Przejdź do głównej zawartości

"Honor kobiety. Ofiara gwałtu uwięziona w Dubaju" Touria Tiouli

Tytuł Honor kobiety.
Ofiara gwałtu uwięziona w Dubaju
Tytuł oryginału Brisee 
Autor Touria Tiouli
Wydawnictwo Świat Książki
Stron 122

Data wydania 2007
Stwierdzając, że sytuacja kobiet w krajach arabskich jest ciężka, nie tylko nie odkryję Ameryki, ale i popełnię daleko posunięte niedomówienie. Mówi się o tym coraz głośniej i częściej, jednak czy cokolwiek to zmienia? Niekoniecznie, kolejne doniesienia o „honorowych zbrodniach” jasno pokazują, że Zachód może protestować do woli, nawoływać do przestrzegania praw człowieka, a i tak w praktyce nie ma to żadnego znaczenia.

Rok 2002, Dubaj. Blisko czterdziestoletnia Touria Tiouli, obywatelka Francji, choć z pochodzenia Marokanka, przebywająca właśnie na kontrakcie w Dubaju, świętuje swoje urodziny w miejscowym nocnym klubie. Zostaje zaczepiona przez trzech nieznajomych mężczyzn, jednak właściciel lokalu - jej znajomy – łagodzi sytuację. Gdy nad ranem kobieta wraca do domu, niedoszli awanturnicy proponują jej w ramach zadośćuczynienia podwiezienie do hotelu. Wykazując się niespotykaną wręcz naiwnością, Touria przystaje na ich propozycję i okazuje się to największym błędem, jaki popełnia w życiu - zostaje porwana i brutalnie zgwałcona. Gdy zgłasza sprawę na policję, okazuje się, że zgodnie z obowiązującym prawem to ona jest winna i to jednej z najcięższych zbrodni  - utrzymywania pozamałżeńskich kontaktów seksualnych. I co z tego, że były to kontakty wymuszone – w świetle prawa seks to seks, nawet jeżeli przyjmuje formę brutalnego zbiorowego gwałtu.

Przedstawiona w książce historia wydarzyła się naprawdę. Touria Tiouli spędziła pół roku walcząc z absurdalnym i bezdusznym systemem, który nie tylko daje mężczyźnie pełnię władzy nad kobietą, ale także brutalnie zwalcza wszelkie objawy kobiecej emancypacji. Jakkolwiek jednak przeżycia głównej bohaterki są wstrząsające, jej bezbrzeżna wręcz naiwność, żeby nie powiedzieć głupota, nieustannie mnie zaskakiwała. Bez wątpienia gwałt jest jedną z najokrutniejszych i najbardziej traumatycznych rzeczy, jakie mogą spotkać kobietę. Za mętne tłumaczenia, że ofiara ich „sprowokowała” lub „sama tego chciała” sprawcy powinni ponieść dodatkową karę, powiedzmy to sobie jasno i wyraźnie - nic nie usprawiedliwia takiej napaści. Jednak, na litość Boską, kto w pełni zmysłów wsiada o trzeciej nad ranem do samochodu z trzema facetami, którzy kilka godzin wcześniej pozwalali sobie na agresywne i wulgarne zaczepki? I nie mówimy tu przecież o naiwnej, młodej dziewczynie, ale blisko czterdziestoletniej kobiecie doskonale znającej mentalność muzułmańskich mężczyzn.

Autorka twierdzi, że spisała swoją historię z potrzeby serca oraz jako przestrogę dla kobiet odwiedzających kraje arabskie. Odniosłam jednak wrażenie, że całkowicie nie miała na nią pomysłu. Książka jest króciutka – liczy zaledwie 120 stron, przy czym blisko połowa to historia Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz zwięzłe przytoczenie dramatycznych losów innych kobiet, które padły ofiarą szariackiego prawa. Wszystko to podane jest chaotycznie i raczej bez związku z główną osią fabuły.

Nie mam prawa oceniać historii opowiedzianej przez Tourię Tiouli i naprawdę głęboko współczuję jej tego, co ją spotkało. Niemniej jednak sama książka zawiodła mnie bardzo słabym wykonaniem.

Moja ocena: 2/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Book-Trotter (literatura krajów arabskich)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.