Przejdź do głównej zawartości

"Orły Imperium: Podbój" Simon Scarrow

Tytuł Orły Imperium: Podbój
Tytuł oryginalny The Eagle's Conquest
Autor Simon Scarrow
Seria Orły Imperium
Tom 2
Wydawnictwo Książnica 
Data wydania 2011-09-07 
Stron 166
Pierwszy tom cyklu „Orły Imperium” przeczytałam jednym tchem i nadal w stanie graniczącym z euforią sięgnęłam po kolejną część. Barwna opowieść o rzymskich legionistach całkowicie mnie zaczarowała, więc chciałam więcej i więcej. Kolejny raz okazało się jednak, że drugi tom nie zawsze dorównuje poziomem rewelacyjnej pierwszej części. Tak właśnie stało się w przypadku „Podboju”.

Akcja powieści toczy się bezpośrednio po wydarzeniach opisanych w poprzednim tomie. Jest rok 43 n.e. Rzymscy legioniści właśnie rozpoczynają jedną z najcięższych kampanii – podbój Brytanii. Okazuje się, że nie przebiega on tak łatwo, jak się spodziewano – Brytowie stawiają silny opór, kolejne krwawe bitwy przetrzebiają szeregi Drugiego Legionu oraz pozostałych jednostek. Co więcej, Macro i Katon wpadają na ślad spisku wśród najwyższych rangą żołnierzy, który ma na celu zabójstwo cesarza Klaudiusza.


Do niewątpliwych zalet powieści zaliczyć można wartką akcję i ciekawą fabułę. Nie ma tu miejsca na żadne zbędne opisy czy dłużyzny, już od pierwszych stron czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń i tempo to utrzymane jest aż do końca. Podobnie jak w pierwszej części wydarzenia przedstawione są z punktu widzenia kilku głównych postaci, co daje czytelnikowi możliwość pełniejszego ich zrozumienia. Znaczną część powieści stanowią sceny batalistyczne, ale nie brak w niej także intryg knutych przez rzymskie elity i zwłaszcza w odniesieniu do tego ostatniego, zmienna perspektywa jest dużym plusem.

Głównymi bohaterami nadal są centurion Macro i jego option Katon. O ile jednak pierwszy z nich nieco usuwa się w cień i traci częściowo swój urok przez nadmiernie podkreślone prostactwo w jego zachowaniu, o tyle jego młodziutki podwładny znacznie się rozwija. Wprawdzie nadal jest dość naiwnym (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) młodzieńcem z głową nabitą romantycznymi marzeniami, jednak staje się coraz rozważniejszy i dojrzalszy. Ponadto, do rangi jednego z głównych bohaterów urósł także legat Wespazjan – dumny i honorowy, wyróżniający się na tle pozostałych rzymskich dowódców troską nie tyle o swoją karierę, a o ludzi będących pod jego komendą.

Niestety, autor nie do końca wykorzystał potencjał, jaki drzemie w tej historii. Zabrakło mi nieco większego skupienia na realiach epoki, patrząc bowiem na relacje między bohaterami i używany przez nich język, trudno dopatrzeć się w nich klimatu starożytności. Z jednej strony słyszymy więc jak legioniści zwracają się do siebie słowami „Wal się na ryj”, a z drugiej dostajemy kwiatki w stylu „nie daj się oszwabić” (sic!). Rozumiem, że prosty żołnierz nie będzie nam serwował literackiej łaciny, jednak współczesne, czasem wręcz slangowe sformułowania psuły niestety przyjemność lektury. Ponadto relacje między niektórymi postaciami także wydają się niedopasowane do epoki,. Najjaskrawszym przykładem jest postępowanie pewnej niewolnicy, która zachowuje się jak wolna, niczym nieskrępowana kobieta, ignorując wręcz swą panią i wdając się w romans z jednym z trybunów.

Niemniej jednak nie mogę stwierdzić, by książka była zła. Niewykluczone, że odebrałabym ją nieco inaczej, gdyby nie wysokie oczekiwania, jakie miałam po lekturze świetnego tomu pierwszego. Bez wątpienia sięgnę po kolejne części cyklu i mam szczerą nadzieję, że autor zachwyci mnie równie mocno co w tomie otwierającym serię.


Moja ocena: 4+/6

Przeczytaj recenzję pierwszego tomu cyklu "Orły Imperium"


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.