Językowo na początek roku, czyli English Matters i Business English Magazine

Książki się czytają i słuchają, więc tymczasem przyjrzyjmy się, co słychać na rynku magazynów językowych. Początek roku to nowe wydania English Matters oraz Business English Magazine, skierowane kolejno do osób na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym.English Matters, nr 74
styczeń/luty 2019

Bieżący numer to 14 artykułów podzielonych na 7 tematycznych działów. Połowa z nich jest dodatkowo dostępna w wersji audio do pobrania ze strony wydawnictwa. 
Są wśród nich:
 • Eating to Your Blood Type jest poświęcone różnym grupom krwi oraz diecie, która jest najlepsza dla każdego z nich. Zdania naukowców na ten temat są podzielone, a ja mam nadzieję, że nie do końca się to sprawdza, ponieważ okazuje się, że powinnam unikać akurat tych produktów, bez których nie wyobrażam sobie codziennego życia.
 • Lee Contra Jack to coś dla fanów thrillerów o Jacku Reacherze autorstwa Lee Childa. Sama ich nie znam, ale wiem, że są bardzo popularne.
 • Oxford Street – London’s Famous Shoppiong Paradise zgodnie z tytułem przenosi nas do jednego z bardziej ekskluzywnych miejsc w stolicy Anglii, często będącego synonimem mekki dla zakupoholików. Można poznać historię ulicy oraz jej współczesną odsłonę.
 • Is Big Brother Always Watching?  to interesujący wywiad z dwojgiem prawników, Damianem Łapką i Agatą Marcinkowską, którzy przybliżają kwestie ochrony danych osobowych w Internecie i sprawy związane z RODO.
 • Victorian Cultural Life, czyli gratka dla miłośników wiktoriańskiej Anglii, do których niewątpliwie sama się zaliczam. Przybliża różne formy rozrywki, jakim oddawali się Anglicy epoki, która z samą rozrywką raczej kojarzona nie jest.
 • The Ambience of Aberdeen pokazuje turystyczną stronę tego jednego z największych szkockich miast.
 • Masterpieces of the BBC to zestawienie najlepszych i najpopularniejszych programów produkcji BBC, poczynając od sitcomów, poprzez programy motoryzacyjne, a na filmach kończąc.


Część tekstów jest przeznaczona już na bardziej bezpośrednią naukę. Są to:
 • At the University zawiera rozmówki i frazy związane ze studiami i życiem w kampusie, a także skrótowe informacje na temat wyższej edukacji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
 • Compound Nouns, czyli słów kilka na temat rzeczowników złożonych.
 • Learning from Lyrics jest z kolei poświęcone jednego z przyjemniejszych sposobów nauki języków obcych, czyli wykorzystaniu tekstów piosenek.
 • From A to Z: Luscious L! to kolejna odsłona mojego ulubionego słowniczka.
 • Rack Your Brain pozwala sprawdzić stopień zrozumienia słownictwa i gramatyki, a także informacji zawartych w bieżącym numerze. 


Każdy artykuł, jak zawsze zresztą, jest wzbogacony o listę trudnych słówek z tłumaczeniem. Do niektórych dodano także ich wymowę, chociaż nadal twierdzę, że przydałoby się to do każdego słowa i wyrażenia. Mimo to jestem bardzo zadowolona z lektury magazynu, English Matters po raz kolejny nie zawodzi.

Business English Magazine nr 69
styczeń/luty 2019

Jak wspomniałam wcześniej, BEM jest skierowany do osób na poziomie zaawansowanym, ale niekoniecznie zainteresowanych jedynie kwestiami biznesowymi. Przekrój tematyczny artykułów jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.


W bieżącym numerze znalazło się 18 artykułów, w tym kilka krótszych i kilkanaście obszernych, wzbogaconych o liczne fotografie i ilustracje, a także króciutkie wstawki o znanych postaciach w świecie biznesu i mini-recenzje książki i filmu. Większość tekstów można także pobrać w formie audio i czytać wraz z lektorem, a do sześciu przygotowano materiał video, który znajduje się na stronie magazynu. Bardzo cieszy mnie fakt, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wydawnictwo regularnie zwiększa liczbę dodatkowych materiałów.

Z największym zainteresowaniem przeczytałam:
 • Best Action for Unwanted Apparel, czyli jak zmnienić nastawienie ludzi, których szafy pękają w szwach, lecz którzy nie potrafią żyć bez zakupów;
 • Brits Flocking Abroad, czyli gdzie Brytyjczycy spędzają zagraniczne wakacje;
 • Who’s Fit? Moda na bycie fit ogarnęła nas wszystkich i trwa od kilku lat. Które kraje przodują w aktywności fizycznej i dobrym zdrowiu?
 • Street Invasion – The Scooters are coming, czyli tekst o najnowszym trendzie pojawiającym się w dużych miastach. Jaki środek transportu staje się wyjątkowo modny? Hulajnogo oczywiście!
 • Sky-High Salaries to próba odpowiedzi na pytanie, które często pojawia się w wyszukiwarkach, a mianowicie, jakie zawody są obecnie najlepiej opłacane.
 • Jamaica – Land of Wood and Water, czyli coś dla podróżników i fanów reggae, pozwoli spojrzeć na malowniczą Jamaikę w nieco nowy sposób.
 • Brands Taking Stands: Nike Makes a Bold Move, który przyliża kontrowersje wokół Colina Kaepernicka i jego udziału w kampanii promocyjnej Nike.


Ponadto można tu znaleźć artykuły na temat znanych postaci ze świata biznesu, polityki i nauki, a także kilka innych tekstów. Wszystkie są wzbogacone o słowniczki z tłumaczeniem i wyjaśnieniem wymowy, a całość po raz kolejny stoi na bardzo wysokim poziomie.

Magazyny możecie kupić w punktach prasowych Empiku albo bezpośrednio na stronie Wydawnictwa Colorful Media. To drugie rozwiązanie jest o tyle dobrym pomysłem, że znajdziecie tam również numery archiwalne. A teraz łapcie garść przydatnych linków, pod którymi znajdziecie:


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze