Przejdź do głównej zawartości

"Miasto ślepców" Jose Saramago

Jesteśmy ślepcami, którzy widzą. Ślepcami, którzy patrzą i nie widzą.

Gdy na ulicy pewnego anonimowego miasta pewien mężczyzna zaczyna nagle krzyczeć, że oślepł, nikt nit spodziewa się, że to dopiero początek nadchodzącej katastrofy. Wkrótce kolejni ludzie tracą wzrok, mimo że do tej pory byli okazami zdrowia. Ich ślepota jest przy tym nietypowa – nie widzą ciemności, a jedynie wszechobecną biel.

Przerażone władze, bezsilne wobec narastającej epidemii , postanawiają odizolować ślepców od reszty społeczeństwa, umieszczając ich w budynku dawnego szpitala psychiatrycznego. Pozostawieni sami sobie pozbawieni wzroku ludzie próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jednak przychodzi im to z ogromnym trudem. W znacznej mierze okazuje się też niemal graniczące z niemożliwością. Nikt też nie wie, że jest wśród nich jedna widząca kobieta, która zdecydowała się udawać ślepą, by nie rozdzielono jej z mężem.

Nie sięgnęłabym po Miasto ślepców, gdybym nie trafiła kilka tygodni wcześniej na opinię Wiedźmy prowadzącej bloga Wiedźmowa głowologia. Teraz wiem, że wiele bym straciła, bowiem powieść Jose Saramago to coś znacznie więcej niż tylko historia i katastroficznym, bądź dystopijnym wydźwięku. To wysoce symboliczna opowieść z drugim dnem, pełna aluzji i odniesień, które można interpretować na różne sposoby. Z pewnością też może stanowić podstawę do fascynującej dyskusji nad ludzką naturą i kruchością moralności w obliczu katastrofy.

Przede wszystkim powieść w bardzo dosadny i miejscami wręcz turpistyczny obraz upadku człowieka, gdy nie tylko przestają obowiązywać znane mu reguły społeczne, ale też (a może przede wszystkim) gdy nie jest w stanie polegać w pełni na swoim ciele. Tracąc z dnia na dzień wzrok i nie mogąc polegać na pomocy osób widzących, ludzie stają się całkowicie bezradni, nie są w stanie samodzielnie zdobyć pożywienia, czy chociażby trafić do własnego domu. Gdy są przekonani, że to co widoczne, już się nie liczy oraz że ich czyny pozostaną niezauważone, zaczynają staczać się i przypominać bardziej zwierzęta niż istoty ludzkie. Oczami kobiety, która jako jedyna zachowała zdolność widzenia, obserwujemy drastyczne i odrzucające sceny, gdy po pewnym czasie otaczający ją ślepcy zaczynają tonąć wręcz w fekaliach, załatwiając potrzeby tam, gdzie akurat stoją i gdy nie są już w stanie zadbać o higienę. Hamulce moralne puszczają również tym, którzy w chwili gdy nie ma już nad nimi prawa, postanawiają podporządkować sobie innych siłą – niezależnie od środowiska, czasu i miejsca, tacy zawsze się znajdą i są w stanie posunąć się do ostateczności, ani trochę nie licząc się z ludzkim życiem.

Saramago opowiada jednak nie tylko o tej oczywistej, fizycznej ślepocie. Bohaterowie powieści reprezentujący nas samych okazują się ślepi i głusi także w sposób metaforyczny – moralny, społeczny, uczuciowy. Nie jest do końca jasne przyczyny utraty wzroku, ale można się domyślać, że to swoista kara bądź też lekcja, by przypomnieć ludzkości, że czasem wzrok to za mało, by dostrzec to, co liczy się najbardziej.

Książka napisana jest w specyficznym, początkowo wymagającym wiele uwagi stylu. Autor zastosował dosyć niespotykany sposób zapisywania dialogów i prowadzenia narracji, w całej powieści nie pojawia się też ani jedno imię czy nazwisko. Wszystkie postaci określone są przez pryzmat swego zawodu (lekarz, taksówkarz) lub charakterystycznej elementy wyglądu (dziewczyna w ciemnych okularach, zezowaty chłopiec). Nieco przykry jest tylko fakt, że dwie kobiety, w tym jedna będąca czołową postacią, przedstawione są jedynie jako czyjeś żony, jakby ten właśnie fakt definiował je bardziej niż ich własne cechy.

Miasto ślepców to powieść oryginalna i poruszająca, wymagająca chwili skupienia i skłaniają do niezbyt optymistycznych refleksji nad moralną kondycją ludzkości. Zdecydowanie warta uwagi!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję księgarni nieprzeczytane.plSpodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.