"Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów" Don Lessem

Dinozaury na dobre zawładnęły naszym domem i codziennym życiem. Figurki, pluszaki, puzzle, kolorowanki i oczywiście książeczki leżą dosłownie na każdym kroku. Miłość Młodszego do prehistorycznych jaszczurów jest nieposkromiona, dlatego przyszła kolej na coś mega. A tym czymś okazała się Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów. Wydanie, w które się zaopatrzyliśmy to wersja druga, zaktualizowana, co jest o tyle istotne, że w kwestii badań paleontologicznych ciągle coś się zmienia, a nasza wiedza poszerza się niemal z dnia na dzień. Cytując za autorem “Dino” Donem Lessem “Żyjemy w epoce największych odkryć z tej dziedziny. Ponad połowa wszystkich dinozaurów, jakie w tej chwili znamy, została odkryta w ciągu ostatnich 30 lat”. Mało tego, obecnie znanych jest około tysiąca różnych gatunków, a statystycznie co dwa tygodnie odkrywany jest kolejny! 

Książka została podzielona na cztery części. Pierwsza “Odkrywanie dinozaurów” to zbiór ogólnych informacji na temat tego, czym były dinozaury, jak zostały podzielone przez naukowców, czym się żywiły, jak były zbudowane, w jaki sposób walczyły czy wychowywały potomstwo. Możemy tu także znaleźć informacje na temat znanych badaczy, którzy na przestrzeni lat dokonywali największych odkryć, a także przeczytać o największych pomyłkach, jakie popełniono podczas owych badań i jakie teorie, dawniej uważane za prawdziwe, obecnie odeszły już do lamusa. 
Kolejne dwie części (“Dinozaury ptasiomieniczne” oraz “Dinozaury gadziomiedniczne”) to przegląd blisko 90 różnych gatunków, od wszystkim znanych tyranozaurów, triceratopsów, i stegozaurów aż po egzotycznie brzmiące anzucelofyzy czy timurlengie. Każdy opis zawiera podstawowe fakty na temat wielkości, sposobu odżywiania i ciekawostki, jest też wzbogacony kolorową ilustracją.  

Ostatnia część (“Dinozaury od A do Z”) to zestawienie w formie tabeli wszystkich odkrytych do tej pory dinozaurów. Wyszczególniono tu ich nazwy polskie i łacińskie, wiek geologiczny, wielkość, miejsce znalezienia oraz jakiego rodzaju znaleziska odkryto. Może to stanowić dobry pretekst do dalszych poszukiwań na własną rękę. Zwłaszcza że na samym końcu stworzono także listę polecanych książek, filmów i stron internetowych poświęconych dinozaurom. Jest tu też mapa z ponad 50 najważniejszymi muzeami z dinozaurami na całym świecie.


 

Od strony technicznej książka prezentuje się przepięknie. Ma twardą oprawę, format tylko troch mniejszy od standardowego A4. I jest bajecznie kolorowa. Jej przeglądanie i lektura to świetna zabawa nie tylko dla dziecka.  

Dlatego jeśli macie w domu młodych miłośników dinozaurów, to pozycja właśnie dla Was (a właściwie dla nich).  
Sprawdź inne książki dla dzieci w księgarni Tania Książka.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze