Przejdź do głównej zawartości

"Focus on Speaking", czyli wydanie specjalne English Matters

Jak z pewnością już zauważyliście, regularnie sięgam po dwumiesięcznik English Matters, który cenię sobie jako świetne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jeszcze większą przyjemnością i uwagą wypatruję wydań specjalnych, zwykle skupionych wokół jednej, konkretnej tematyki. Najnowszy numer Focus on Speaking okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i z pewnością przyda się każdemu, kto chce płynnie opanować język angielski. Dlaczego?

Jak wskazuje tytuł bieżącego wydania, zostało ono poświęcone właśnie sposobom, trickom i poradom, jak usprawnić płynną komunikację. W końcu władanie obcym językiem to nie tyle perfekcyjna znajomość gramatyki oraz zakucie tysięcy słówek, ale umiejętność wykorzystania tej wiedzy i przekazania naszych intencji. A z tym niestety często jest największy problem. Zwłaszcza na początku nauki, ludzie boją się mówić w obawie przed popełnianiem błędów. Jednocześnie, chcieliby niemal od razu zauważyć znaczące postępy w swojej nauce i już po miesiącu czy dwóch być w stanie sprawnie komunikować się z innymi. Teoretycznie jest to do pewnego stopnia możliwe, ale tylko wtedy gdy odrzucimy standardową, szkolną naukę. A do zmiany podejścia mogą zachęcić i przekonać właśnie artykuły z niniejszego magazynu.

W bieżącym numerze znajdziemy:
 • UnPolish Your English
 • A Way With Words
 • Breaking the Barriers Culture
 • Pop Culture in English Learning
 • Conversation Classes with a Pro
 • Self-correction – a Magical Way to Master a Foreign Language
 • Perfecting Your Pronunciation with Smartphone Apps
 • Breaking the Ice
 • Mastering Idioms
 • Learner’s Calendar
 • Affordable Language Adventures
 • Speaking for Couch Potatoes

Już same tytuły sugerują apetyczną, a przy tym merytorycznie wartą uwagi treść. Są to m.in. wywiady z doświadczonymi native speakerami języka angielskiego, którzy mają doświadczenie w nauczaniu Polaków (znają więc charakterystyczne dla nas błędy), teksty poświęcone idiomom oraz niedocenianym czasem związkom języka z kulturą danego kraju, sposobom przełamywania pierwszych lodów czy też aplikacjom, podcastom i programom, które uskuteczniają naukę w oparciu o najnowsze technologie. Bardzo spodobał mi się również artykuł na temat autokorekty, która jest z jednej strony niezbędna, a z drugiej niewłaściwie stosowana może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Mówiąc krótko, mogę gorąco polecić Focus on Speaking wszystkim osobom, które pragną swobodnie komunikować się w języku angielskim, a przy okazji poszerzyć swoje słownictwo – w końcu każdy artykuł napisany jest w tym języku i dodatkowo opatrzony słownikiem.


Strony, które warto sprawdzić:

 Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…