"Opowieści o kotach, które rządziły światem" oraz "Opowieści o psach, które ratowały świat" Kimberlie Hamilton

Wprawdzie do mikołajek zostało jeszcze sporo czasu, ale już teraz mam doskonałą propozycję, co może zachwycić młodych miłośników psów i kotów. W naszym domu królują ostatnio dwie książki autorstwa Kimberlie Hamilton - Opowieści o psach, które ratowały świat oraz Opowieści o kotach, które rządziły światem. W końcu żaden wielbiciel owych czworonogów, na pewno nie wątpi, że w naszych puchatych pupilach tkwi niezwykła moc! Opowieści o psach, które ratowały świat 

 

W książce znajdziecie ponad trzydzieści historii o niezwykłych psach, które dzięki swojej wierności lub niezwykłym umiejętnościom odcisnęły wyraźny ślad (a może łapę) w dziejach ludzkości.
Wśród nich jest Antis, pupil pewnego żołnierza w czasie II Wojny Światowej, który postanowił towarzyszyć swemu panu podczas jednego z lotów. Zakradł się do samolotu i pokazał dopiero w trakcie lotu, gdy było już za późno, by odstawić go na miejsce. Od tej pory towarzyszył żołnierzom regularnie, sprawiono mu też specjalnie przystosowaną maskę tlenową, by nie miał problemów nawet podczas lotów na dużych wysokościach. Jest tu również opowieść o Mari, suczce rady shiba, która podczas trzęsienia ziemi w Japonii w 2004 r. towarzyszyła swojemu wiekowemu panu, gdy ten utknął uwięziony w mieszkaniu. Możecie poznać także historię Pompeya, mopsa należącego do księcia Wilhelma Orańskiego, który w XVI w. uratował swego pana przed zamachowcami. Nie zabrakło również innego psiego bohatera, syberyjskiego husky imieniem Togo, dzięki któremu uratowano kilkoro dzieci chorych na błonicę. Zaprzęg, który dostarczył lekarstwo, zawdzięczał swój sukces właśnie jemu, mimo że cała chwała spłynęła na innego psa, Balto, znanemu m.in. z bajek i filmów. 


 

Opowieści o psach to jedynie połowa książki. Historie są bowiem przetykane różnorodnymi ciekawostkami i faktami. Poznacie dzięki nim m.in. historię udomowienia psów, kalendarium znanych psów, dowcipy i zagadki oraz quiz sprawdzający, jak dużo wiecie na temat tych najwierniejszych przyjaciół człowieka. I wreszcie, całość wieńczy lista lektur, które z pewnością spodobają się wszystkim miłośnikom psów.


 

 

Opowieści o kotach, które rządziły światem 

 

Z pewnością znacie kreskówki i filmy o kotach, które planują podbić świat? Cóż, wiele wskazuje na to, że niektóre z nich miały na tym polu prawdziwe sukcesy.  

 


Tym razem autorka serwuje nam historie trzydziestu niezwykłych kotów, wśród których znalazł się Dewey, który przez blisko dwadzieścia lat królował w pewnej amerykańskiej bibliotece, tańczący balet kocur Mourka oraz Scarlett, która odważnie uratowała swoje dzieci z płomieni. Nie zabrakło kotów, które - podobnie jak psy - towarzyszyły żołnierzom na froncie oraz w lotach samolotami myśliwskimi.  


 

Oprócz historii poszczególnych kocich bohaterów, znalazło się tu również wiele ciekawostek. Możecie m.in. poznać baśnie i kreskówki, w których główną rolę pełnią koty, dowiedzieć się na czym polega słynny koci szósty zmysł oraz poznać uzdrawiającą moc kotów, które są doskonałymi towarzyszami pacjentów i osób samotnych. Wreszcie, możecie rozwiązać quiz i sprawdzić, co tak naprawdę wiecie na temat kotów! 

 


Obydwie książeczki są kolorowe i bogato ilustrowane. W każdej z nich znajdziecie prace kilkunastu ilustratorek. Mają one różny styl rysowania, dlatego nawet samo wizualne przeglądanie książek jest świetną zabawą! Podsumowując, obydwie pozycje gorąco polecam wszystkim miłośników psów i kotów. Ja już je przeczytałam, teraz lekturę kończy już moja dziewięcioletnia córka i jest nimi tak samo oczarowana. Jeśli więc nie macie pomysłu, co sprawić dziecku na mikołajki lub po prostu bez okazji, może warto rozważyć właśnie te propozycje!


Za możliwość doskonałej lektury i poznanie wspaniałych kocich i psich historii serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze