Angielski dla zaawansowanych, czyli "Business English Magazine"

Ponowne sięgnięcie po English Matters, o którym pisałam Wam niedawno tutaj, zaowocowało ochotą na coś bardziej zaawansowanego. Mój wybór padł na Business English Magazine. Osoby, które zaglądają tu od kilku miesięcy pewnie doskonale wiedzą, o czym mowa.
  

Nie do końca zorientowanym w temacie, spieszę wyjaśnić  – jest to magazyn do nauki i utrwalania języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Wprawdzie znaczna część artykułów poświęcona jest tematyce biznesowej, jak zresztą wskazuje sam tytuł, jednak każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. W każdym numerze pojawiają się artykuły poświęcone także bardziej ogólnym tematom, znanym postaciom, a często także podróżom i kulturze.

Poza standardowymi numerami dwumiesięcznika, często ukazują się także wydania specjalne poświęcone określonej tematyce. Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej najnowszemu regularnemu wydaniu oraz dwóm specjalnym – Human Resources oraz Hospitality.

Business English Magazine nr 64
(marzec/kwiecień)

W najnowszym numerze znajdziecie 13 obszernych, kilkustronicowych artykułów podzielonych na 6 sekcji tematycznych. Z wyjątkiem jednego wszystkie są dostępne w wersji audio do pobrania dzięki załączonym kodom. Dodatkowo na stronie wydawnictwa Colorful Media do trzech z nich można obejrzeć krótkie filmy.

Z największym zainteresowaniem przeczytałam:

 • Ritzy Rwanda. Ten środkowo afrykański kraj raczej nie kojarzy się Europejczykiem z luksusem, a wręcz przeciwnie, z wydarzeniami z połowy lat 90. i masowym ludobójstwem. Okazuje się jednak, że państwo zaczyna rozkwitać, a wszystko to dzięki turystyce.
 • Look Out Uber, There’s a New Kid on the Block. Wygląda na to, że taksówkarzom i Uberowi wyrosła poważne konkurencja. Lyft jest póki co popularny przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale zobaczymy, co wydarzy się za kilka miesięcy/lat.
 • Meghan Markle – the American Royal. Kontrowersyjna narzeczona księcia Harry’ego wzbudza zainteresowanie nie tylko na Wyspach Brytyjskich. W artykule możecie znaleźć informacje m.in. na temat jej przeszłości i obowiązkach, jakie czekają ją wraz z poślubieniem księcia.
 • New Zealand – Land of Dreams. Antypody mają w sobie coś magicznego i zawsze z dużą ciekawością sięgam po wszystko, co związane z Australią i Nową Zelandią. A w BEM znalazłam aż 8 stron na ten temat.
 • Does It Still Pay to Unionise? Dowiecie się z niego, jak obecnie wygląda sytuacja ze związkami zawodowymi, teoretycznie kojarzącymi się z minionym systemem, a jednak nadal prężnie działającymi w wielu sferach.
Poza głównymi artykułami na początkowych i końcowych stronach magazynu znajdują się krótsze teksty, w tym poświęcone sylwetkom wpływowych ludzi oraz recenzjom filmów i książek. Jest tu także sekcja Business Language z przykładowymi dialogami z miejsca pracy. Pomocne i przyjemnie zaserwowane.

Wszystkie artykuły opatrzone są tradycyjnie słowniczkami z trudniejszymi zwrotami, które są przetłumaczone na język polski. Dobrym pomysłem jest także zapis fonetyczny ich wymowy. To ten jedyny szczegół, którego notorycznie brakuje mi w English Matters. Ze strony wydawnictwa można także pobrać bezpłatny dodatek Shopping for Organic Food, czyli tematyczny słowniczek z tłumaczeniem polskim i definicjami w języku angielskim.


Hospitality. Wydanie specjalne

Numer specjalny Hospitality skierowany jest przede wszystkim do osób zainteresowanych bądź pracujących w przemyśle turystycznym. Jednak mimo że sama zawodowo nie jestem z tą branżą związana, z dużym zainteresowaniem i przyjemnością przeczytałam znajdujące się w nim artykuły. Mało tego, wydanie to spodobało mi się nawet bardziej niż tradycyjny egzemplarz.

