Przejdź do głównej zawartości

"Przebudzona" Róża Lewanowicz

Powiedzenie, by nie oceniać książce po okładce nabiera prawdziwego sensu przy powieściach takich jak Przebudzona Róży Lewanowicz. Wygląda na to, że osoba odpowiedzialna za jej projekt postanowiła zrobić psikusa czytelnikom i pełną zwrotów akcji historię sensacyjną ukryć pod okładką sugerującą niezbyt ambitne, romansowe czytadeł ko. Nie dajcie się zwieść!

Przebudzona to bezpośrednia kontynuacja Porwanej, o której pisałam Wam w zachwytach ponad dwa lata temu. Związek między książkami jest na tyle silny, że nie ma sensu sięgać po drugi tom bez znajomości pierwszego, zbyt wiele pojawia się w nim istotnych wątków i postaci, które są kluczowe dla zrozumienia fabuły drugiej części. Z tego samego powodu, jeśli czytaliście Porwaną, ale zatarła się Wam w pamięci, warto ją odświeżyć, żeby w pełni cieszyć się z lektury Przebudzonej, która utrzymuje wysoki poziom poprzedniczki i zapewnia jazdę bez trzymanki.

Gwoli przypomnienia najistotniejszych wydarzeń – ostrzegam, że pojawiają się spoilery. Gdy poznajemy Justynę i Łukasza, widzimy małżeństwo po trzydziestce spełniające warszawski sen. Ona pracowała w korporacji, on piął się po szczeblach kariery w CBŚ, nie wiedząc jakie tajemnice z przeszłości kryje żona. Wszystko zmieniło jej porwanie, prawdopodobnie związane z prowadzonym właśnie przez Łukasza śledztwem. Dlatego szokiem nie tylko dla mężczyzny i jego współpracowników, jak i samych porywaczy (tych szczególnie), okazuje się fakt, że Justyna ma za sobą nie tylko przygodę z armią, ale również blisko dwuletnie doświadczenie jako najemnik w jednej z bardziej wpływowych i znaczących „firm” działających na Bliskim Wschodzie. Nie zamierza więc poddawać się roli biernej ofiary, a bardzo szybko przejmuje inicjatywę.

W Przebudzonej śledzimy kolejne losy Justyny i Łukasza, których małżeństwo przechodzi poważny kryzys w związku z ujawnieniem przeszłości kobiety. Mąż nie może jej wybaczyć sekretów, ani pogodzić się z faktem, że żona okazała się większym twardzielem niż on sam. Justyna, nie widząc dalszego sensu tkwienia w związku, który niszczy ich oboje, odchodzi i postanawia wrócić do ‘firmy’. W tym samym czasie, CBŚ nadal prowadzi śledztwo jej porwania, które okazuje się jednym z elementów rozbudowanej intrygi na najwyższych szczeblach władzy. Jak więc widać, fabuła naprawdę nijak ma się do okładki (będę do tego wracać, bo oczy i serce bolą mnie za każdym razem, gdy na nią patrzę).

Pamiętam, jak bardzo podobała mi się Porwana, jak dosłownie porwała mnie już od pierwszych stron. Podobnie było z Przebudzoną, której szczęśliwie udało się uniknąć klątwy drugiego tomu i w pełni utrzymała świetny poziom poprzedniczki. Lewanowicz stworzyła bardzo dynamiczną, wciągającą fabułę z licznymi wątkami, które – choć pozornie niezwiązane - świetnie się ze sobą splatają. Z jednej strony, intrygują kulisy śledztwa prowadzonego przez CBŚ oraz bardzo trafnie przedstawione relacje śledczych z wojskowymi i politycznymi elitami. Z drugiej strony, mamy z kolei drużyną najemników prowadzących działania w Afganistanie, gdzie na każdym kroku można spodziewać się samochodu-pułapki lub zamachowca-samobójcy. Ukłony dla autorki, która w widoczny sposób doskonale wie, o czym pisze i doskonale czuje się w tym temacie.

Dużym atutem książki są jej bohaterowie. Fakt, jest ich wielu, posługują się zarówno nazwiskami, jaki i ksywkami, i początkowo potrzeba  chwili, by zapamiętać, kto kim jest i dla kogo pracuje. Najwięcej uwagi skupia główne bohaterka, zrzucająca skórkę gospodyni domowej, którą przyoblekła wychodząc za mąż i pokazuje twarz twardej, inteligentnej kobiety, która skrupulatnie dąży do celu. Warto jednak podkreślić, że nawet ci pojawiający się niejako na drugim planie mają prawdziwą, ludzką twarz i swój charakterystyczny rys, dlatego łatwo jest się z nimi zżyć i śledzić ich poczynania. Moimi ulubieńcami zdecydowanie pozostają najemnicy, ale i w inspektorze CBŚ można odnaleźć prawdziwie dobrego i godnego uwagi człowieka. Najsłabiej wypada postać Łukasza, borykającego się nieustannie z kompleksami niższości i problemami z ego, który zwyczajnie irytuje i wielokrotnie aż prosi się o to, by zniknął z kart powieści. Nadaremnie niestety.

Można by się spierać, czy niektóre rozwiązania nie zostają bohaterom podane niejako na tacy, jak choćby kwestia poszukiwań Justyny w Afganistanie przez męża. Przychodzi mu to wprawdzie nie zaskakująco łatwo, ale byłoby zupełnie niemożliwe, gdyby los nie postawił na jego drodze kolejno kilku osób. Czy tak się dzieje również w codziennym życiu? Śmiem wątpić, jest to jednak prawdopodobnie zbyt wielkie czepialstwo, ponieważ całość czyta się jednym tchem i można przymknąć oczy na niektóre sprawy.

Nie mogę przeboleć tylko jednej rzeczy, o której wspomniałam na początku - tragicznych okładek dla całej trylogii, które nie tylko wprowadzają w błąd, ale i odstraszają potencjalnych czytelników, którym powieść Lewanowicz z pewnością mocno przypadłyby do gustu. O ile Porwaną można było od bólu przeżyć, tak w przypadku Przebudzonej, okładka nasuwa skojarzenie z lekkim, wakacyjnym romansidłem, a nie powieścią sensacyjną o najemnikach, pracownikach CBŚ i intrygach na najwyższych szczeblach władzy.

Podsumowując, Przebudzona w pełni spełniła pokładane w niej nadzieje. Jeśli szukacie dobrej powieści sensacyjnej, bierzcie ją w ciemno, najpierw jednak sięgając po jej poprzedni tom.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.