Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie kwietniowej edycji wyzwania Book-Trotter i odsłona majowa

Literatura norweska już za nami, nadszedł więc czas na krótkie podsumowanie:
  • Ilość uczestników, którzy z sukcesem ukończyli wyzwanie: 13
  • Łączna liczba przeczytanych książek: 24
  • Największym powodzeniem cieszyły się powieści Jo Nesbo (razem przeczytałyście ich 7), Margit Sandemo (razem - 4) oraz Josteina Gaardera (razem - 3).Po cztery książki przeczytały"

Aine
Jo Nesbø, Człowiek nietoperz
Margit Sandemo, Zauroczenie
Margit Sandemo, Polowanie na czarownice
Margit Sandemo, Otchłań

Jenny
Jostein Gaarder, Dziewczyna z pomarańczami
Jo Nesbo, Czerwone gardło
Jo Nesbo, Trzeci klucz
Jo Nesbo, Pentagram


Trzy książki przeczytała


Anek7
Sigrid Undset, Krystyna córka Lavransa, tom 1

Sigrid Undset, Krystyna córka Lavransa, tom 3

Po dwie książki przeczytały:

Imani
Karin Fossum, Nie oglądaj się
Tarjei Vesaas, Ptaki

Zorija
Jo Nesbo, Upiory
Margit Sandemo, Zauroczenie

Jjon
Gro Dahle, Svein Nyhus, Włosy Mamy
Gro Dahle, Svein Nyhus, Grzeczna  

Po jednej książce przeczytały

Paideia
Jostein Gaarder, Przepowiednia Dżokera

Kruszynka
Jo Nesbo, Czerwone gardło

Piä
Jostein Gaarder, Dziewczyna z pomarańczami

Gosia B
Karin Fossum, Oko Ewy

Skrzat
Jo Nesbo, Pierwszy śnieg

Sylwuch
Tarjei Vesaas, Pałac lodowy

Agnieszka
Thomas Enger, Sterblich (Letarg)

Moje lektury
Wstyd, hańba i sromota - po raz pierwszy nie zrealizowałam własnego wyzwania... :(


EDYCJA MAJOWA


Po podliczeniu Waszych głosów okazało się, że bezspornie wygrała

literatura australijska

Tradycyjnie przypominam tylko, że literatura australijska to nie powieści, których akcja toczy się w Australii, tylko liczy się pochodzenie autorów :)

Serdecznie zapraszam Was do udziału w majowym wyzwaniu. 
Nowym osobom, które chciałyby dołączyć, przypominam, że nie trzeba brać udziału w każdym miesiącu. Nie musicie także posiadać bloga. Szczegółowe zasady znajdziecie tutaj.

Linki do recenzji książek możecie zamieszczać pod tym postem.
Bardzo proszę także o podklejenie pod banery na Waszych blogach linka albo do tego posta, albo do strony głównej wyzwania (KLIK)Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.