"Mikrowyprawy z Warszaw" Monika Masalska, Seweryn Masalski

Nawet krótkie jednodniowe lub weekendowe wyjazdy pomagają odprężyć się, odpocząć i naładować baterie na kolejny tydzień pracy. Jeśli brakuje Wam pomysłów, dokąd się wybrać, a mieszkacie w stolicy lub jej okolicach, warto skorzystać z poradnika "Mikrowyprawy z Warszawy", autorstwa Moniki i Seweryna Masalskich, prowadzących bloga podróżniczego o takiej samej nazwie.


W książce znajduje się 57 opisów wypraw, w tym 17, wcześniej nieopublikowanych na blogu autorów. Można wśród nich znaleźć inspiracje do wycieczek, na które można wybrać się niezależnie od pory roku i pogody. Niektóre będą ciekawsze wiosną i latem, inne doskonale sprawdzą się jesienią i zimą, dlatego cała publikacja stanowi kopalnię pomysłów zarówno na rodzinne wypady, jak i wyprawy w pojedynkę.


Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza zawiera opisy mikrowypraw w samej Warszawie - są to miejsca, prawdopodobnie dobrze znane samym warszawiakom, ale dla osób spoza stolicy raczej będą całkowitą nowością. Są wśród nich jeziora, zespół klasztorny i pałacowo-parkowy, rezerwat przyrody, a nawet malownicze bagno. Druga część książki to wyprawy nieco dłuższe, miejsce docelowe leży w odległości do godziny jazdy z centrum miasta. Wśród nich również możemy znaleźć zarówno coś dla miłośników przyrody, jak i coś dla turystów preferujących spacery po miejskich zabytkach lub wizyty w muzeach. Wreszcie, ostatnia część to już wycieczki, gdzie na dojazd trzeba liczyć około dwóch godzin. Są tu wymienione interesujące miejsca znajdujące się w takich miejscowościach jak Drzewica, Inowłódz, Ciechanów czy Oporów.


Całość napisana jest przystępnie i z poczuciem humoru. Opis każdej wyprawy zawiera nie tylko informacje na temat danego miejsca, jego historii, wyglądu i ciekawostek, ale również liczne zdjęcia, które zachęcają do podróży i samodzielnego zbadania niektórych z przedstawionych zakątków. Bardzo spodobał mi się dodatek z informacjami praktycznymi. Dzięki niemu możemy się dowiedzieć, ile zajmuje dojazd, czy można dostać się tam komunikacją miejską i ile czasu szacunkowo zajmie nam zwiedzanie danego miejsca. Możemy też od razu zorientować się, czy powinniśmy zabrać ze sobą prowiant, czy też są dostępne punkty gastronomiczne oraz, czy wstęp jest płatny. Wreszcie, mamy również dodatkowe informacje, czy dane miejsce odwiedzać z psem, a także czy można zabrać ze sobą wózek, jeśli zamierzacie podróżować z małymi dziećmi.Mówiąc krótko, "Mikrowyprawy z Warszawy" to bardzo dobrze przemyślany i napisany poradnik podróżniczy, który stanowi kopalnię ciekawych pomysłów. Jeśli mieszkacie w stolicy, warto po niego sięgnąć.

Recenzja napisana dla portalu DużeKa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze