Majówka językowo, czyli nowe wydania "English Matters" pod lupą

Majówka majówką, grillowanie grillowaniem, ale dobrze jest znaleźć też czas na szlifowanie angielskiego. Z racji wolnego i słonecznej, chociaż nie tak ciepłej, pogody warto sięgnąć po naukę w formie przyjemnej i lekkiej. U mnie na tapecie znalazły się dwa najnowsze wydania magazynu English Matters. Ciekawi, co tym razem znajduje się w środku?Każdy z numerów zawiera po kilkanaście artykułów podzielonych na tematyczne sekcje, w tym podróże, lifestyle, znani ludzie czy rozrywka. Część stricte językowa to przykładowe dialogi i scenki sytuacyjne (Conversation Matters) oraz częściowo obrazkowy, oryginalny słownik (From A to Z). Interesującym pomysłem jest także stosunkowo nowa sekcja z poradami Tips.

Warto przypomnieć, że niemal wszystkie artykuły są do pobrania w wersji audio, można więc czytać je razem z lektorem, bądź też skupić się na samym ich słuchaniu. Do każdego numeru jest także dołączony dodatek online, do pobrania ze strony wydawnictwa.

Do najciekawszych artykułów w numerze 75 (marzec/kwiecień) należą:
 • The Multitude and Variety of Podcasts, jak można domyślić się na podstawie tytułu, poświęcony zdobywającym coraz większą popularność podcastom. Poza informacjami ogólnymi, umieszczono w nim również kody, które po zeskanowaniu przenoszą nas do różnych, ciekawych nagrań.
 • Ruling the World to skrótowe prześledzenie różnych sposobów sprawowania władzy, poczynając od monarchii, poprzez oligarchię i tyranię, aż po demokrację.
 • 10 Awesome First Date Venues to pomysły na ciekawe i oryginalne pierwsze randki. Ale kto przecież powiedział, że tylko to pierwsze spotkanie może być nietypowe? Warto wykorzystać, przynajmniej niektóre z nich.
 • Conversation Topics: State and Society to ukłon w stronę maturzystów – przykładowy zestaw zadań do egzaminu ustnego.
 • On the Phone w sekcji Conversation Matters jest poświęcony rozmowom telefonicznym. Znajdziemy w nim tematyczne słownictwo, trzy przykładowe konwersacje oraz dwa krótkie artykuły.
 • Designer Drugs – To Ban Or Not To Ban, czyli pojawiający się regularnie w mediach temat dopalaczy i niebezpieczeństw, jakie za sobą pociągają.
 • 15-day Idiom Challenge to dobry pomysł na przyswojenie nowych idiomów, z którymi większość osób uczących się nowego języka ma największy problem. Tutaj dostajemy listę piętnastu wyrażeń wraz z przykładowymi użyciami. Podejmiecie wyzwanie?

Z kolei w najnowszym numerze 76 (maj/czerwiec) znajdziecie m.in.:
 • The Me Too Movement jest poświęcony ruchowi i kampanii #MeToo, która zyskała rozgłos pod koniec 2017 roku i której echa nadal można dostrzec w przestrzeni publicznej.
 • Conversation Topics: Society and Social Conflicts to ponownie ukłon w stronę osób przygotowujących się do egzaminu ustnego. Mamy tu pełen zestaw pytań, łącznie z ilustracjami do opisania.
 • Meet the Met – the Origins of London’s Police to rzut oka na londyńską formację policyjną, uważaną za najstarszą tego rodzaju jednostkę na świecie.
 • Taboo Topics in the UK raczej mnie rozczarował. Spodziewałam się tematów charakterystycznych dla Brytyjczyków lub nietypowych, a tymczasem wszystkie, które zostały wymienione, obowiązują również w Polsce (wysokość zarobków, komentowanie czyjejś wagi, wzrostu czy wieku).
 • Through the Lense to odsłona Conversation Matters. Znajdziemy w nim słownictwo związane z fotografią, przykładowe rozmowy oraz dwa mini-artykuły.
 • Progressibe Tax – Pros and Cons to jak sama nazwa wskazuje, zestawienie zalet i wad podatku progresywnego. Krótko, rzeczowo i na temat.
 • Inexpensive London – 10 Top Money-Saving Tips przyda się każdemu, kto w najbliższym czasie wybiera się do stolicy Anglii, znanej jako jedno z najdroższych miast na świecie. Mamy tu listę pomysłów na zwiedzanie, które nie nadwyręży zbyt naszego portfela. Można tu także znaleźć mapę londyńskiego metra.
 • 500 English Words in a Month to z kolei pomysły na systematyczną i ciekawą naukę słownictwa. Czy pozwolą one opanować pół tysiąca słów i wyrażeń w miesiąc? Wszystko zależy od Was samych.
 • Notting Hill On The Map, czyli słów kilka o jednej z najbardziej znanych londyńskich dzielnic. Miejsce konieczne do zobaczenia dla wszystkich anglofilów.

Jak sami widzicie, obydwa numery prezentują się wyśmienicie. Znajdziecie w nich wiele ciekawych artykułów, każdy wzbogacony słowniczkiem z trudniejszymi wyrażeniami. Nic tylko siadać i czytać, przyswajając przy okazji nowe słownictwo i gramatykę.

Magazyny możecie kupić w punktach prasowych Empiku albo bezpośrednio na stronie Wydawnictwa Colorful Media. To drugie rozwiązanie jest o tyle dobrym pomysłem, że znajdziecie tam również numery archiwalne. A teraz łapcie garść przydatnych linków, pod którymi znajdziecie:
 1. najnowszy numer EM (nr 76)Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze