Przejdź do głównej zawartości

"Zwierciadło piekieł" Graham Masterton

Graham Masterton należy do wyjątkowo płodnych pisarzy – ma na swoim koncie ponad sto trzydzieści książek! Trudno się więc dziwić, że przy takiej ich liczbie, jakość wielu z nich pozostawia nieco do życzenia. Dotyczy to zwłaszcza horrorów, z którymi jest w głównej mierze kojarzony, pełnych krwi, brutalności i seksualnych odniesień. A jednak trafiają się też powieści zaskakująco dobre, choć niepozbawione niestety wad, takie jak Zwierciadło piekieł.

Chociaż Martin Williams jest utalentowanym scenarzystą pracującym w Hollywood, była żona zostawiła go praktycznie bez grosza. Nie przeszkadza mu to jednak wydać dosłownie ostatnich pieniędzy na zabytkowe lustro, wiszące niegdyś w domu dziecięcej gwiazdy lat trzydziestych, Boofulsa. Utalentowany ośmiolatek był wówczas uwielbiany, a każdy kolejny film z jego udziałem był prawdziwym hitem. Do czasu. Pewnego wieczoru chłopiec został brutalnie zamordowany przez własną babcię, która potem popełniła samobójstwo.

Powiedzieć, że Martin interesuje się Boofulsem, to jakby nie powiedzieć nic. Mężczyzna stara się zainteresować kolejnych producentów filmem biograficznym o zamordowanej gwieździe, nikt nie jest jednak zainteresowany. Mało tego, od sprawy Boofulsa każdy stara się zdecydowanie odciąć, a Williams staje się powoli persona non grata. Jednocześnie scenarzysta ma do tego stopnia obsesję na punkcie chłopca, że zbiera wszystko, co z nim związane, a lustro ma być zwieńczeniem kolekcji. Niemal od razu mężczyzna przekonuje się jednak, że zwierciadło będące świadkiem śmierci ośmiolatka, kryje w sobie prawdziwą grozę.

Z jednej strony Zwierciadło piekieł to horror typowy dla Mastertona, a z drugiej – nieco paradoksalnie – znacznie różni się od większości książek w jego dorobku. Do cech charakterystycznych dla autora można zaliczyć motyw demonów i Szatana, który należy chyba do najczęściej spotykanych w jego horrorach. Jest tu także nawiedzony przedmiot oraz dość duża dawka przemocy. Jednocześnie przemoc ta nie jest aż tak spektakularnie obrazowa i nie przyprawia o dreszcze obrzydzenia, jak to czasem podczas lektury Mastertona bywa. W przeciwieństwie też do większości swoich książek, tym razem autor postanowił nie epatować seksem. Nie da się jednak nie dostrzec, że kobiety, które się tu pojawiają to albo starsze matrony, albo młode lalunie niespecjalnie błyszczące inteligencją. Jak widać, nie można mieć wszystkiego.

Interesującym motywem są liczne nawiązania do Alicji po drugiej stronie lustra Carolla. Dotyczą one zarówno tematyki utworu, jak i przerysowanych postaci, które opisywał autor. Masterton dosyć zgrabnie splata je z własną powieścią, a co więcej w przekonujący sposób przedstawia tak, że nabierają naprawdę złowrogiego charakteru. Po lekturze Zwierciadła piekieł, raczej trudno będzie patrzeć na Alicję… tak samo niewinnie jak do tej pory.

Największą wadą i słabością Zwierciadła jest niestety jego zakończenie - sztampowe, przewidywalne i w wyraźny sposób pisane w pośpiechu bądź na tak zwanym kolanie. Psuje to nieco wydźwięk całości, a narastająca do tej pory groza ustępuje miejsca pewnej przerysowanej grotesce. Trochę szkoda, bo początek obiecywał coś znacznie lepszego.


Niemniej, fani gatunku powinni być zadowoleni. Masterton nie jest może królem horroru, ale lektura Zwierciadła piekieł, zwłaszcza nocą i w samotności potrafi przyprawić o ciarki. Z pewnością też przeglądanie się w lustrach, szczególnie dużych, może od tej pory stać się nieco mniej przyjemne, a wręcz podszyte nutką niepewności, czy przypadkiem kątem oka nie dostrzeżemy, że jakiś przedmiot powoli zmienia swoje położenie bądź czy ktoś nie pojawia się na krawędzi widzenia.

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka. 

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.