Przejdź do głównej zawartości

"Dziewczyna z aniołem" Agnieszka Krawczyk

Tytuł Dziewczyna z aniołem
Autor Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo Sol
Data wydania 2012-08-08

Stron 284

Gdy niedawno w moje ręce wpadła komedia kryminalna „Miłość,szkielet i spaghetti”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sol, przekonałam się, że nie należy oceniać książki po okładce. Pod mało zachęcającą oprawą kryła się bowiem bardzo dobra fabuła. Dlatego też postanowiłam nie zwracać uwagi na dość toporne wydanie „Dziewczyny z aniołem” (notabene wchodzącej w skład tego samego cyklu, co „Miłość…” – „Seria z kilerem”) i od razu przystąpić do jej lektury, zwłaszcza że opis naprawdę mnie zaintrygował.

Kraków, rok 1959. Miastem wstrząsa zabójstwo Iwony Horn, siedemnastoletniej córki stalinowskiego prokuratora. Szybko wychodzi na jaw, że ta piękna, inteligentna dziewczyna miała na swoim sumieniu poważne na owe czasy występki – narkotyki i spotkania z dużo starszymi od niej mężczyznami. Czy mordercą był jeden z nich, czy też zazdrosny o nią kolega ze szkoły? A może morderstwo miało związek z polityczną działalnością jej ojca i było próbą zemszczenia się na nim? Milicja nie wydaje się być zainteresowana przeprowadzeniem dokładnego śledztwa, jedyne co się liczy, to jak najszybciej znaleźć winnego i zamieść sprawę pod dywan. A znając metody pracy ówczesnych organów ścigania, pewne jest, że sprawca znajdzie się szybko, tylko niekoniecznie będzie to właściwa osoba. Między innymi z tego powodu prywatne śledztwo rozpoczyna szesnastoletni Filip Dobrowolski, platonicznie zakochany w Iwonie przyjaciel chłopaka, z którym się spotykała. Wspólnie z lekarzem Gruszewskim, weteranem wojny w Hiszpanii, odkrywają nowe, szokujące fakty z życia dziewczyny. Okazuje się, że ta sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

„Dziewczyna z aniołem” przenosi nas do lat pięćdziesiątych i choć akcja dzieje się zaledwie sześćdziesiąt lat temu, jest to całkowicie inny świat od tego, jaki znamy obecnie. I nie chodzi tu jedynie o system polityczny czy warunki życia mieszkańców Krakowa, ale przede wszystkim o mentalność ludzi. Niewinność ówczesnej młodzieży, a przynajmniej jej znacznej części, naprawdę mnie rozczuliła. Z przyjemnością zatopiłam się w świat, gdzie odważnym, „sztubackim żartem” było domalowanie nieregulaminowej części ciała do portretów zawieszonych na szkolnym korytarzu. Na tym tle, niejako na zasadzie kontrastu rysują się sylwetki postaci zepsutych, złych i trawionych problemami natury psychicznej i emocjonalnej. Najciekawszą z nich jest z pewnością zafascynowany śmiercią, okrutny i cyniczny Leon Mierzejewski. Żałuję, że w pewnym momencie jego wątek zszedł na drugi plan i zakończył się w mało wyrazisty sposób.

Spodobało mi się, że autorka nie przyznała sobie monopolu na wiedzę i w posłowiu przeprosiła za ewentualne nieścisłości, jakie mogły wkraść się w opisywane przez nią realia życia z tamtego okresu. Kolejnym, dużym plusem jest fakt, że większość opisywanych w książce miejsc można odnaleźć podczas pobytu w Krakowie. Przy okazji zapraszam także do zerknięcia na stronę Agnieszki Krawczyk, na której znajdują się fotografie budynków, w których rozegrały się najistotniejsze dla fabuły wydarzenia.

Jedynym mankamentem powieści to drobne nieścisłości w prowadzeniu narracji. Całą historię poznajemy z punktu widzenia Filipa Dobrowolskiego, który będąc już starym człowiekiem, postanawia wyjawić tajemnicę skrywaną przez kilkadziesiąt lat i opowiedzieć o morderstwie Iwony Horn. Pomysł wprawdzie niezbyt oryginalny, ale nieźle wykonany, więc nawet przez moment bym nie narzekała, gdyby nie fakt, że w pewnym momencie autorka nieco się pogubiła. Kilkakrotnie w opowieść Dobrowolskiego wkrada się bowiem zwykły narrator trzecioosobowy i relacjonuje nam poczynania doktora Gruszewskiego. Nie jest to może wielka wada, niemniej jednak zgrzytało mi to podczas lektury, zwłaszcza że było to odstępstwo tylko w stosunku do tej jednej postaci.

Podsumowując, „Dziewczyna z aniołem” łączy w sobie kryminał, sensację i wątki obyczajowo-społeczne, co stanowi naprawdę dobrą i wartą przeczytania mieszankę. Fabuła jest wciąga, akcja płynie wartko, a stworzone przez autorkę postaci są interesujące i wiarygodne. Szczerze polecam Wam lekturę tej powieści i jestem przekonana, że się nie zawiedziecie.

Moja ocena: 5/6


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sol.


Recenzja ukazała się także na portalach Lubimy Czytać.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.