Przejdź do głównej zawartości

"Więzy krwi" Jean Hatzfeld

Rok 1994, w którym doszło do ludobójstwa członków plemienia Tutsi, bezpowrotnie zmienił oblicze Rwandy. Skutki owych wydarzeń prawdopodobnie jeszcze przez kilka pokoleń będą oddziaływać na całą społeczność. Obecnie, mimo że upłynęło już blisko dwadzieścia lat, pamięć o dokonywanych rzeziach jest nadal świeża, a wspomnienia bolesne.

Jean Hatzfeld, francuski pisarz i korespondent wojenny, wyjechał do Rwandy, gdy trwała w niej wojna domowa. Ludzie, których wówczas poznał, pozostali mu bliscy, a temat nadal niewyczerpany. Więzy krwi to już piąty z kolei reportaż, który przybliża rwandyjską kwestię, tym razem jednak opowiedzianą z perspektywy lat i nowych bohaterów. O ile w trylogii, na którą składają się Opowieści z bagien Rwandy, Sezon maczet oraz Strategia antylop, Hatzfeld przedstawiał historie ówczesnych katów i ofiar, którym udało się przeżyć, o tyle teraz głos oddaje im dzieciom. Opowieści nastolatków, których całe życie upłynęło w cieniu ludobójstwa, wstrząsają i poruszają do głębi.

O wydarzeniach, jakie miały miejsce w Rwandzie w latach dziewięćdziesiątych, mówi się w Europie stosunkowo niewiele. Trwający od lat konflikt między dominującymi liczebnie członkami plemienia Hutu a stanowiącymi elity gospodarczo-finansowe przedstawicielami Tutsi eskalował w sposób wyjątkowo krwawy i brutalny. Po zamachu stanu w całym kraju rozpoczęło się masowe polowanie na Tutsi, w wyniku którego zginął blisko milion osób. Niemal z dnia na dzień sąsiedzi Hutu ruszyli na Tutsich z maczetami, tropiąc ich niczym zwierzęta i mordując z zimną krwią. Brzmi to niewyobrażalnie i takie właśnie było. Mordy trwały sto dni, po czym zakończyły się obaleniem tymczasowej władzy Hutu oraz aresztowaniami osób mających krew na rękach.

Nie na tym jednak skupia się Hatzfeld w Więzach krwi, a na pokłosiu owych wydarzeń. Po blisko dwudziestu latach większość morderców wyszła na wolność dzięki ogłoszonej amnestii. Dzisiaj żyją czasem po sąsiedzku z tymi, których prześladowali bądź z rodzinami swoich ofiar. Dzieci Hutu i Tutsi mieszkają i wychowują się w jednej społeczności, czasem próbując osiągnąć próbę porozumienia, czasem przekreślając ją już z góry. Każde z nich, mimo że większość urodziła się już po ludobójstwie, ponosi konsekwencje owych wydarzeń. Dzieci morderców noszą w sobie żal za utraconym dzieciństwem, gdy ich ojcowie odbywali karę w więzieniach, a jednocześnie borykają się z odrzuceniem społecznym za to, co tamci mają na sumieniach. Co ciekawe, często młodzi ludzie nie chcą znać szczegółów, nie potępiają nikogo, za to, co się wydarzyło. Zupełnie jakby problem winy i odpowiedzialności nie istniał. Z drugiej strony znajdują się dzieci Tutsi, także pozbawieni dzieciństwa, chociaż w inny sposób. Każde z nich straciło kogoś bliskiego, czasem są jedynymi, którzy ocaleli z całych rodzin. Część pamięta czasy ucieczki i chronienia się na bagnach niczym zwierzęta. Niemal wszyscy dorastali zmagając się z traumami rodziców i opiekunów, ich niestabilnością i depresją.


Więzy krwi to opowieść przygnębiająca, mroczna i niestety, prawdziwa. To historie nastolatków i młodych ludzi, którzy od pierwszych lat życia zostali napiętnowani traumą i obarczeni odpowiedzialnością za czyny rodziców. Książka zdecydowanie warta poznania. Polecam.

O ludobójstwie w Rwandzie pisała także Scholastique Mukosonga w "Marii Pannie Nilu".

Recenzja napisana dla portalu DużeKa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.