Językowa jesień, czyli o najnowszych wydaniach "English Matters" i "Business English Magazine"

Listopad powoli ma się ku końcowi, dlatego najwyższa pora przyjrzeć się bieżącym wydaniom dwumiesięczników do nauki języka angielskiego. Mowa oczywiście o Business English Magazine oraz English Matters i jego wydaniu specjalnym.English Matters, nr 73
listopad/grudzień 2019

W najnowszym numerze znajdziecie 14 artykułów oraz 2 testy sprawdzające znajomość słownictwa znajdującego się w magazynie (jeden tradycyjny, a drugi w formie zestawu pytań).

Do najciekawszych tekstów zdecydowanie należą:
 1. Death Penalty Over the Centuries, z którego można poznać historię stosowania kary śmierci od czasów starożytnych, aż po współczesność;
 2. Bald Eagle – the History of the Symbol, jak wskazuje sam tytuł, przedstawia historię jednego z najbardziej charakterystycznych amerykańskich symboli – orła bielika;
 3. Learning Vocabulary – 10 Tips może podsunąć kilka ciekawych i skutecznych sposobów na naukę słownictwa;
 4. Millenials – What’s the Fuss, czyli słów kilka o pokoleniu tzw. Millenialsów, zarówno tych dobrych, jak i niekoniecznie. Jakie stereotypy wiążą się z osobami urodzonymi w latach 80-90? Przekonajcie się sami.


Z zainteresowaniem przeczytałam także:
 1. Magic Meghan  to kolejny już artykuł poświęcony najnowszemu „nabytkowi” brytyjskiej monarchii, co świadczy o jej niesłabnącej popularności;
 2. In the Courtroom, czyli rozmówki podsłuchane na… sali sądowej, wzbogacone odpowiednim słownictwem i frazami;
 3. Flourishing Florida z pewnością zachęci Was do odwiedzenia tego jednego z najgorętszych i ciekawszych stanów US

 
To oczywiście nie wszystko, co znajdziecie w magazynie. Poza innymi artykułami, które swoją drogą możecie pobrać w formie audio ze strony wydawnictwa Colorful Media, znajdziecie tu darmowy dodatek poświęcony serialowi Friends. Nauczyciele i lektorzy ucieszą się z pewnością także z karty z ćwiczeniami do tekstu Bald Eagle, które można wykorzystać na zajęciach.

English Matters, wydanie specjalne
Celebrations and Festivals

Wszystko wskazuje na to, że będzie to moje ulubione wydanie specjalne – jest w całości poświęcone świętom obchodzonym w krajach anglojęzycznych, które uwielbiam!


Można więc kolejno przeczytać na temat takich okazji jak:
 1. Guy Fawkes Day, znany jako Bonfire Night
 2. Halloweek
 3. Święta Dziękczynienia
 4. Walentynek
 5. Świąt Bożego Narodzenia
 6. Nowego Roku
 7. Dzień Niepodległości obchodzony 4 lipca w USA
 8. Dzień św. Patryka
 9. Wielkanoc


Kolejne artykuły przedstawiają historię wybranych świąt, sposób ich celebrowania w przeszłości oraz obecnie. Można więc poznać dosyć makabryczne okoliczności powstania tradycji Bonfire Night związanej z nieudanym zamachem na króla i parlament, a także przekonać się, jak Amerykanie obchodzą współcześnie Halloween oraz jakie są typowo brytyjskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem.


Nie zabrakło także kalendarza z wybranymi świętami oraz okoliczności, które jedynie umownie mogą być nazwane świętami, jak Londyński Tydzień Mody. Jednym słowem, każdy znajdzie tu coś dla siebie i z pewnością wzbogaci swoją wiedzę kulturową, która jest przecież niezbędna przy nauce języka.

Business English Magazine, nr 68
listopad/grudzień 2018

O ile EM to gratka dla osób, których poziom znajomości języka angielskiego plasuje się na poziomie średniozaawansowanym, o tyle BEM plasuje się na poziomie zaawansowanym. Wbrew tytułowi mogą po niego sięgnąć także osoby, które nie są na co dzień związane z branżą biznesową – przekrój tematyczny artykułów jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W bieżącym numerze znalazło się 20 artykułów, w tym kilka krótszych i kilkanaście obszernych, wzbogaconych o liczne fotografie i ilustracje. Większość można pobrać w formie audio i czytać wraz z lektorem, a do czterech przygotowano także materiał video, który znajduje się na stronie magazynu.


Z dużym zainteresowaniem przeczytałam:
 1. The Last Straw przedstawiający jeden z najbardziej palących problemów ekologicznych ostatnich lat – wszechobecny plastik zanieczyszczający i trujący dosłownie całą planetę. Część koncernów, takich jak McDonald’s czy Starbucks podjęły walkę o PR i środowisko decydując się na wycofanie plastikowych słomek. Z jakim skutkiem?
 2. Death Industry Healthy in Japan opisuje niepokojącą sytuację w Japonii, gdzie wskaźnik zgonów od kilku lat przewyższa liczbę urodzeń. Dlaczego tak się dzieje i co może przynieść przyszłość?
 3. Top Times of British Business, czyli słów kilka (a nawet trochę więcej) na temat boomu, jaki obecnie panuje w brytyjskim przemyśle turystycznym.
 4. Vitamins – Vital, Worthless Or Dangerous – wielu z nas łyka witaminy i suplementy niczym cukierki. Jesteśmy przekonani o ich dobroczynnym wpływie i praktycznie zerowym zagrożeniu dla organizmu. Czy aby na pewno tak właśnie jest?
 5. Earnings: Poland versus Europe – zarobki i ceny to temat dosyć drażliwy. Często mówi się, że w Polsce ceny mamy europejskie, ale pensje pozostają niestety polskie. Jak faktycznie wypadamy na tle innych krajów UE?
 6. The Wealth of Nations  to z kolei artykuł poświęcony najzamożniejszym i najbiedniejszym krajom świata. Z czego wynika podział na biednych i bogatych?
 7. Japan. Where the Rising Sun Meets the Ring of Fire, czyli gratka dla miłośników Dalekiego Wschodu, zwłaszcza tych marzących o podróży do Japonii


Można także przeczytać artykuły poświęcone m.in. Imranowi Khanowi, pakistańskiemu premierowi czy kobiecym zawodniczkom wrestlingu. Nie zabrakło także spojrzenia na chińską dominację wśród producentów telefonów komórkowych czy współczesną sytuację w Wenezueli. Na koniec można znaleźć krótkie recenzje książek i filmów.Mówiąc krótko, końcówka jesieni prezentuje się pod względem językowym naprawdę dobrze. Kiedy pogoda nie sprzyja spacerom, można bez wyrzutów sumienia poświęcić ten czas na lekturę magazynów. Łączenie przyjemnego z pożytecznym to zdecydowanie dobry pomysł na popołudnie czy wieczór. 

Magazyny możecie kupić w punktach prasowych Empiku albo bezpośrednio na stronie Wydawnictwa Colorful Media. To drugie rozwiązanie jest o tyle dobrym pomysłem, że znajdziecie tam również numery archiwalne. A teraz łapcie garść przydatnych linków, pod którymi znajdziecie:


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze