Przejdź do głównej zawartości

Weekend z dobrą serią: Wiking Tappi

Tappi z Szepczącego Lasu na dobre zagościł w naszym domu, a jego przygody stały się nieodzownym elementem wieczornego czytania do poduszki. Kilkukrotnie pisałam już na temat poszczególnych książeczek, a dzisiaj chciałabym Wam przedstawić całą serię.Zacznijmy od krótkiego przedstawienia głównego bohatera. Tappi to wiking mieszkający nad wielką zatoką w Szepczącym Lesie. Jest przesympatycznym, pokaźnych rozmiarów człowiekiem o wspaniałym charakterze i dobrym sercu. Uśmiech nigdy nie schodzi mu z twarzy (za wyjątkiem sytuacji, gdy burczy mu z głodu w ogromnym brzuszysku). Stara się pomóc każdemu w potrzebie i zawsze myśli o innych. Poza nim Szepczący Las zamieszkują również niezwykłe stworzenia, jak trolle, wodniki i zwierzęta mówiące ludzkim głosem. Jak na prawdziwego wikinga przystało, uwielbia podróże i w kolejnych częściach wyrusza na przeróżne wyprawy, m.in. żegluje po Szumiących Morzach oraz zdobywa Mruczące Góry. Nie brak mu również żyłki detektywa, gdy bada tajemnicę Magicznego Ogrodu.

Opowieści o Tappim dzielą się na dwa cykle. Ten z białymi okładkami i czarno-białymi ilustracjami skierowany jest to dzieci nieco starszych. Według informacji wydawcy sześcioletnich, ale moja M. – choć młodsza – poznała już prawie wszystkie i po prostu je uwielbia, więc spokojnie można je sprezentować dzieciom pięcioletnim. W skład serii wchodzą:
  • Tappi z Szepczącego Lasu
  • Podróże Tappiego po Szumiących Morzach
  • Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach
  • Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie
  • Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę

Każda z nich opowiada jedną historię podzieloną na dziesięć-trzynaście opowieści, ozdobionych cudnymi ilustracjami autorstwa Marty Kurczewskiej.Z kolei seria Tappi i przyjaciele przeznaczona jest dla nieco młodszych dzieci, około czteroletnich. Te książeczki są już nieco mniejsze objętościowo, a historie znacznie krótsze i niezwiązane ze sobą, opowiadają przede wszystkim o tym, co dzieje się w Szepczącym Lesie, a ich bohaterami są zarówno Tappi, jak i przyjaźniące się z nim zwierzęta. Wiele z nich może być dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem na ważne tematy, takie jak tolerancja, zasady dobrego zachowania i odpowiedzialność za swoje uczynki. Są również pełne kolorowych rysunków, które z pewnością zainteresują najmłodszych.  

W skład serii wchodzą:
  • Tappi i pierwszy śnieg 
  • Tappi i urodzinowe ciasto
  • Tappi i niezwykłe miejsca
  • Tappi i poduszka dla Chichotka
  • Tappi i wielka burza

Pojawiły się również dwie książeczki, które można potraktować jako niezależne od wspomnianych serii - Przepyszne opowiadania. Przepisy Tappiego, w których obok historyjek, znajdują się jeszcze przepisy do wypróbowania (na tę pozycję z niecierpliwością czekamy z M) oraz interaktywna O tym jak na szepczący las padł czar. Składa się ona z krótkim rozdziałów, na zakończenie których dziecko samo podejmuje decyzję o tym, jak powinien zachować się główny bohater i w ten sposób ma wpływ na całokształt opowieści.
Podsumowując, jeśli szukacie dobrego prezentu dla dziecka, nie tylko z okazji zbliżających się Świąt, jestem pewna, że książeczki o Tappim będą trafionym wyborem. Nie tylko bawią i intrygują najmłodszych, ale jednocześnie każda opowieść niesie w sobie przesłanie i morał, a taka literatura dla najmłodszych jest świetnym połączeniem. 

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.