"Ta kobieta. Biografia Wallis Simpson" Anne Sebba

Brytyjską rodziną królewską regularnie wstrząsają skandale i afery, w związku z którymi media nieuchronnie wieszczą upadek monarchii, bądź przynajmniej spadek jej popularności wśród zwykłych ludzi. W ostatnich miesiącach głównymi skandalistami są książę Harry i jego żona Meghan, którzy po niesławnym Megxicie i przeprowadzce do Stanów, podsycają plotki kolejnymi wywiadami i odcinkami serialu na Netflixie. Przy okazji ich historii warto wspomnieć o innej Amerykance, która swego czasu stała się przyczyną jeszcze większej afery w rodzinie królewskiej, a mianowicie Wallis Simpson.Dla osób zainteresowanych współczesną historią Anglii bądź też samą brytyjską monarchią, postać ta jest bardzo dobrze znana, ale warto ją przybliżyć także czytelnikom, którzy do tej pory o niej nie słyszeli. Wallis Simpson, a właściwie Wallis Warfield (Simpson było nazwiskiem, jakie przyjęła po drugim mężu) była miłością życia króla Edwarda VII, który zrezygnował z tronu i abdykował, aby móc się z nią ożenić. Wallis nie mogła zostać królową, nie w tamtych czasach. Nie miała ani odpowiedniego pochodzenia, ani majątku, ani koneksji. Gdy poznała Edwarda, wówczas jeszcze księcia Walii i dopiero następcę tronu, była już po pierwszym rozwodzie i w trakcie drugiego małżeństwa. Lubiła robić wokół siebie zamieszanie, cieszyła się zasłużoną opinią flirciary i skandalistki, miała też niepokojące niektóre kręgi przekonania polityczne, przez które podejrzewano ją o szpiegowanie na rzecz nazistów.


Ta kobieta. Biografia Wallis Simpson to bardzo udane przybliżenie nie tylko życiorysu jej bohaterki, ale też - a może przede wszystkim - próba zagłębienia się w jej osobowość, zbadania jej pobudek i motywacji, pokazania nie jako aferzystki, a kobiety z krwi i kości. Mimo że książka składa się z czternastu rozdziałów, umownie można ją podzielić na dwie części. Najpierw Anne Sebba szczegółowo i dokładnie przedstawia życie Wallis od czasów dzieciństwa, poprzez młodość, aż do momentu przeprowadzki do Anglii i poznania księcia. Następnie możemy prześledzić losy rozwijającego się romansu, początkowo będącego ze strony Amerykanki przejściową przygodą i uśmiechem od losu, a dla Edwarda stał się swego rodzaju obsesją. Wreszcie możemy poznać konsekwencje, jakie związek ten sprowadził nie tylko na jego dwoje bohaterów, ale i całą Wielką Brytanię.


Autorka snuje historię Wallis Simpson rzeczowo i z detalami, ale też z dużą dozą empatii. Stara się nie oceniać jej zachowania, a raczej ją zrozumieć. Podkreśla różnorodne okoliczności z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości, a także niezwykle niefortunne pierwsze małżeństwo, które miały niewątpliwy wpływ na całe późniejsze życie Wallis.


Dodatkowym atutem są trzy wkładki ze zdjęciami, na których czytelnik może obejrzeć samą bohaterkę, w różnych okresach życia, a także bliskie jej osoby, w tym samego księcia. Doskonale uzupełniają one lekturę i sprawiają, że postać Wallis staje się nam bliższa i bardziej realna.


Mówiąc krótko, bardzo udana biografia i doskonała lektura. Polecam.

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze