Przejdź do głównej zawartości

Frankenstein, Mary Shelley

Od kilku lat Frankenstein był jednym ze źródeł moich literackich wyrzutów sumienia. Niewielki objętościowo i należący, bądź co bądź, do klasyki literatury, zawsze oddawał pole innym lekturom. Na szczęście na scenę wkroczyło nowe wydanie książki w oryginalnej wersji językowej, co dało mi pretekst do upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu – nadrobienia lektury i sprawdzenia swojej znajomości języka obcego.

Wbrew obiegowej opinii utrwalonej przez liczne ekranizacje filmowe nie jest to opowieść o potężnym, krwiożerczym monstrum, które powołał do życia szalony naukowiec (gwoli ścisłości Frankenstein nie jest też imieniem stwora, aż do końca bezimiennego). To historia jego stwórcy, utalentowanego Victora Frankensteina, który jako młody student, obdarzony rozbuchaną ambicją i pasją, odkrył tajemnicę życia i śmierci, i zapragnął rzucić wyzwanie Bogu i naturze. Dopiero po stworzeniu odrażającej z wyglądu postaci, do mężczyzny dociera, czego naprawdę dokonał. Przerażony porzuca efekt swego eksperymentu na pastwę losu, nie podejrzewając nawet, że konsekwencje tego czynu będą bolesne i krwawe.

Aby lepiej zrozumieć przesłanie powieści warto zerknąć na pierwotny tytuł oryginału, którego próżno szukać w nowszych wydaniach. Frankenstein Or, the Modern Prometheus (Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz) dość jednoznacznie sugeruje rolę tytułowego bohatera, który na podobieństwo mitycznego Prometeusza tworzy nowego człowieka. Jednak w odróżnieniu od niego, nie tylko nie zamierza ponosić konsekwencje tego czynu, lecz natychmiast po akcie stworzenia odwraca się od swego dzieła i wypiera się go. Nie zajmują go pytania natury moralnej, czy to co zrobił jest właściwe, a brzemię odpowiedzialności przyjdzie mu zrozumieć dopiero później i to w najgorszy z możliwych sposobów.

Sam potwór jest tu postacią tragiczną – obdarzony ludzkimi uczuciami, lecz odrażającą fizjonomią, jest odrzucony nie tylko przez swego stwórcę, ale też wszystkich ludzi, którzy stają na jego drodze. To właśnie poczucie niezasłużonej krzywdy i niesprawiedliwości oraz dojmująca samotność sprawiają, że w miejsce jego otwartości, empatii i współczucia dla świata pojawiają się ślepa nienawiść, potrzeba niszczenia i pragnienie zemsty. Czy można do końca winić go za jego czyny? Czy może większa odpowiedzialność spoczywa na tym, który powołał go do życia, a potem pozostawił nieprzystosowanego do otaczającego go świata, nie zajmując się dalej jego losem.

Frankenstein jest więc nie tylko gotycką powieścią grozy, lecz również (a może przede wszystkim) historią samotności, niezrozumienia i odpowiedzialności za własne czyny. Stanowi też ostrzeżenie przed zabawą w Boga i nadmiernym zadufaniem we własne siły i możliwości.

Pisząc Frankensteina Mary Shelley miała zaledwie dziewiętnaście lat. Biorąc to pod uwagę, powieść naprawdę zasługuje na uznanie ze względu na podjętą przez nią tematykę oraz poruszone problemy. Z drugiej strony, trudno jest udawać, że jest to książka naprawdę wybitna, bowiem wiele nieścisłości czy wręcz absurdalnych rozwiązań rzuca się w oczy nawet bardzo pobłażliwemu czytelnikowi. Do tych najistotniejszych należy chyba fakt, że stworzone przez Frankensteina monstrum bardzo szybko nie tylko nauczyło się mówić pięknym, poetyckim wręcz językiem, ale też na podstawie podsłuchanych lekcji opanowało umiejętność czytania w stopniu od razu pozwalającym czytać Raj utracony Miltona. Niemniej, jest to jedna z tych powieści, które stały się kluczowe w rozwoju powieści gotyckiej i literaturze grozy.

Sięgając po Frankensteina wybrałam wersję w oryginale, które ukazała się nakładem nowego wydawnictwa Ze Słownikiem, mającego w swojej ofercie przede wszystkim wartą poznania klasykę. O formie książek pisałam kilka dni temu (tutaj), dlatego teraz skupię się na kwestiach czysto praktycznych. Osoby sięgające po powieści w języku angielskim powinny mieć na uwadze, że książki powstałe dwieście lat temu znacznie różnią się w odbiorze od tych współczesnych, próżno szukać w nich potocznych, współczesnych kolokwializmów, a słownictwo może okazać się dosyć trudne. Niby to oczywistość, ale mimo wszystko nie wszyscy o tym pamiętają. Nie ukrywam, że podczas lektury powieści dołączony do niej słowniczek wielokrotnie mi się przydał, mimo że obiektywnie swój angielski plasuję na poziomie zaawansowanym, dlatego cieszę się, że sięgnęłam po książkę właśnie w tej wersji. Oszczędziło mi to mozolnego grzebania w słowniku bądź sięgania po telefon, by sprawdzić niejasne wyrażenia.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolona z lektury w takiej formie. Cieszę się, ze miałam możliwość kontaktu z językiem na poziomie wykraczającym poza codzienną dawkę newsów, a jednocześnie czuję satysfakcję, że Frankenstein nie będzie mi już dłużej ciążył na sumieniu.


 Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Ze Słownikiem.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.