"Galeria dzikich zwierząt. Północ i Południe" Dieter Braun

Odkrywanie wraz z dzieckiem świata dzikiej przyrody to wspaniała i piękna podróż. Nie znam kilkulatka, którego choćby przez pewien czas nie fascynowały zwierzęta, nie tylko te domowe, które można dotknąć i przytulić, ale również te dzikie i egzotyczne. Ważne, by rozpocząć naukę o nich w sposób, który nie tylko nie zniechęci, ale wręcz rozbudzi wyobraźnię małego człowieka, a przy tym będzie sprawiał wiele przyjemności dorosłemu, który mu towarzyszy, a niestety nie wszystkie publikacje się do tego nadają. Perełką w tej kategorii zdecydowanie są dwie pozycje świeżo wydane przez Wydawnictwo Egmont, Galeria Dzikich Zwierząt. Północ oraz Galeria Dzikich Zwierząt. Południe, w których z miejsca zakochali się wszyscy moi domownicy.


Przede wszystkim obydwie prezentują się po prostu wspaniale pod względem estetycznym – są dużego formatu (240x300), mają twardą oprawę z obwolutą, która jest ukrytym w ten sposób plakatem (w części Północ przedstawia pandy małe, a w części Południe barwne amazońskie żabki), co więcej, ich autorem jest ceniony niemiecki grafik Dieter Braun. Jego ilustracje przedstawiające dzikie zwierzęta w sposób jednocześnie realistyczny i pełen artyzmu po prostu urzekają i to nie tylko dzieci, sama jestem nimi całkowicie oczarowana, a przeglądanie książek mogę swobodnie porównać do przechadzania się po galerii sztuki – tytuł publikacji jest tu w pełni adekwatny do zawartości.


W części Południe znajdziemy zwierzęta zamieszkujące Afrykę, Amerykę Południową, południową część Azji, Australię i Antarktydę, z kolei Północ poświęcona jest mieszkańcom Ameryki Północnej, Europy i północno-środkowej Azji. Niektóre ze zwierząt są jedynie przedstawione na grafikach z podpisami, na temat innych możemy przeczytać interesujące ciekawostki. Dla mnie to bardzo istotne, nie są to bowiem suche fakty, które prędzej znudzą niż zainteresują dziecko, a właśnie dobrze wyselekcjonowane informacje, które mogą w przyszłości zachęcić do dalszego pogłębiania wiedzy. Mały czytelnik dowie się więc między innymi, czemu jeże zwijają się w kulkę i jak to robią, jakie morskie stworzenia tworzą towarzyskie „szkółki” oraz dlaczego słonie wachlują się uszami i jak świetnie potrafią… nurkować.


Bardzo podoba mi się i przemawia do mnie przesłanie książek, przedstawiających w znacznej mierze gatunki zagrożone wyginięciem: Ludzkość niewątpliwie będzie mogła istnieć dalej bez tygrysów, tapirów i ocelotów. Ale błędem byłoby myśleć, że to my, ludzie, jesteśmy najważniejszymi istotami na Ziemi. Dla zwierząt jesteśmy raczej mącicielami, a z każdym wymarłym gatunkiem życie na naszej planecie traci odrobinę swej siły, barwności i piękna. Nawet nie chcemy wyobrażać sobie świata bez tych wszystkich wspaniałych stworzeń w lasach i puszczach, w górach i dolinach, w oceanach i na sawannach, prawda? Innymi słowy, jest to piękny hołd złożony przyrodzie, którą niszczymy każdego dnia. Kto wie, może dzięki takim publikacjom kolejne pokolenia zrozumieją potrzebę jej skutecznej ochrony?Teoretycznie książki skierowane są do dzieci w wieku 3-7 lat, a przynajmniej taką informację można znaleźć na stronie wydawcy. Jestem jednak przekonana, że spodobają się każdemu, niezależnie od wieku, zwłaszcza osobom pasjonującym się przyrodą i/lub mającym w sobie artystyczną duszę. Gorąco polecam!

Recenzja napisana dla portalu DużeKa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze