Przejdź do głównej zawartości

"Królestwo łabędzi" Zoë Marriott

Tytuł Królestwo łabędzi
Tytuł oryginału The Swan Kingdom
AutoZoë Marriott
Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2013-02-06

Stron 264

Właśnie dzisiaj ma miejsce premiera powieść „Królestwo łabędzi” pióra amerykańskiej pisarki książek fantasy dla młodzieży, Zoë Marriott, znanej polskim czytelnikom dzięki powieści „Cienie na księżycu”. Tym razem wydawnictwo Egmont daje nam szansę na poznanie debiutanckiej książki autorki, którą napisała mając zaledwie dwadzieścia dwa lata. Jak sama przyznaje i jak łatwo zorientować się po lekturze, „Królestwo łabędzi” to opowiedziana na nowo baśń Hansa Christiana Andersena „Dzikie łabędzie”, inspirowana także celtycką legendą „Dzieci Lira”.

Piętnastoletnia Aleksandra jest córką potężnego króla i jeszcze potężniejszej dobrej wiedźmy. Razem z trzema starszymi braćmi wiedzie spokojne, ale radosne życie na dworze, zgłębiając pod nadzorem matki tajniki magii. Wszystko zmienia się w dniu, gdy królowa zostaje zaatakowana w lesie przez nieznane stworzenie i w wyniku odniesionych ran umiera. Król szybko znajduje pocieszenie w ramionach tajemniczej piękności spotkanej na polowaniu w lesie. Nowa macocha Aleksandry okazuje się złą i przebiegłą czarownicą – w wyniku jej działań dziewczyna zostaje oddalona z dworu i wysłana poza granice Królestwa, zaś jej trzej bracia pod wpływem zaklęcia zmieniają się w łabędzie i ślad po nich znika. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że tylko ona może ich uratować, musi jednak wykazać się odwagą i siłą.

Jako dziecko bardzo lubiłam opowieść o odważnej dziewczynce, starającej się zdjąć z ukochanych braci zły urok. Dlatego też po powieść Zoë Marriott sięgnęłam z dużym zainteresowaniem. Autorka zaczerpnęła z oryginału główny zarys fabuły, dlatego zarówno najważniejsze wydarzenia, jak i zakończenie nie będą nowością dla osób pamiętającą baśń Andersena. Nie jest to jednak wada książki, ponieważ w zamierzeniu miała przecież wzorować się na swym oryginale. Ponadto, dzięki dodaniu własnych, ciekawych pomysłów, autorka uczyniła z „Królestwa…” dosyć świeżą, wciągającą historię. Znane wydarzenia są urozmaicone głównie dzięki nowym elementom magicznym, takim jak nadnaturalne zdolności głównej bohaterki oraz nurt „eneidy", siły natury, źródła prawdziwej mocy.

Powieść czyta się szybko i przyjemnie. Choć jest to debiutancka książka młodej, bądź co bądź, autorki, została napisana lekkim i prostym językiem, bez zbędnych udziwnień czy prób udowadniania na siłę swego talentu. Akcja toczy się wprawdzie dosyć powoli, ale raczej nie znajdziemy tu zbędnych dłużyzn. Jednym słowem, pod względem technicznym, nie mogę autorce niczego zarzucić. Wprawdzie można by nieco ponarzekać na pewną naiwność fabuły, zwłaszcza podczas końcowych scen, ale przecież w końcu mamy do czynienia z baśnią, dlatego i zakończenie ma prawo być bajkowe.

„Królestwo łabędzi” to opowieść o miłości – tej romantycznej, ale i między rodzeństwem – oraz odkrywaniu samego siebie, zaprawiona dużą dozą magii. Baśniowa atmosfera książki z pewnością udzieli się każdemu, kto sięgnie po tę lekturę. Polecam i to nie tylko nastoletnim czytelnikom.

Moja ocena: 5/6

Tekst stanowi recenzję dla portalu skauting.pl


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.