Zawartość podzielono na 8 działów tematycznych:

Hotels
Artykuły poświęcone są znanym postaciom, które na przestrzeni lat zamieszkiwały w hotelach przez bardzo długie okresy czasu oraz niesamowitym hotelom, jakie można znaleźć w różnych miejscach na świecie (jak japońskie „kapsuły” czy hotel zbudowany z lodu). Dla fanów ekologii i bliskiego kontaktu z naturą umieszczono tu także pomysły na właśnie takie zakwaterowanie podczas wakacyjnych (i nie tylko) wyjazdów. Ciekawym tekstem jest także ten poświęcony personelowi zatrudnionemu w typowym hotelu.

Restaurants & cafes
Tu można dowiedzieć się, co tak naprawdę kryje się za gwiazdkami Michelin. Kawoszom na pewno spodoba się tekst na temat pierwszych londyńskich kawiarni z XVII i XVIII wieku. Świetny jest także artykuł o restauracjach tematycznych, m.in. lokalach urządzonych w klimatach cyrku z akrobatami występującymi na scenie, czy też obsługiwanych przez kosmitów z Marsa.

Event planning
Czy są na sali przyszłe panny młode? Znajdziecie tu bardzo obszerny tekst poświęcony właśnie organizacji wesela i wskazówki, jak nie zbankrutować i przeżyć wszystkie przygotowania w jednym kawałku. Coś dla siebie znajdą również osoby, które wybierają się na targi i pokazy w roli wystawcy, a nie tylko odwiedzającego.

Transport 
Tutaj mamy omówioną podróż trzema najważniejszymi środkami transportu, czyli pociągiem, statkiem i samolotem. Uwierzcie, po lekturze i obejrzeniu zdjęć, będziecie chcieli wyruszyć już jutro! Dodatkowo mamy artykuły poświęcone nieocenionej roli stewardess oraz początkom zorganizowanej turystyki. 

Careers
Jeśli zastanawiacie się, czy spróbować swoich sił w przemyśle turystycznym i gastronomicznym, zdecydowanie warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę i na co tak naprawdę się decydujecie.

Catering
Z artykułów dowiecie się, jak wygląda prowadzenie lokalu gastronomicznego od kuchni, dosłownie i w przenośni oraz co nieco na temat obecnych trendów.

Business Language
Sekcja językowa składa się z obszernego tematycznego słowniczka oraz przykładowych rozmówek w hotelu. Znajdziecie tu także test, który sprawdzi Waszą wiedzę oraz znajomość słownictwa i gramatyki.

Book & film
Wreszcie na sam koniec mamy krótkie recenzje 10 filmów i 10 książek związanych tematycznie z przemysłem turystycznym, hotelami, restauracjami, itd.


HR. Human Resources. Wydanie specjalne

To wydanie specjalne skierowane jest przede wszystkim do osób zajmujących się HR i managerów, ale nie tylko. Znajdziecie tu aż 18 obszernych artykułów podzielonych na działy:
 • Recruitment
 • Company Culture
 • Pay and Benefits
 • Performance Management
 • Employee Engagement
 • Learning and Development
 • HR Technology
 • HR Manager

Spodobały mi się artykuły poświęcone sekretom headhunterów, VT (Virtual Technology) wykorzystywanej przez pracodawców oraz najmłodszemu pokoleniu wkraczającemu obecnie na rynek pracy, tzw. Generacji Z. Interesujący okazał się tekst poświęcony dodatkowym zróżnicowanym bonusom, jakie dostają pracownicy niektórych firm i korporacji.

Zaskakujący był także artykuł poświęcony specyficznym oszustwom – wiedzieliście, że zdarzają się firmy, gdzie na listach płac znajdują się osoby, które de facto tam nie pracują, a pobierają pensje? Jest to oczywiście możliwe w naprawdę dużych instytucjach, gdzie trudno wymagać, by osoby odpowiedzialne za kadry znały każdego osobiście.

Podobnie jak w przypadku wydania Hospitality, w sekcji Business Language znajdziecie słownik tematyczny, rozmówki i test językowy, a także recenzje filmów związanych z Zasobami Ludzkimi. Dużym plusem jest także lista książek z literatury fachowej, jakie warto znać, jeśli „siedzi się” w tym temacie.

*********************************


Jeśli zdecydujecie się na zakup magazynu, zachęcam do zakupu tutaj. Znajdziecie tam również numery archiwalne oraz możliwość wykupienia prenumeraty. Jest także opcja pobrania darmowego magazynu w wersji pdf - więcej szczegółów tutaj.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)