Przejdź do głównej zawartości

"Blask wolności" Kathleen Grissom

Kilka tygodni temu Kathleen Grissom poruszyła mnie swoim Domem służących. Opowieść o białej dziewczynce wychowanej wśród czarnoskórych niewolników wycisnęła mi nawet z oczu kilka łez. Była to historia całkowicie zamknięta, okazało się jednak, że autorka stworzyła jej kontynuację.

Blask wolności przedstawia losy Jamiego Pyke’a, który jako nastolatek ucieka z plantacji w Wirginii i znajduje schronienie w Filadelfii. Mimo że jego wygląd tego nie zdradza, jego matka była Mulatką, co czyni go w świetle prawa i w oczach społeczeństwa zbiegłym niewolnikiem i „czarnuchem”. Z tego względu James zupełnie odcina się od przeszłości i pod przybranym nazwiskiem toczy całkiem wygodne życie. Jednak przeszłość nie pozwoli mu o sobie zapomnieć, nawet po latach.

Zastanawiałam się, jak Grissom rozwinie opowieść, która była kompletna i nie pozostawiała wielu możliwości rozwinięcia tak, by nie wyglądało to sztucznie. Zmieniając głównego bohatera, miejsce akcji i jej czas, autorka stworzyła w pełni niezależną historię, związaną wprawdzie z Domem służących, ale nie na tyle, by obydwie książki stanowiły nierozerwalną całość. Oczywiście razem się uzupełniają, można jednak swobodnie poprzestać na lekturze pierwszej książki, bądź też sięgnąć jedynie po Blask wolności.

Dlaczego o tym wspominam? Z prostego powodu - chociaż kontynuacja losów Pyke’a to powieść naprawdę dobra i poruszająca, w porównaniu z Domem służących wypada słabiej. Owszem, w obrazowy sposób porusza ten sam temat – niewolnictwa i zadziwiającej, niczym nieuzasadnionej nienawiści niektórych ludzi w stosunku do kogoś odmiennego. O ile jednak poprzednia historia i jej bohaterowie stali się bliscy mojemu sercu i mocno współodczuwałam to, co ich spotykało, o tyle bieżącą powieść czytałam bez tamtego zaangażowania. Może to kwestia postaci i zbyt pobieżnego ich potraktowania? A może pewnych rozwiązań fabularnych i zbiegów okoliczności, które zdają się zbyt naciągane? A może wreszcie braku elementu zaskoczenia, ponieważ blurb na okładce zdradza najważniejsze wydarzenia?

Podobny problem, choć na mniejszą skalę, pojawił się w przypadku poprzedniej powieści. Tym razem opis zawiera treść praktycznie całej książki, łącznie z tym, co dzieje się w dosłownie ostatnich rozdziałach. Za takie praktyki, autora treści blurba powinno się ukarać zaspoilerowaniem mu co najmniej pięciu książek lub filmów! Do tego dochodzi jeszcze fatalna korekta – przecinki żyją tu według własnych zasad, pojawiają się także takie kwiatki, jak słowo „murzyński” pisany przez „sz”.


Zdaję sobie sprawę, że nie brzmi to dobrze. Nie oznacza to jednak, że powieść nie jest warta uwagi. Wręcz przeciwnie, czyta się ją bardzo dobrze, niemniej nie jest tak dobra, jak poprzednia, a szkoda.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc. 

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.