Przejdź do głównej zawartości

"Tekst" Dmitry Glukhovsky

Dzięki postapokaliptycznemu uniwersum Metro 2033, nazwisko Dmitrija Glukhovsky’ego jest rozpoznawalne niemal na całym świecie.  Powieścią Futu.re autor potwierdził, że mroczne wizje przyszłości to temat, w którym czuje się dobrze i o którym potrafi pisać. Teraz wraz z Tekstem postanowił jednak zboczyć z drogi fantastyki w kierunku powieści realistycznej, będącej połączeniem thrillera i dramatu psychologicznego.

Przyszłość dwudziestoletniego Ilji Goriunowa legła w gruzach w chwili, gdy chłopak dopiero wkraczał w dorosłe życie. W trakcie nalotu policyjnego na klub, w którym bawił się razem ze znajomymi, Ilja staje w obronie swojej dziewczyny i wdaje się w scysję z jednym z gliniarzy. Ten mści się na nim, podrzucając mu narkotyki, co kończy się dla Goriunowa siedmioma latami spędzonymi za kratkami. Kiedy Ilja nareszcie wraca do Moskwy, marzy o normalnym życiu. Czeka jednak na niego puste mieszkanie i nic więcej. Jest zupełnie sam, zdany tylko na siebie i z wyrokiem w papierach. Pozostaje mu tylko zemsta.

O ile lubię prozę Glukhovsky’ego, o tyle miałam początkowo problem z wczuciem się w akcję powieści. Rozważania Ilji, chaotyczne, momentami mocno przefilozofowane, nie pomagały. Dopiero wraz z rozwojem fabuły, dałam się porwać. I to dosłownie. Drugą połowę książki pochłonęłam błyskawicznie, nie tylko z zainteresowaniem, ale i poczuciem żalu, że rzeczywistości nie da się oszukać, nie da się zakląć na własną modłę.

Mimo że to Ilja wydaje się głównym bohaterem, nie mniej istotny jest Pietia Chazin, wspomniany policjant, a także jego… smartfon. Widok, który jeszcze kilka lat temu, był wyśmiewany, obecnie jest normą. Dla większości ludzi ich telefon stał się niemal przedłużeniem ręki i codziennego życia. Zastępuje kontakty z ludźmi, pełni rolę organizera prawie wszystkich sfer życia. Mając dostęp do czyjejś komórki, mamy dostęp do niego samego i to właśnie Glukhovsky pokazał wyśmienicie.

Wraz z rozwojem fabuły bardzo zyskują też same postaci i relacje między nimi. Początkowo przedstawiony obraz wydaje się czarno-biały, jednak wkrótce nabiera coraz większej ilości odcieni szarości, a bohaterów wcale nie da się ocenić w tak jednoznaczny sposób, jak można by oczekiwać. Więcej zdradzić to zaspoilerować znaczącą część fabuły, dlatego poprzestanę tylko na delikatnym zasygnalizowaniu tej kwestii.

Autor wyraźnie nawiązuje do klasyka, a motyw zbrodni i kary jest jednym z przewodnich w powieści. Rozważania na temat człowieczeństwa i zachowania go w sytuacjach, które niemal wymuszają amoralne postępowanie zajmują znaczną część książki. Część przedstawiona jest świetnie, część pozostawia nieco do życzenia. Mimo wysokich aspiracji, Glukhovsky to nie Dostojewski. Pewnych kwestii zwyczajnie nie przeskoczy, choćby chciał.

Nieco zgrzytało mi wydarzenie w klubie, stanowiące punkt wyjścia dla całej fabuły. Jest ono tylko wspomniane, w końcu miało miejsce kilka lat przed właściwym czasem akcji, a jednak pozostawia niedosyt. Jest dosyć toporne, wydaje się wręcz naciągane… Ale tak jak wspomniałam, autor traktuje je jako punkt wyjścia, więc można się nad nim zbyt nie rozwodzić i po prostu przyjąć do świadomości, że miało miejsce. Zwłaszcza że inna kwestia stanowi poważniejszy problem.

Największą bolączką Tekstu jest wyzierający z każdej strony jednoznacznie pesymistyczny obraz Rosji. Owszem, zgadzam się, że rzeczywistość widziana oczami świeżo wypuszczonego na wolność skazańca, w dodatku pozbawionego perspektyw i właściwie już przegranego mimo młodego wieku, nie będzie kolorowa. Owszem, nie ma się co oszukiwać, że Rosja (jak i wiele innych państw) jeszcze przez długi czas będzie mierzyła się z naleciałościami poprzedniego systemu, a korupcji i układów nigdy nie wypleni się całkowicie. Ale na litość Boską, w powieści cała rzeczywistość jest pokazana w tak czarnych barwach, tak otaczający Ilję świat jest przesiąknięty zepsuciem i wręcz zgnilizną, że jest to aż kuriozalne. Nikt mi nie wmówi, że każdy policjant (bo milicji już od 2011 r. tam nie ma, mimo że w powieści nadal funkcjonuje, chociaż akcja toczy się w roku 2016) tylko czyha, by wyłudzić łapówkę, że ludzie są po prostu bezduszni i całkowicie pozbawieni empatii, bo mogą (vide pracownik szpitalnego prosektorium). Możliwe, że Glukhovsky chciał w ten swoisty sposób rozliczyć się moralnie ze swoją ojczyzną i postanowił tego dokonać przejaskrawiając niektóre elementy, ale czy takie utrwalanie złych stereotypów o własnym kraju jest w porządku? Moim zdaniem nie bardzo.

Suma sumarum, Tekst to powieść interesująca i chociaż nie tak dobra, jak można by tego oczekiwać, warto po nią sięgnąć. Pokazuje też, że Glukhovsky dobrze odnajduje się nie tylko w sferach fantastyki, potrafi pisać też o realnym życiu. Nawet jeśli zalicza przy tym pewne wpadki, nie przekreślają one odbioru całości, którą wypada po prostu dobrze.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.