Przejdź do głównej zawartości

"Za zamkniętymi drzwiami" B.A. Paris

Za zamkniętymi drzwiami, B.A. Paris
Lektor Ewa Abart
Biblioteka Akustyczna, 7 godz. 55 min.
Za zamkniętymi drzwiami lansowane jest na jeden z najbardziej wstrząsających thrillerów ostatnich miesięcy. Lubię osobiście zrewidować takie opinie, zwłaszcza, że są one często pisane na wyrost – czego przykładem może być chociażby mocno przereklamowana Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins. Na szczęście powieść B.A. Paris całkiem pozytywnie mnie zaskoczyła.

Jack i Grace uchodzą za parę idealną, filmową niemal, bo ciężko uwierzyć, że taka miłość zdarza się naprawdę. On to przystojny, bogaty i odnoszący sukcesy prawnik specjalizujący się w obronie maltretowanych kobiet. Ona to elegancka i urocza kobieta, która po ślubie porzuciła własną karierę, by przyjąć rolę perfekcyjnej pani pięknego i luksusowego domu, dbającej o swego ukochanego w każdym możliwym aspekcie. Zawsze razem, zawsze uśmiechnięci i spijający sobie z ust słodkie słówka. Czy tak perfekcyjny obraz związku może być prawdziwy? Dlaczego Grace nigdy nie pojawia się w towarzystwie sama? Czemu nie ma nawet własnego telefonu komórkowego? Co kryje się za zamkniętymi drzwiami rezydencji państwa Angel?

Z opowieści snutej przez Grace już od samego początku można wywnioskować, że z jej pozornie wspaniałym związkiem z Jackiem coś jest nie tak. Nieustannie w napięciu, kobieta waży każde słowo i gest, lecz niemal nikt zdaje się tego nie zauważać. Nie od razu jest jednak jasne, czego dokładnie się obawia, okazuje się bowiem, że przemoc między dwojgiem ludzi może przybierać różne formy, a ta fizyczna nie zawsze jest najokrutniejszą i najboleśniejszą z nich. Śledząc historię Grace i Jacka, w której znaczącą rolę odgrywa również siostra kobiety, młodziutka Milly dotknięta zespołem Downa, oraz liczne retrospekcje z początków ich znajomości, czytelnik stopniowo odkrywa szczegóły wyrafinowanego okrucieństwa i zła, które czai się za piękną i czarującą fasadą.

Za zamkniętymi drzwiami to debiut autorki i jako taki prezentuje się naprawdę dobrze. B.A. Paris doskonale odrobiła lekcje zręcznie mieszając w powieści wszystkie charakterystyczne dla thrillera elementy. Zaczyna się dosyć mocnym akcentem, gdy oczywistym staje się, jaką ułudą jest idealny związek Grace i Jacka, a umiejętnie stopniowane napięcie i wciągająca fabuła sprawiają, że po prostu chce się poznać dalszy ciąg tej historii. Jednocześnie jednak podążanie według pewnego wzorca sprawia, że powieść – choć ze wszech miar poprawna – nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych przedstawicieli gatunku.

Spotkałam się z wieloma opiniami, że książkę czyta się błyskawicznie, pochłania wręcz w wieczór lub dwa. Trudno mi się do tego odnieść, ponieważ sama poznałam historię państwa Angel w formie audiobooka w bardzo dobrej interpretacji Ewy Abart, co siłą rzeczy zajęło mi znacznie więcej czasu niż samodzielna lektura. Muszę jednak przyznać, że faktycznie z żalem odkładałam słuchawki, zwłaszcza gdy musiałam to robić pod koniec książki, tam bowiem akcja zdecydowanie nabiera tempa.

Podsumowując, nie szafowałabym określeniami „najlepszy” czy „najbardziej porywający” thriller roku, bo do tych powieści B.A. Paris całkiem sporo brakuje. Niemniej jednak, Za zamkniętymi drzwiami to solidny i bardzo poprawny przedstawiciel swojego gatunku, który zapewnia dobrą rozrywkę, dlatego jego lektura z pewnością nie będzie straconym czasem.

Za możliwość wysłuchania powieści serdecznie dziękuję Księgarni Virtualo.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…