Przejdź do głównej zawartości

"Przebudzenie Jenny Fox" Mary E. Pearson

Dawniej byłam kimś.

Kimś zwanym Jenną Fox.
Tak mówią. Ale jestem kimś więcej niż nazwiskiem. Kimś więcej, niż mówią. Kimś więcej niż zbiorem faktów i danych, które mi wbijają do głowy. Kimś więcej niż postacią z nagrań wideo, które mi każą oglądać.
Kimś więcej. Tylko nie jestem pewna kim (s. 7).Siedemnastolatka budzi się z trwającej ponad rok śpiączki po poważnym wypadku samochodowym. Nie pamięta niczego ze swego życia, nawet jej imię brzmi obco. Nie rozpoznaje rodziców. Mylą się jej słowa i ma problemy z poruszaniem. Z czasem wspomnienia wracają, ale Jenna odkrywa, że nie wszystko jest takie, jak powinno być. Przypomina sobie własny chrzest oraz dziadka, który zmarł, gdy nie miała nawet dwóch lat. Zaczyna słyszeć głosy przyjaciół, których nie widziała od dnia wypadku. Zauważa także, że zniknęła blizna, którą miała od dziecka, a ukochana babcia niemalże jej nienawidzi. Jenna próbuje odkryć prawdę, jednak okazuje się, że rozwiązanie zagadki może być dla niej bardzo niebezpieczne

Akcja powieści dzieje się w niedalekiej przyszłości, gdzie rozwój medycyny pozwala nie tylko na bezproblemowe (choć nielegalne) klonowanie, ale również na odbudowanie obumarłych narządów u osób po wypadkach lub nowotworach i kończyn u pacjentów po amputacji. Jednocześnie jest to świat, gdzie nadmierne stosowanie antybiotyków doprowadziło do tego, że przestały być one skuteczne. Spowodowało to liczne epidemie chorób, które dawno nie powinny już zagrażać człowiekowi. Biorąc pod uwagę obecny rozwój technologii obydwie wizje stają się prawdopodobne, co z jednej strony napawa nadzieją, a z drugiej jest ostrzeżeniem, by nie działać pochopnie i nie nadużywać dokonań medycyny.


Autorka zadaje również niezwykle istotne pytanie o etykę pracy lekarzy i naukowców. Gdzie przebiega granica, której nie powinniśmy przekraczać i kto powinien tę granicę wyznaczać? Drugim trudnym problemem poruszonym w powieści jest pytanie o istotę człowieczeństwa. Co definiuje nas jako ludzi? Czy jest to ciało, umysł, a może dusza? Kto jest bardziej ludzki – wrażliwa dziewczyna z protezami obydwu rąk i nóg, czy w pełni sprawny chłopak o socjopatycznych skłonnościach?

Pearson porusza także jeszcze jeden ważny problem, który często bywa bagatelizowany, i udowadnia, że nadopiekuńczy rodzice mogą wyrządzić dziecku krzywdę niemal równie wielką jak ci, który zaniedbują swoje potomstwo. Presja wywierana na dziecko, rozwijanie własnych pasji jego kosztem, może okazać się zbyt wielkim i męczącym obciążeniem, co zwykle prowadzi do tragedii.

Trzymali mnie na piedestale od dnia narodzin. Jaki miałam wybór, jak tylko zostać ideałem! Jeśli nie nadążałam w matematyce, piłce nożnej czy gapieniu się na własny pępek, najmowali prywatnego korepetytora! Tak długo szkolili mnie i trenowali, aż stałam się ideałem! Całe życie pod lupą! Od chwili poczęcia musiałam umieć wszystko, bo byłam ich cudem! Z tym właśnie musiałam się mierzyć każdego dnia życia! […] Zostałam poczęta po to, by spełniać ich zachcianki (s. 263).

Jestem pod dużym wrażeniem tej powieści. Autorka wykorzystała oryginalny pomysł - nie jest to jeden z tak licznych thrillerów pisanych według podobnego schematu, jakich pełno obecnie na rynku wydawniczym. Fabuła wciąga i zaskakuje sprawiając, że ciężko jest oderwać się od lektury. Podoba mi się również to, że choć wydarzenia mają miejsce w przyszłości, są na tyle realistyczne i wiarygodne, że łatwo można uwierzyć w ich urzeczywistnienie już za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Pozornie jest to książka skierowana raczej do młodych ludzi, jednak jestem przekonana, że również starsi czytelnicy ją docenią. Serdecznie polecam!

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.