Przejdź do głównej zawartości

Weekend z dobrą serią: Wiking Tappi

Tappi z Szepczącego Lasu na dobre zagościł w naszym domu, a jego przygody stały się nieodzownym elementem wieczornego czytania do poduszki. Kilkukrotnie pisałam już na temat poszczególnych książeczek, a dzisiaj chciałabym Wam przedstawić całą serię.Zacznijmy od krótkiego przedstawienia głównego bohatera. Tappi to wiking mieszkający nad wielką zatoką w Szepczącym Lesie. Jest przesympatycznym, pokaźnych rozmiarów człowiekiem o wspaniałym charakterze i dobrym sercu. Uśmiech nigdy nie schodzi mu z twarzy (za wyjątkiem sytuacji, gdy burczy mu z głodu w ogromnym brzuszysku). Stara się pomóc każdemu w potrzebie i zawsze myśli o innych. Poza nim Szepczący Las zamieszkują również niezwykłe stworzenia, jak trolle, wodniki i zwierzęta mówiące ludzkim głosem. Jak na prawdziwego wikinga przystało, uwielbia podróże i w kolejnych częściach wyrusza na przeróżne wyprawy, m.in. żegluje po Szumiących Morzach oraz zdobywa Mruczące Góry. Nie brak mu również żyłki detektywa, gdy bada tajemnicę Magicznego Ogrodu.

Opowieści o Tappim dzielą się na dwa cykle. Ten z białymi okładkami i czarno-białymi ilustracjami skierowany jest to dzieci nieco starszych. Według informacji wydawcy sześcioletnich, ale moja M. – choć młodsza – poznała już prawie wszystkie i po prostu je uwielbia, więc spokojnie można je sprezentować dzieciom pięcioletnim. W skład serii wchodzą:
  • Tappi z Szepczącego Lasu
  • Podróże Tappiego po Szumiących Morzach
  • Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach
  • Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie
  • Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę

Każda z nich opowiada jedną historię podzieloną na dziesięć-trzynaście opowieści, ozdobionych cudnymi ilustracjami autorstwa Marty Kurczewskiej.Z kolei seria Tappi i przyjaciele przeznaczona jest dla nieco młodszych dzieci, około czteroletnich. Te książeczki są już nieco mniejsze objętościowo, a historie znacznie krótsze i niezwiązane ze sobą, opowiadają przede wszystkim o tym, co dzieje się w Szepczącym Lesie, a ich bohaterami są zarówno Tappi, jak i przyjaźniące się z nim zwierzęta. Wiele z nich może być dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem na ważne tematy, takie jak tolerancja, zasady dobrego zachowania i odpowiedzialność za swoje uczynki. Są również pełne kolorowych rysunków, które z pewnością zainteresują najmłodszych.  

W skład serii wchodzą:
  • Tappi i pierwszy śnieg 
  • Tappi i urodzinowe ciasto
  • Tappi i niezwykłe miejsca
  • Tappi i poduszka dla Chichotka
  • Tappi i wielka burza

Pojawiły się również dwie książeczki, które można potraktować jako niezależne od wspomnianych serii - Przepyszne opowiadania. Przepisy Tappiego, w których obok historyjek, znajdują się jeszcze przepisy do wypróbowania (na tę pozycję z niecierpliwością czekamy z M) oraz interaktywna O tym jak na szepczący las padł czar. Składa się ona z krótkim rozdziałów, na zakończenie których dziecko samo podejmuje decyzję o tym, jak powinien zachować się główny bohater i w ten sposób ma wpływ na całokształt opowieści.
Podsumowując, jeśli szukacie dobrego prezentu dla dziecka, nie tylko z okazji zbliżających się Świąt, jestem pewna, że książeczki o Tappim będą trafionym wyborem. Nie tylko bawią i intrygują najmłodszych, ale jednocześnie każda opowieść niesie w sobie przesłanie i morał, a taka literatura dla najmłodszych jest świetnym połączeniem. 

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Czym kolorować, czyli przegląd kredek, cienkopisów i wszystkiego, co koloruje.

Od kilku miesięcy relaksuję się w towarzystwie kolorowanek dla dorosłych. Zaczęło się od jednego egzemplarza „Art deco” oraz zestawu kredek szkolnych, a obecnie mój domowy arsenał rozrósł się do czternastu kolorowanek oraz kilku zestawów kredek, cienkopisów i mazaków. Dzisiaj dzielę się wrażeniami, co najbardziej mi się przydaje, a czego nauczyłam się unikać. Może Was zainspiruję? 
Narzędzi służących do kolorowania jest mnóstwo, poczynając od tradycyjnych kredek i farb, poprzez cienkopisy, a na żelowych długopisach kończąc. Sama korzystam z pięciu: 1.Kredki 2.Cienkopisy 3.Długopisy żelowe 4.Mazaki 5.Pastele