Przejdź do głównej zawartości

"Misja Xibalba" Ewa Karwan-Jastrzębska

Tytuł Misja Xibalba
Cykl Wyjątkowi
Tom 2

Autor Ewa Karwan-Jastrzębska
Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2012

Stron 304

„Misja Xibalba” to drugi tom przygód Julki i Julka, bliźniąt obdarzonych wyjątkowych darem, których misją jest ratowanie świata. Tym razem lecą z rodzicami do Meksyku, by wziąć udział w konferencji dotyczącej kultury Majów i zbliżającym się zgodnie z przepowiedniami końcem świata. Będą musieli zmierzyć się nie tylko z groźną szajką, ale także z ptasim demonem, Vucubem Caquixem. Na ich drodze staną nieuczciwi poszukiwacze skarbu, szaleniec, tatuażysta oraz niepokojący hotelarz. Nic jednak nie jest w stanie przeszkodzić im w odszukaniu posągu, skradzionego ze starej świątyni, który może zaważyć o losach ludzkości.

Lektura drugiej części cyklu „Wyjątkowi” sprawiła mi nieco więcej przyjemności niż poprzedzająca ją „Misja Feniks”. Fabuła została lepiej przemyślana i przedstawiona, a wartka akcja obfituje w liczne zaskakujące wydarzenia. Nie brak tu także elementów fantastycznych, w których poznajemy m.in. bóstwa i demony z wierzeń Majów. Nawiązania do kultury środkowoamerykańskich Indian będą z pewnością atrakcją dla młodych czytelników, do których książka jest skierowana.

Niestety, podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, raziło mnie niedopasowanie wieku głównych bohaterów do ich postępowania i języka, jakim się posługują. Fabuła książki sugeruje, że jest ona przeznaczona dla starszych dzieci w wieku 9-13 lat, natomiast Julek i Julka liczą sobie już osiemnaście wiosen. Nie jestem przekonana, czy czytelnicy docelowi będą w stanie odpowiednio utożsamiać się z postaciami lub choćby wystarczająco silnie im kibicować. Z drugiej strony, zachowanie rodzeństwa i prowadzone przez nich dialogi wskazują zdecydowanie na osoby młodsze. Wprawdzie w niektórych scenach (jak choćby podczas wizyty w studiu tatuażu lub podczas samodzielnej wyprawy na rancho) ich pełnoletniość jest wymagana, niemniej jednak nie są oni wiarygodni.

Pomijając jednak dyskusyjną kwestię wieku, bliźnięta są parą naprawdę sympatycznych bohaterów. Nie brak im sprytu, inteligencji i poczucia humoru, przede wszystkim zaś cenią sobie przyjaźń, uczciwość i chęć rozwikłania każdej zagadki. Choć z jednej strony są do siebie podobni niemal jak dwie krople wody (i tu także nie daje mi spokoju ich wiek, w wieku osiemnastu lat MUSZĄ istnieć wyraźne różnice między bratem i siostrą, choćby byli bliźniętami jednojajowymi…), różnią się temperamentem. Julka jest rozsądna, zapobiegliwa i świetnie włada obcymi językami. Natomiast Julek jest w gorącej wodzie kąpany i uwielbia wpychać nos w nie swoje sprawy. Razem uzupełniają się znakomicie i powinni przypaść do gustu młodszym czytelnikom.

Na tle wielu innych cykli dla dzieci i młodzieży, „Wyjątkowi” może nie zachwycają, ale stoją na całkiem przyzwoitym poziomie. Do ich lektury zachęcam przede wszystkim dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej.

Moja ocena: 4+/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję firmie MediaFormat.


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę

Recenzja ukazała się także na portalu Lubimy Czytać.

Książkę można kupić:

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.