Przejdź do głównej zawartości

"Czarownik Iwanow" Andrzej Pilipiuk


Tytuł Czarownik Iwanow
Seria Jakub Wędrowycz
Tom 2 

Autor Andrzej Pilipiuk 
Wydawnictwo Fabryka Słów 
Data wydania 2009-04 

Stron 272 

Cykl Wędrowyczowski to jedna z moich ulubionych serii polskiej fantastyki. Wprawdzie nie wszystkie tomy zostały napisane na tym samym poziomie (vide świetne "Kroniki JakubaWędrowycza" i żenująco słaby "Homo bimbrownikus"), jednak do każdej kolejnej części siadam z dużymi oczekiwaniami. Tak samo było i z "Czarownikiem Iwanowem", który okazał się jednym z lepszych tomów w całym cyklu. Najsłynniejszy polski egzorcysta-amator i bimbrownik, zwany także socjopatą i degeneratem, ukazuje się w nim w pełnej krasie.

Na książkę składa się tytułowa powieść oraz dołączone do niej cztery krótkie opowiadania. Pierwsze z nich, Hiena, łączy się bezpośrednio z wydarzeniami opisanymi w powieści i przedstawia starania Jakuba by wytropić wampiry, które zalęgły się w okolicach Wojsławic. Niestety, nie jest mu dane zakończyć poszukiwania sukcesem ze względu na wyjątkowo zawziętych na niego milicjantów.
Tytułowa powieść to przede wszystkim opis zmagań Jakuba z czarownikiem Iwanem Iwanowiczem Iwanowem, który po brawurowej ucieczce z zakładu dla umysłowo chorych w Rawie Ruskiej, przybył w okolice Wojsławic. Pozbawiony wszelkich skrupułów czarownik ma zamiar wskrzesić pogańskiego boga, którego jest kapłanem, zwanego Ten-Który-Wie-Gdzie-Jest-Miód. Do głównego wątku dołącza jeszcze rzesza pomniejszych historii, zgrabnie splatających się w jedną całość. Mam więc tu także studentkę, która ma zamiar napisać pracę dyplomową o Wędrowyczu, konia-mordercę, odgryzającego głowę właścicielowi, hiszpańskiego zakonnika-inkwizytora oraz wampiry, znane już z poprzedniego opowiadania. Nie zabraknie także ukrytego w okolicach Starego Majdanu terytorium carskiej Rosji zajmującego powierzchnię całych 35 m2. Absurd goni absurd, groteska groteskę, a wartka akcja nie pozwala się nudzić nawet na chwilę. Całość okraszona jest dodatkowo specyficznym poczuciem humoru, co jedynie wzmacnia ten efekt. Jednym słowem – miodzio!

Na zakończenie, niejako na deser, mamy trzy krótkie teksty podobne do zamieszczonych  w "Kronikach", gdzie Jakub wciela się w rolę wiejskiego przygłupa, a w głowie mu przede wszystkim linki hamulcowe i proca, dzięki którym może oddawać się kłusownictwu. Najsłabszym opowiadaniem jest zdecydowanie Bestia, opowiadająca o tragicznym losie tytułowego zwierza, który miał pecha trafić na skarpetkę Wędrowycza. Także Mięcho, w którym Jakub tymczasowo pomieszkuje u rodziny syna i wyrusza w miasto na poszukiwania mięsa na obiad, nie porywa i nie pozostaje zbyt długo w pamięci. Z tych trzech tekstów, zdecydowanie najlepszy i nieco dłuższy jest Kocioł. Opowiada on o niefortunnym pomyśle diabłów, by żywcem porwać Jakuba do piekła. A skończyć się to może tylko wielką „rozpierduchą”

„Czarownik Iwanow” to bardzo dobra kontynuacja „KronikJakuba Wędrowycza”. Choć po lekturze „Homo bimbrownikus” deklarowałam, że Pilipiukowi znacznie lepiej wychodzi pisanie krótkich form, muszę przyznać, że tym razem to właśnie powieść zawarta w książce mnie urzekła. Zawiera ona wszystko to, co tak bardzo spodobało mi się przy pierwszym spotkaniu z wojsławickim egzorcystą-amatorem: potężną dawkę dobrego humoru i absurdu, prześmiewcze i ironiczne spojrzenie na nasze społeczeństwo oraz obraz PRL-owskiej wsi w krzywym zwierciadle.

Polecam wszystkim fanom Jakuba Wędrowycza i polskiej fantastyki.

Moja ocena: 5/6

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.