"Focus on Speaking 2", czyli szlifowanie angielskiego na koniec wakacji

Druga połowa sierpnia to ten czas, gdy zarówno uczniowie jak i nauczyciele ze zgrozą stwierdzają, że wakacje jakoś za szybko mijają. Dlatego jeśli mieliście w planach letnie szlifowanie języka obcego, to już ostatni dzwonek, by coś w tym kierunku zdziałać. Możecie wykorzystać do tego na przykład nowe wydanie specjalne magazynu English Matters.Focus on speaking 2, jak sam tytuł wskazuje, koncentruje się na umiejętności mówienia. Możliwe też, że pamiętacie pierwszy numer o tym samym tytule, który ukazał się na początku 2017 roku (stąd obecna dwójeczka).

W bieżącym numerze znajdziecie 17 tekstów podzielonych na 8 działów. Kilka jest krótszych, działających na zasadzie rozgrzewki, inne mają po kilka stron. Do najciekawszych zdecydowanie należą:
  • PC is for Politically Correct, czyli krótkie wprowadzenie do tego, czym jest językowa poprawność polityczna wraz z przykładami
  • Who Am I Talking to? pomoże uświadomić sobie, jak różni się od siebie angielski używany na Wyspach Brytyjskich, w USA czy Australii.
  • Every Man to His Taste, zawierający po 10 przykładowych zwrotów, których można użyć rozmawiając na takie tematy jak sport, polityka, zdrowie, social media, jedzenie, praca, pogoda, podróże i pieniądze.
  • Game Your Way to Speaking to zestawienie gier, które pozwolą podszlifować język podczas zabawy. Znalazło się tu także nasze ukochane rodzinne Dobble.
  • Lets’s Talk About Sex, tytuł mówi sam za siebie, a punktem wyjścia są sceny ze znanych seriali, w tym z Przyjaciół.
  • No Stress About Stress w ciekawy sposób pomaga zrozumieć, gdzie postawić akcent w przypadku par słów, które wyglądają tak samo, ale brzmią jednak nieco inaczej.
  • Spoken Threesomes to mój absolutny faworyt – znajdziecie tu kilkadziesiąt zestawień zwrotów, które oznaczają to samo, ale są wyrażone w różny sposób, np. w stylu formalnym, półformalnym i nieformalnym albo w sposób uprzejmy, niegrzeczny i wulgarny.
  • I’m a Survivor przedstawia paradoksalny, ale częsty problem, z jakim spotykają się osoby, które mają szeroki zasób słownictwa i wiedzy na temat języka, ale mówienie ich stresuje.
  • To-Watch-List to jak sam tytuł wskazuje, lista amerykańskich seriali, które pozwolą Wam przyswoić naturalny, codzienny język, a przy okazji zapewnią mnóstwo frajdy.


Ponadto jest tu także krótki komiks On the Plane, teksty o początkach języka w ogóle, o specyficznym brytyjskim humorze, przemówieniu Martina Luthera Kinga oraz zestawienie miejsc, gdzie można uczyć się angielskiego zagranicą.

Każdy z artykułów jest tradycyjnie już opatrzony słowniczkiem z trudniejszymi zwrotami, a 9 tekstów można pobrać ze strony wydawnictwa w formie audio. Smaczkiem dla nauczycieli jest także strona z ćwiczeniami do jednego z tekstów, którą można wydrukować i wykorzystać np. na zajęciach.


Cieszy mnie fakt, że mimo upływu lat, magazyn utrzymuje wysoki poziom i nadal mogę go Wam z czystym sumieniem polecić.

Magazyn możecie kupić w punktach prasowych Empiku albo bezpośrednio na stronie Wydawnictwa Colorful Media. To drugie rozwiązanie jest o tyle dobrym pomysłem, że znajdziecie tam również numery archiwalne. 

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze