Przejdź do głównej zawartości

"Galeria dzikich zwierząt. Północ i Południe" Dieter Braun

Odkrywanie wraz z dzieckiem świata dzikiej przyrody to wspaniała i piękna podróż. Nie znam kilkulatka, którego choćby przez pewien czas nie fascynowały zwierzęta, nie tylko te domowe, które można dotknąć i przytulić, ale również te dzikie i egzotyczne. Ważne, by rozpocząć naukę o nich w sposób, który nie tylko nie zniechęci, ale wręcz rozbudzi wyobraźnię małego człowieka, a przy tym będzie sprawiał wiele przyjemności dorosłemu, który mu towarzyszy, a niestety nie wszystkie publikacje się do tego nadają. Perełką w tej kategorii zdecydowanie są dwie pozycje świeżo wydane przez Wydawnictwo Egmont, Galeria Dzikich Zwierząt. Północ oraz Galeria Dzikich Zwierząt. Południe, w których z miejsca zakochali się wszyscy moi domownicy.


Przede wszystkim obydwie prezentują się po prostu wspaniale pod względem estetycznym – są dużego formatu (240x300), mają twardą oprawę z obwolutą, która jest ukrytym w ten sposób plakatem (w części Północ przedstawia pandy małe, a w części Południe barwne amazońskie żabki), co więcej, ich autorem jest ceniony niemiecki grafik Dieter Braun. Jego ilustracje przedstawiające dzikie zwierzęta w sposób jednocześnie realistyczny i pełen artyzmu po prostu urzekają i to nie tylko dzieci, sama jestem nimi całkowicie oczarowana, a przeglądanie książek mogę swobodnie porównać do przechadzania się po galerii sztuki – tytuł publikacji jest tu w pełni adekwatny do zawartości.


W części Południe znajdziemy zwierzęta zamieszkujące Afrykę, Amerykę Południową, południową część Azji, Australię i Antarktydę, z kolei Północ poświęcona jest mieszkańcom Ameryki Północnej, Europy i północno-środkowej Azji. Niektóre ze zwierząt są jedynie przedstawione na grafikach z podpisami, na temat innych możemy przeczytać interesujące ciekawostki. Dla mnie to bardzo istotne, nie są to bowiem suche fakty, które prędzej znudzą niż zainteresują dziecko, a właśnie dobrze wyselekcjonowane informacje, które mogą w przyszłości zachęcić do dalszego pogłębiania wiedzy. Mały czytelnik dowie się więc między innymi, czemu jeże zwijają się w kulkę i jak to robią, jakie morskie stworzenia tworzą towarzyskie „szkółki” oraz dlaczego słonie wachlują się uszami i jak świetnie potrafią… nurkować.


Bardzo podoba mi się i przemawia do mnie przesłanie książek, przedstawiających w znacznej mierze gatunki zagrożone wyginięciem: Ludzkość niewątpliwie będzie mogła istnieć dalej bez tygrysów, tapirów i ocelotów. Ale błędem byłoby myśleć, że to my, ludzie, jesteśmy najważniejszymi istotami na Ziemi. Dla zwierząt jesteśmy raczej mącicielami, a z każdym wymarłym gatunkiem życie na naszej planecie traci odrobinę swej siły, barwności i piękna. Nawet nie chcemy wyobrażać sobie świata bez tych wszystkich wspaniałych stworzeń w lasach i puszczach, w górach i dolinach, w oceanach i na sawannach, prawda? Innymi słowy, jest to piękny hołd złożony przyrodzie, którą niszczymy każdego dnia. Kto wie, może dzięki takim publikacjom kolejne pokolenia zrozumieją potrzebę jej skutecznej ochrony?Teoretycznie książki skierowane są do dzieci w wieku 3-7 lat, a przynajmniej taką informację można znaleźć na stronie wydawcy. Jestem jednak przekonana, że spodobają się każdemu, niezależnie od wieku, zwłaszcza osobom pasjonującym się przyrodą i/lub mającym w sobie artystyczną duszę. Gorąco polecam!

Recenzja napisana dla portalu DużeKa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.