ciążowego, jej wymarzony mężczyzna po prostu rozpływa się jak we mgle.

Historia jakich wiele – zdradzana żona i ta trzecia, która naiwnie wierzy, że to właśnie z nią On będzie szczęśliwy. A jednak autorce udało się wyjść poza schemat i czarno-biały obraz, w którym wina jest jednoznaczna i łatwa do oceny. Wydarzenia poznajemy z punktu widzenia zarówno Nataszy, jak i Renaty, a narracja pierwszoosobowa dodatkowo czyni je bardzo osobistymi.

Na początku Natasza nie wzbudza pozytywnych uczuć, w końcu z butami postanowiła wejść w czyjeś życie i rozbić rodzinę w złudnej i egoistycznej pogoni za własnym szczęściem. Wraz z rozwojem wydarzeń nie można jednak nie zacząć darzyć ją szacunkiem za hart ducha i walkę o szczęście dla synka. Z drugiej strony mamy Renatę, która wcześniej niejako zmusiła Krzysztofa do małżeństwa, a teraz walczy o jego utrzymanie za wszelką cenę. Nawet kosztem własnej dumy i uczuć  - od początku wie o romansie męża, ale nie mówi o tym głośno, by móc udawać, że nic się nie dzieje. Im lepiej ją poznajemy, tym większą budzi sympatię, choć i jej postępowanie trudno jednoznacznie ocenić.

Pomiędzy dwiema kobietami jest Krzysztof, słaby i nie potrafiący podjąć właściwej decyzji, uciekający przed problemami. To on jest głównym winowajcą przez swój strach przed życiem, zmianami i odpowiedzialnością. Gdy mamy do czynienia z tego rodzaju trójkątem, najczęściej winą obarcza się kochankę, „złodziejkę mężów”, czy jednak do romansu nie potrzeba dwojga ludzi? Kto zasługuje na większe potępienie – człowiek, który zdradza własną rodzinę, czy ten, który nie patrząc na to, że w grę wchodzi także dziecko, postanawia taką rodzinę rozbić? A może są winni tak samo? I jaka jest w tym rola zdradzanego współmałżonka? I wreszcie, pytanie zasadnicze – czy można zbudować własne szczęście kosztem szczęścia drugiej osoby? Czy tkwić w nieudanym związku tylko po to, by zapewnić dziecku pełną rodzinę, jednocześnie wyrzekając się samego siebie? Na te pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi, każdy musi odpowiedzieć sobie na nie sam, zgodnie z własnym sumieniem.

„Jesteś tylko mój” urzeka piękną okładką, jednak historia zawarta w powieści nie jest ani lekka, ani przyjemna. Jest jednak wciągająca i niejednoznaczna jak samo życie. Nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, zmuszając do refleksji i zastanowienia się nad tym, co naprawdę liczy się w życiu. Polecam!

Moja ocena: 5/6

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…