Przejdź do głównej zawartości

"Pan Przypadek i trzynastka" Jacek Getner

Tytuł Pan Przypadek i trzynastka
Cykl Jacek Przypadek
Tom 1

Autor Jacek Getner
Wydawnictwo Poligraf
Data wydania 2013-02

Stron 202

Kilka miesięcy temu dosyć dużą popularnością w książkowej blogosferze cieszyła się mini-powieść Jacka Getnera „Dajcie mi jednego z was” (jej recenzję znajdziecie tutaj). Teraz nadeszła kolej na następną książkę tegoż autora, rozpoczynającą, zaplanowany na czternaście tomów, cykl o detektywie-amatorze, Jacku Przypadku.

W porównaniu z poprzednią pozycją już na pierwszy rzut oka widać znaczną poprawę pod względem jakości wydania. Choć okładka poprzedniej książki była dosyć oryginalna, sugerowała raczej domowe wydanie, czego nie można zarzucić tym razem. Przede wszystkim jednak, już od pierwszych stron można zauważyć, że utwór został poddany korekcie i raczej próżno jest w nim doszukiwać się błędów. A był to podstawowy mankament „Dajcie mi jednego z was”, w którym z każdej niemalże strony straszyły literówki, błędy interpunkcyjne, a nawet ortograficzne. Poza kwestią wydania trudno jednak porównać obydwie książki, ponieważ poza nazwiskiem autora dzieli je niemalże wszystko – gatunek, fabuła, sposób wykreowania postaci.

„Pan Przypadek i trzynastka” to zbiór trzech opowiadań, w których poznajemy tytułowego bohatera – blisko trzydziestoletniego mężczyznę o niesprecyzowanych jeszcze planach na przyszłość, ot takiego bawidamka żyjącego dniem dzisiejszym. Wśród znajomych znany jest ze swej przenikliwości i tego, że nic się przed nim nie ukryje, słabości do pięknych kobiet i raczej zjadliwego poczucia humoru. Życie Jacka zmienia się, gdy pewnego dnia jego bliska sąsiadka, Irmina Bamber, zostaje okradziona. Kobieta prosi go o pomoc w wytropieniu złodzieja, nie wierząc w to, że policja znajdzie winnego. Tak rozpoczyna się kariera Przypadka jako detektywa-amatora, a z każdą kolejną błyskotliwie rozwiązaną sprawą, jego nazwisko nabiera większego rozgłosu i prestiżu.

Książka napisana jest niezwykle lekko, nieco z przymrużeniem oka. Nie jest to klasyczny kryminał, na to jest zabarwiony zbyt dużą dawką komizmu. Dotyczy to zwłaszcza sposobu wykreowania postaci, które są przerysowane, a czasem wręcz groteskowe (jak choćby najbliższy przyjaciel głównego bohatera, czy komisarz Łoś). Autor nie popadł jednak w przesadę, dzięki czemu całość czyta się bardzo przyjemnie i lekko. Całość może przywodzić nieco na myśl niektóre seriale komediowe, co w sumie nie powinno dziwić, skoro Getner, jako scenarzysta, jest autorem kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych.

Głównego bohatera nie sposób nie polubić, choć stwierdzenie, że „łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewiczai irytującym charakterem doktora House’a” – jak głosi opis na okładce, uważam za nieco na wyrost. Generalnie wszystkie główne postaci budzą sympatię czytelnika, nawet zawzięty, niezbyt lotny i zazdrosny o sławę Przypadka, komisarz Łoś.

Z przyjemnością przeczytałam tę pozycję i Wam także ją polecam, jeśli szukacie lekkiej, dowcipnej lektury. Mam nadzieję, że kolejne tomy utrzymają poziom lub będą jeszcze lepsze.

Moja ocena: 4+/6

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję jej autorowi, panu Jackowi Getnerowi.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Polacy nie gęsi

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.