Przejdź do głównej zawartości

"English Matters" nr 62

Dzisiaj ponownie będzie językowo, a to za sprawą najnowszego wydania magazynu English Matters. Tydzień temu opowiadałam Wam o bardzo przydatnym wydaniu specjalnym, które również ukazało się w styczniu, dzisiaj przyszła kolej na standardowe wydanie.

W bieżącym numerze znajdziecie dwanaście obszernych artykułów podzielonych na sześć działów tematycznych, a ponadto trzy króciutkie teksty na rozgrzewkę, test sprawdzający stopień zrozumienia materiału zawartego w magazynie oraz kolejny odcinek jednej z moich ulubionych serii w EM, poświęcony interesującym zwrotom i wyrażeniom związanym z kolejnymi literami alfabetu. Tym razem w odsłonie Focus on F.

Z pozostałych artykułów z dużym zainteresowaniem przeczytałam:
  • Domestic Money Mergers, z którego można poznać wskazówki, jak sensownie dzielić koszty i wydatki w związku w sposób, który nie doprowadzi do konfliktów;
  • My Passion for Languages, czyli wywiad z Susanną Zaraysky, która płynnie mówi w blisko dziesięciu językach, o tym, jak udało jej się to osiągnąć;
  • Divided Europe, czyli aktualne opinie na temat Brexitu;
  • Big Ben – the Legendary Landmark poświęcony jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w Londynie
  • How Much Culture Is There in Language? poświęcony związkowi między językiem a kulturą danego kraju bądź grupy etnicznej;
  • Birmingham - a Phoenix from the Flames, czyli kolejna odsłona działu Travel, tym razem poświęcona miastu cieszącemu się niezbyt dobrą opinią – jak się okazuje, niesłusznie.

Pozostałe teksty poświęcono m.in. tak popularnemu obecnie e-sportowi, piosenkarzowi Patrice Bart-Williamsowi, zjawisku breakdance’u, a także zagadnieniom językowym – tak znienawidzonym przez uczniów czasownikom frazowym oraz sposobie używania przymiotników z czasownikami stanu. Niby oczywistość, ale warta przypomnienia.

Jak zwykle w przypadku EM do każdego tekstu zostały dołączone słowniczki z trudniejszymi wyrazami, nadal jednak brakuje mi w nich zapisu fonetycznego (pojawia się on zaledwie przy kilku wybranych słowach, a to jednak za mało). Co więcej, sześć artykułów można odsłuchać w wersji audio, a nauczycielom z pewnością przyda się karta pracy przygotowana do tekstu o czasownikach frazowych. Wszystkie dodatki można pobrać za darmo ze strony wydawnictwa.

Mówiąc krótko, jeśli jeszcze nie korzystacie z English Matters, serdecznie zachęcam Was do sięgnięcia przynajmniej po jeden numer. Jestem pewna, że wkrótce zaczniecie czytać go regularnie, zwłaszcza jeśli szlifujecie język angielski na poziomie średniozaawansowanym.

Strony, które warto sprawdzić:

 Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.