Przejdź do głównej zawartości

"Irańska córka. Sekretne życie mojej matki" Jasmin Darznik


Tytuł Irańska córka. Sekretne życie mojej matki
Tytuł oryginału The Good Daughter. 
A Memoir of My Mother's Hidden Life 
Autor Jasmin Darznik
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Stron 400

Data wydania 2012-03

Kiedyś byłyśmy dla siebie całym światem, Lili i ja, złączone niezwykłą więzią. Nie potrafiłam sobie wyobrazić, że mogę istnieć w oderwaniu od matki. Jednak gdy przyjechaliśmy do Ameryki, zmieniłam się w amerykańską dziewczynę. 

W ciągu kilkunastu ostatnich lat powstało wiele książek opisujących losy muzułmańskich kobiet - ich codzienne życie i walkę o godność i niezależność. Niestety znaczna ich część razi schematycznością i stereotypowym postrzeganiem świata islamskiego. Na tym tle pozytywnie zaskoczył mnie "Minaret" Leili Aboulela, na który trafiłam kilka miesięcy temu. A prawdziwą perełką okazała się autobiograficzna powieść Jasmin Darznik pt. "Irańska córka. Sekretne życie mojej matki."

Autorka, córka Iranki i Niemca polskiego pochodzenia, urodziła się w Iranie, lecz wychowała się i mieszka w Stanach Zjednoczonych. Czuje się Amerykanką, a gorliwe przywiązanie matki do tradycji i zasad wyznawanych w jej ojczystym kraju uważa za żenujące. Przełom w napiętej relacji między kobietami następuje po śmierci ojca Jasmin, gdy dziewczyna przypadkiem odnajduje ślubne zdjęcie matki. Jest zszokowana tym, że na fotografii ma ona jedynie kilkanaście lat, a panem młodym jest jakiś obcy mężczyzna. Początkowo matka nie chce rozmawiać na ten temat, wkrótce jednak przesyła córce kolejno dziesięć kaset magnetofonowych, na których opisuje poruszającą losy swojej rodziny.

"Irańska córka" to historia kobiet w trzech kolejnych pokoleniach, przedstawiona na tle przemian społecznych i kulturowych, jakie zaszły w Iranie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o życiu Lili i Kobry, czyli matki i babci autorki. Obydwie podzieliły los milionów muzułmańskich kobiet – gdy były jeszcze nastolatkami, zostały wydane za mąż za mężczyzn, którzy przysporzyli im przede wszystkim cierpienia. Kobra poślubiła hazardzistę i kobieciarza, Lili natomiast niezrównoważonego psychicznie brutala i sadystę. Znalazły jednak w sobie wystarczająco dużo siły, by się nie poddać i walczyć o swoje szczęście i honor.

Charaktery Lili i Kobry zostały przedstawione wyjątkowo obrazowo i realistycznie. Poznajemy je przede wszystkim w działaniu. Ich niezwykła przedsiębiorczość i zaradność, nawet w wyjątkowo trudnych czasach, za każdym razem mnie zaskakiwała. Mając w pamięci wiele książek o kobietach, których głównym pragnieniem było wyrwać się spod reżimu mężczyzn i uciec na Zachód, byłam dosyć zaskoczona tym, że dla bohaterek powieści to właśnie Iran był tym ukochanym miejscem, którego nie chciały opuszczać. I nie dotyczyło to jedynie Lili i Kobry, ale praktycznie wszystkich kobiet, które pojawiały się na kartach książki. W pamięci zapadła mi zwłaszcza Mariam, wykształcona, nowoczesna Iranka, która walczyła o poprawę sytuacji kobiet w swoim kraju. Nie była politykiem, nie wygłaszała szumnych przemówień, za to uczyniła coś dużo bardziej prozaicznego – otworzyła w slumsach klinikę położniczą.

Jedną z największych zalet "Irańskiej córki" jest unikanie tak często powielanych stereotypów, (brutalny mąż, złośliwa, okrutna teściowa, obojętne na domową przemoc fizyczną społeczeństwo). Wprawdzie mąż Lili okazał się brutalem, ale jego postępowanie było potępiane, a za maltretowaną dziewczyną kilkakrotnie wstawiali się obcy ludzie. Poznajemy również dwie teściowe – jedną jak z najgorszego koszmaru, drugą natomiast ciepłą i kochającą kobietę. 

Książka Darznik to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat irańskiej kuchni, świątecznych obrzędów i codziennych zwyczajów. Daje nam ona także potężną lekcję historii i opisy zmian społecznych, jakie zachodziły w Iranie w XX wieku. Od okresu nowoczesnych refom ostatniego szaha, gdy kobietom zakazano zakrywać twarz, aż po islamską rewolucję, która ponownie narzuciła im pełne zakrycie ciała i pozbawiła większości praw.

Przede wszystkim jednak, jest to powieść o bardzo trudnych relacjach międzyludzkich. Pomiędzy zdradzaną żoną a wieloletnią kochanką męża. Matką i córką, które po wielu latach rozdzielenia, nawiązują ze sobą kontakt. Zazdrosną i zaborczą teściową oraz synową, które dzieli pochodzenie, religia i wyznawane w życiu zasady. To także emocjonalna historia, która dotyka drażliwych i bolesnych tematów, jak strata dziecka i męża, przemoc, czy gwałt.

Przyznaję, że książka ta zrobiła na mnie duże wrażenie. Już od pierwszych stron wprost nie mogłam oderwać się od lektury. Polubiłam główne bohaterki, a ich losy bardzo mnie poruszyły. Zmieniły też nieco mój pogląd na irańskie kobiety i ich życie. Głęboko żałuję jedynie, że nie każda z nich ma siłę i odwagę Lili, by walczyć o swoje marzenia i godne życie.

Podsumowując, "Irańska córka" to niezwykła opowieść o miłości i odwadze, ale także bólu i poświęceniu. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 5/6


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

Recenzja ukazała się również na stronie Lubimy Czytać  oraz

Co czytać?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.