Przejdź do głównej zawartości

"Dzika bestia" Jorge Franco

Dzika bestia to dopiero druga wydana w Polsce powieść wielokrotnie nagradzanego kolumbijskiego pisarza, Jorge Franco, którego Gabriela Garcii Marqueza okrzyknął swoim następcą. Sprawdźmy więc, co ma do zaoferowania.

Miastem Medellín wstrząsa porwanie bogatego sędziwego biznesmena, Diega Echevarria Misasa, znanego ze swej fascynacji niemiecką operą, sztuką i kulturą. Mimo upływającego czasu i postawienia w stan gotowości wszelkich dostępnych służb, policja i wojsko niewiele są w stanie zrobić. Porywacze, na których czele stoi miejscowy kryminalista Riascos zwany Małpą, kryją się przed obławą w niewielkiej leśnej chacie, z coraz mniejszą cierpliwością oczekując informacji o spodziewanym obfitym okupie.

Jednocześnie śledzimy wątek z przeszłości opowiadający o ukochanej córce don Diega, ślicznej Izoldzie, mieszkającej w wybudowanym przez ojca zamku, wzbudzającym niemałą sensację w całej okolicy. Pozbawiona towarzystwa rówieśników dziewczynka wykorzystuje każdą chwilę, by uciec w leśną gęstwinę, skąd powraca po długich godzinach, brudna, zmęczona, ale szczęśliwa i zaskakująca otoczenie niezwykłymi, zdawać by się mogło, wręcz nieprawdopodobnymi do wykonania, fryzurami.

Przeplatając historię porwania don Diega i jego dziwną relację z porywaczem z licznymi retrospekcjami odnoszącymi się do okoliczności poznania biznesmena z jego żoną oraz wspomnieniami o Izoldzie, Jorge Franco snuje nietypową, ale mocno oddziałującą na uczucia czytelnika opowieść o tytułowej dzikiej bestii, czyli miłości tak silnej i obłąkańczej, że przekraczającej granicę obsesji. Zdawać by się mogło, że Izolda była tak niezwykłym dzieckiem, a potem młodą dziewczyną, że niemal w każdym, kogo spotykała, wzbudzała tak właśnie mocne i nie dające się z niczym porównać emocje.

Jednocześnie, mimo powszechnego otaczającego ją uwielbienia, dziewczyna wzbudza w czytelniku nie tylko zainteresowanie, ale przede wszystkim współczucie. Obserwujemy dorastającą, niepokorną osóbkę, tak samotną i odizolowaną, że zostaje zmuszona do ucieczki do własnego, wyimaginowanego świata (choć czy na pewno istniał on tylko w jej głowie?). Widzimy ją także, jak wciśnięta w bardzo sztywne ramy oczekiwań ze strony rodziców, dotyczących tego, jak ma się ubierać, zachowywać i czym zajmować w wolnym czasie, stara się zdobyć nieco wolności, jak marzy o tym, co dostępne jest każdemu przeciętnemu nastolatkowi, ale nie jej, zamkniętej za murami zamku i wtłoczonej w pastelowe sukienki za kolano niczym mała porcelanowa laleczka.

Nieco krzywdząca dla powieści jest szumna zapowiedź realizmu magicznego na miarę Marqueza, którego rekomendację można również znaleźć na okładce książki. Owszem, mamy tu do czynienia z pewną ułudą baśniowości, raczej mrocznej i nasuwającej skojarzenia z nakręconym przed dziesięciu laty Labiryntem fauna, ostatecznie nie odgrywa ona jednak na tyle znaczącej roli, jak można by się tego spodziewać. Jest to zaledwie jeden z elementów, którymi autor doprawił swą powieść, nie stawiając jednak na niej silnego akcentu. Z tego względu czytelnicy poszukujący tego właśnie aspektu, mogą się poczuć srodze rozczarowani, a od rozminięcia się z oczekiwaniami do określenia książki mianem słabej jest już niewielki krok. A szkoda, Dzika bestia warta jest bowiem uwagi i lektury, chociaż jej treść różni się od tego, czego można spodziewać się czytając opis i zapowiedzi wydawcy.

Ciekawostką są okoliczności powstania powieści, która – jak się okazuje – do pewnego stopnia bazuje na wspomnieniach pisarza, pochodzącego właśnie z Medellín, w którym w 1971 roku został uprowadzony szanowany, siedemdziesięciosześcioletni biznesmen. Autor zachował bez zmian nie tylko imiona bohaterów tej historii, w tym rodziny porwanego i jego porywacza, ale również wiele innych, niestety dramatycznych okoliczności.


Reasumując, najnowsza powieść Jorge Franco pozbawiona jest wprawdzie żywiołowej akcji, ma jednak w sobie pewien urok i czar, które wraz z kolejnymi rozdziałami coraz bardziej wciągają czytelnika. Warto zwrócić na nią uwagę i dać jej szansę.

Recenzja napisana dla portalu DużeKa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.