Przejdź do głównej zawartości

"Zwierzaki świata. Część 2" Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska jest jedną z niewielu dziennikarek, które wzbudzają niekłamaną sympatię, a prowadzone przez nią programy zawsze przyciągają przed telewizory licznych widzów. Podobnie jak pozostali czołowi  polscy podróżnicy-dziennikarze, choćby Wojciech Cejrowski czy Beata Pawlikowska, jest również autorką licznych książek, które są niejako odbiciem jej doświadczeń i zdobytej na różnych kontynentach wiedzy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim seria skierowana do dzieci, pod wdzięczną nazwą Zwierzaki świata, której druga część niedawno ukazała się na rynku.

Tym razem bohaterami książki są cztery zwierzęta pochodzące z różnych stron świata – Pingu, pingwin z Antarktydy, Anaja, lwica z Kenii, Louis, koala z Australii oraz Winter, delfin z Florydy. Opowiadają one swoje historie, dzieląc się z czytelnikami informacjami na temat codziennych zwyczajów, sposobów zdobywania pożywienia oraz warunków, w jakich żyją. Nie narzekają też na brak przygód, dlatego lektura nie jest tylko zbiorem faktów, a naprawdę przyjemną opowieścią przygodową, z której dzieci mogą wynieść wiele nowej wiedzy.

Ponadto, każda z historii stanowi niejako pretekst do zaprezentowania ciekawostek dotyczących miejsca, z którego pochodzą zwierzęta oraz innych, często towarzyszących bądź spokrewnionych gatunków. I tak, dzięki Pingu można poznać inne ptaki-nieloty z całego świata, a także dowiedzieć się czegoś o górach lodowych i zwierzętach zamieszkujących arktyczne i antarktyczne tereny. Z kolei opowieść o Anai pozwala lepiej poznać sawannę i jej mieszkańców oraz inne gatunki dużych kotów. Louis wprowadza dzieci w świat australijskich torbaczy, a Winter opowiada o rafie koralowej i jej mieszkańcach.

Na bohaterów książki czyhają różne niebezpieczeństwa oraz ludzi, którzy chętnie niosą im pomoc. Przekaz dla małych czytelników jest jasny – to od nas zależy, jak będzie wyglądała przyszłość wielu gatunków i całej naszej planety. Zwłaszcza że wyraźnie jest podkreślone, że naprawdę warto pomagać oraz że każdy może dać coś od siebie.

Od strony wizualnej książka prezentuje się naprawdę świetnie – ma twardą oprawę, wyraźny duży druk, który nie zniechęci dziecka do lektury i zawiera mnóstwo kolorowych zdjęć, które dodatkowo urozmaicają czytane opowieści. Fotografie przedstawiają zarówno opisywane zwierzęta i inne bliskie im gatunki, jak i egzotyczne miejsca, a także samą autorkę i jej córeczkę Marysię, które również są bohaterkami tych opowieści.


Podsumowując, drugi tom Zwierzaków świata to pozycja godna polecenia wszystkim małym i nieco starszym miłośnikom zwierząt i przyrody, a jej lektura z pewnością sprawi wiele przyjemności zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Warto w ten sposób rozbudzać w najmłodszych ciekawość świata i fascynację dziką przyrodą, a przy okazji uczulać ich na liczne problemy związane z ochroną zwierząt i niebezpieczeństwami, jakie na nie czyhają. 

Recenzja napisana dla portalu DużeKa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.