Szlifowania języka ciąg dalszy, czyli o "English Matters" i "Business English Magazine" słów kilka

Pierwszy miesiąc nauki w szkole już prawie za nami. Po ochłonięciu po wakacyjnym szoku można więc wrócić do regularnej nauki, którą świetnie będzie wspierał każdy dodatkowy kontakt z językiem. Na przykład w postaci magazynów językowych. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wrześniowo-październikowym numerom English Matters oraz Business English Magazine.English Matters
nr 72 / 2018

Numer jak zwykle otwiera sekcja This&That i tym razem robi to naprawdę dobrze. Mamy tu m.in. kilka jesiennych idiomów, krótki rzut oka na takie miejsca jak Kapadocja i rezydencja Waddesdon Manor oraz ilustrowany mini-przewodnik po ulubionych i typowych amerykańskich potrawach.


W dalszej części magazynu dziesięć obszernych artykułów, słowniczek obrazkowy oraz test sprawdzający znajomość słownictwa i gramatyki z bieżącego numeru. Znajdziecie tu m.in.:
 • 25 Reasons to Read Dickens – wprawdzie mnie do czytania Dickensa nie trzeba zachęcać, ale za to poznałam wiele ciekawostek na temat powieści i jego samego.
 • Judging David Baldaci – przyznaję bez bicia, że pisarz ten był mi całkowicie nieznany, mimo że – jak głosi portalu Lubimy Czytać – w Polsce wydano ponad dwadzieścia powieści jego autorstwa, a on sam ma na swoim koncie trzydzieści pięć książek.
 • How to Learn English with Memory Tricks – przedstawione w tekście sztuczki i sposoby na wzmacnianie naszej pamięci, jak wykorzystywanie skojarzeń, map myśli czy akronimów to sposób nie tylko na naukę języka, ale właściwie wszystkiego, nawet chemii i fizyki.
 • Homeland or Homelands to z kolei słów kilka na temat idei obywatelstwa, skąd się wzięła i jak przedstawia się obecnie, oczywiście w pewnym uproszczeniu.
 • The „Chunnel” Under the Water przybliży Wam co nieco najdłuższy na świecie podwodny tunel, łączący Anglię z Francją.
 • Exploring New Orleans przeniesie Was za to do Nowego Orleanu, miasta przeciwieństw i jazzu.

 

Bardzo lubię zaglądać też do artykułów poświęconych nauce języka w bardziej bezpośredni sposób. Tym razem w magazynie pojawiły się rozmówki i zwroty pomocne podczas wizyty na stacji benzynowej i warsztacie samochodowym oraz omówienie trybów warunkowych. Świetnym pomysłem jest też słowniczek ze zwrotami na literę K, zarówno w formie pojedynczych słów i fraz, jak i obrazków i nawiązań kulturowych. Jedynie wprowadzona od niedawna sekcja z komiksem nie przypadła mi do gustu i uważam ją za pomyłkę.

Business English Magazine
nr 66 / 2018

Bieżący numer BEM wita nas czternastoma obszernymi artykułami, kilkoma krótszymi tekstami oraz przykładowym dialogom. Z największym zainteresowaniem przeczytałam:
 • No Cash, please. We’re Swedish – wiedzieliście, że Szwecja przoduje w liczbie transakcji bezgotówkowych. Mało tego, w wielu miejscach, jak kawiarnie i sklepy, znajdziecie tabliczkę informującą, że nie można tam płacić gotówką. Czy na pewno wszystkim to odpowiada?
 • Poland – the Kuwait of Europe. Zawsze z ciekawością sięgam po teksty na temat naszego kraju, zwłaszcza te autorstwa obcokrajowców, których oceny w wielu kwestiach różnią się od naszych. Czy naprawdę mamy szansę na stanie się drugim Kuweitem?
 • Baltic Pipe – Nordic Energy for Europe, czyli dalszy ciąg gorącego cały czas tematu. Czy rozwiązaniem problemu z gazem i poprawę cen przyniesie budowa nowego gazociągu?
 • Monaco Mobbed przybliży Wam nieco obecną sytuację w niewielkim, ale jakże pełnym życia i luksusu Monako.
 • Bicycles Out of Control – zamiana samochodu na rower brzmi jak dobra zmiana, zwłaszcza w dużych miastach, zmagających się z wystarczająco dużą liczbą aut. A jednak nawet w godnych pochwały rozwiązaniach może czaić się problem. Okazuje się, że zbyt duża liczba rowerzystów potrafi zablokować miasto równie skutecznie co kierowcy. Z tym właśnie problemem mierzy się obecnie Pekin.
 • How to Control Stress – 30 tricków i podpowiedzi, jak radzić sobie ze stresem przyda się zdecydowanie. Zwłaszcza że nasze obecne tempo życia sprawia, że niemal nie da się żyć bezstresowo. Niestety.
 • Taxing Time – podobno w życiu pewne są jedynie śmierć i podatki. I chociaż możemy się śmiać z niektórych prób nałożenia podatku na niemal wszystko, niektóre pomysły rządzących są naprawdę niesamowite! Przegląd niektórych znajdziecie w artykule.
 • Luxembourg – Much More than a Bureaucrat’s Banquet to coś dla miłośników podróży, ponieważ pozwoli Wam spojrzeć na Luksemburg właśnie z tego punktu.

W magazynie znalazłam także interesującą ciekawostkę dla osób uczących się zarówno języka angielskiego, jak i niemieckiego. Może macie ochotę na magazyn z artykułami w języku angielskim ze słowniczkami z tłumaczeniem na język niemiecki? W sprawie szczegółów odsyłam Was na stronę wydawnictwa.


***********************************
Tradycyjnie część artykułów w obydwu magazynach jest dostępna także w wersji audio do pobrania dzięki załączonym kodom. Dodatkowo ze strony Wydawnictwa Colorful Media można pobrać kartę pracy do tekstu The Chunnel Under the Water, dodatek poświęcony religiom oraz nagrania video o kilku artykułów z BEM. Do wszystkich artykułów są także dołączone słowniczki z tłumaczeniem trudniejszych zwrotów i wyrażeń.

Po raz kolejny gorąco zachęcam Was do sięgnięcia Was zarówno po English Matters (jeśli szlifujecie angielski na poziomie średniozaawansowanym) oraz Business English Magazine (jeśli wskoczyliście już na poziom zaawansowany). Warto łączyć przyjemne z pożytecznym, a obydwa magazyny Wam to umożliwią.

Magazyny możecie kupić w punktach prasowych Empiku albo bezpośrednio na stronie Wydawnictwa Colorful Media. To drugie rozwiązanie jest o tyle dobrym pomysłem, że znajdziecie tam również numery archiwalne. A teraz łapcie garść przydatnych linków, pod którymi znajdziecie:


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze