Przejdź do głównej zawartości

"Angielski aktywnie!"

Czytanie czytaniem, ale warto skupić się w wolnym czasie także na czymś innym. Na przykład szlifowaniu języków! Dzisiaj wracam do tematu nauki języka angielskiego, a to z okazji względnie nowej publikacji Wydawnictwa Edgard (ukazała się w lipcu) – Angielski aktywnie! Trening na 200 sposobów.

Z punktu widzenia nauczyciela i lektora języka angielskiego jestem bardzo przyjemnie zaskoczona tą pozycją, która w przeciwieństwie do wielu kompendiów i zbiorów zadań, daje duże pole do popisu i jest na tyle zróżnicowana, że nie pozwoli na szybkie znużenie powtórkami.


Książka została podzielona na 14 rozdziałów tematycznych (m.in. podstawowe wyrażenia, człowiek, zdrowie, podróże, itd.), zazwyczaj spotykanych też w repetytoriach przygotowujących do egzaminu gimnazjalnego i maturalnego. Każdy z nich otwiera lista słownictwa, po której następuje szereg ćwiczeń do wykonania. Plusem jest różnorodność – mamy tu krzyżówki, uzupełnianki, ilustracje do podpisania, teksty do czytania ze zrozumieniem, tłumaczenia zdań, itd. Łącznie 200 ćwiczeń podzielonych 30 różnego rodzaju typów. Jest w czym wybierać. W międzyczasie pojawiają się też dwa testy kompetencji (w połowie i na końcu całego materiału).Po części leksykalnej znajduje się dodatek gramatyczny, choć na moje oko zbyt skromny, co jest chyba jedynym minusem tej publikacji. Zdaję sobie sprawę, że do komunikacji potrzebna jest przede wszystkim znajomość słownictwa, ale przydałoby się jeszcze używać go poprawnie, a nie na zasadzie „Kali chcieć jeść”.


Zadania są na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym (A2-B1), dlatego książka dobrze sprawdzi się, zarówno dla tych, którzy są raczej na początku swojej przygody z językiem, jak i uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Mnie się podoba, więc bez wahania polecam.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuje Wydawnictwu Edgard

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.