Weekend z dobrą serią: Wiking Tappi

Tappi z Szepczącego Lasu na dobre zagościł w naszym domu, a jego przygody stały się nieodzownym elementem wieczornego czytania do poduszki. Kilkukrotnie pisałam już na temat poszczególnych książeczek, a dzisiaj chciałabym Wam przedstawić całą serię.Zacznijmy od krótkiego przedstawienia głównego bohatera. Tappi to wiking mieszkający nad wielką zatoką w Szepczącym Lesie. Jest przesympatycznym, pokaźnych rozmiarów człowiekiem o wspaniałym charakterze i dobrym sercu. Uśmiech nigdy nie schodzi mu z twarzy (za wyjątkiem sytuacji, gdy burczy mu z głodu w ogromnym brzuszysku). Stara się pomóc każdemu w potrzebie i zawsze myśli o innych. Poza nim Szepczący Las zamieszkują również niezwykłe stworzenia, jak trolle, wodniki i zwierzęta mówiące ludzkim głosem. Jak na prawdziwego wikinga przystało, uwielbia podróże i w kolejnych częściach wyrusza na przeróżne wyprawy, m.in. żegluje po Szumiących Morzach oraz zdobywa Mruczące Góry. Nie brak mu również żyłki detektywa, gdy bada tajemnicę Magicznego Ogrodu.

Opowieści o Tappim dzielą się na dwa cykle. Ten z białymi okładkami i czarno-białymi ilustracjami skierowany jest to dzieci nieco starszych. Według informacji wydawcy sześcioletnich, ale moja M. – choć młodsza – poznała już prawie wszystkie i po prostu je uwielbia, więc spokojnie można je sprezentować dzieciom pięcioletnim. W skład serii wchodzą:
  • Tappi z Szepczącego Lasu
  • Podróże Tappiego po Szumiących Morzach
  • Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach
  • Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie
  • Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę

Każda z nich opowiada jedną historię podzieloną na dziesięć-trzynaście opowieści, ozdobionych cudnymi ilustracjami autorstwa Marty Kurczewskiej.Z kolei seria Tappi i przyjaciele przeznaczona jest dla nieco młodszych dzieci, około czteroletnich. Te książeczki są już nieco mniejsze objętościowo, a historie znacznie krótsze i niezwiązane ze sobą, opowiadają przede wszystkim o tym, co dzieje się w Szepczącym Lesie, a ich bohaterami są zarówno Tappi, jak i przyjaźniące się z nim zwierzęta. Wiele z nich może być dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem na ważne tematy, takie jak tolerancja, zasady dobrego zachowania i odpowiedzialność za swoje uczynki. Są również pełne kolorowych rysunków, które z pewnością zainteresują najmłodszych.  

W skład serii wchodzą:
  • Tappi i pierwszy śnieg 
  • Tappi i urodzinowe ciasto
  • Tappi i niezwykłe miejsca
  • Tappi i poduszka dla Chichotka
  • Tappi i wielka burza

Pojawiły się również dwie książeczki, które można potraktować jako niezależne od wspomnianych serii - Przepyszne opowiadania. Przepisy Tappiego, w których obok historyjek, znajdują się jeszcze przepisy do wypróbowania (na tę pozycję z niecierpliwością czekamy z M) oraz interaktywna O tym jak na szepczący las padł czar. Składa się ona z krótkim rozdziałów, na zakończenie których dziecko samo podejmuje decyzję o tym, jak powinien zachować się główny bohater i w ten sposób ma wpływ na całokształt opowieści.
Podsumowując, jeśli szukacie dobrego prezentu dla dziecka, nie tylko z okazji zbliżających się Świąt, jestem pewna, że książeczki o Tappim będą trafionym wyborem. Nie tylko bawią i intrygują najmłodszych, ale jednocześnie każda opowieść niesie w sobie przesłanie i morał, a taka literatura dla najmłodszych jest świetnym połączeniem. 

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze