"Poczytam ci, mamo. Elementarz przyrodniczy" Beata Ostrowicka

Jako mała dziewczynka uwielbiałam książeczki z serii „Poczytaj mi, mamo”, teraz razem z moją córeczką razem odkrywamy nową uroczą serię, która łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, czyli „Poczytam Ci, mamo”, której trzecia część „Elementarz przyrodniczy” ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Każda z książek serii skupia się na innej sferze nauki i skierowana jest do dzieci rozpoczynających naukę w szkole. Na przykładzie swojej pociechy widzę jednak, że doskonale nadają się także dla starszych przedszkolaków. Pierwszy tom skupiał się na nauce czytania, drugi na matematyce, bieżący – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy zagadnień związanych z przyrodą, zgodnych z podstawą programową dla klas I-III.


Książeczka opowiada o grupie przyjaciół: Antku, Lence, Adzie, Julku i Krzysiu oraz ich kolegach, koleżankach i rodzinach. Każda z ponad dwudziestu historyjek dotyczy innego tematu, m.in. przemijania pór roku, różnego typu krajobrazów, pogody, stanów skupienia czy doświadczeń przyrodniczych. Są one krótkie, w większości dosyć zabawne, a każde z nich zawiera informacje dostosowane do wieku dziecka, wprowadzone w sposób nienachlany i naturalny. Często dodatkowo wzbogacone są też rysunkami i schematami, na przykładzie których łatwiej można wyjaśnić i utrwalić niektóre kwestie.

Warto czytać je razem z dzieckiem, by omówić daną historyjkę, czy też zwrócić uwagę na jej poszczególne elementy, ale równie dobrze dziecko może czytać samodzielnie (na co zresztą wskazuje tytuł serii), czemu sprzyja duża i wyraźna czcionka. Maluchom z pewnością spodobają się również zdobiące każdą stronę, barwne ilustracje.


Jestem oczarowana pomysłem i wykonaniem „Elementarza przyrodniczego” na równi z moją córeczką, co chyba mówi samo za siebie. Mała z zainteresowaniem słuchała kolejnych opowieści, wspólnie śledziłyśmy teksty w dymkach uzupełniających obrazki i bardzo dobrze się bawiłyśmy podczas lektury. Mnie natomiast cieszy fakt, że przy okazji dobrej zabawy zdobyła nowe wiadomości. Teraz mamy w planach nadrobienie poprzednich części, a tymczasem bieżący tom gorąco polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze