Przejdź do głównej zawartości

"Klawisze" Drauzio Varella

Przez bardzo długi czas czytałam przede wszystkim beletrystykę, ostatnio jednak coraz częściej sięgam także po literaturę faktu. A wszystko to za sprawą Wydawnictwa Czarne i rewelacyjnych książek, jakie wydaje w serii „Reportaż”. Niedawno dzieliłam się z Wami wrażeniami z lektury Czarnobylskiej modlitwy, Plutopii i Czerwonego rynku. Dzisiaj przyszła kolej na jedną z nowości w serii, tj. reportaż Klawisze autorstwa Drauzio Varelli, przedstawiającego szokujące dla europejskiego czytelnika realia brazylijskiego systemu więziennictwa.

Varella, z zawodu lekarz, przez ponad dwadzieścia lat pracował jako ochotnik w kilku więzieniach, w tym cieszącym się złą sławą Carandiru. Jest również autorem reportażu Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii, na podstawie którego powstał film w reżyserii Hectora Babenco. Klawiszy można traktować jako uzupełnienie poprzedniej książki, bądź też wprowadzenie do niej, nie ukrywam, że bieżąca lektura skutecznie zachęciła mnie do tego, by poprzednią publikację Varelli odnaleźć jak najszybciej.

Klawisze to życie wewnątrz więziennych murów pokazane z perspektywy strażników, którzy – jak sami przyznają i co nietrudno zauważyć – różnią się od skazanych głównie tym, że mogą po skończonej pracy opuścić placówkę i pojechać do domu. Poza tym, obie grupy mają wiele wspólnego, często okazuje się, że więźniowie i pilnujących ich klawisze wychowywali się w tej samej dzielnicy i mają wspólnych znajomych, nierzadko katastrofalnie słabo opłacani funkcjonariusze przechodzą na „tę drugą stronę” dorabiając dzięki łapówkom lub przemytowi zakazanych przedmiotów i towarów. Wreszcie, wszyscy przebywający w więzieniu liczą się z tym, że w każdej chwili może czyhać na nich śmierć z rąk zdesperowanego lub wynajętego skazańca, bądź w przypadku interwencji policji, gdyby doszło do buntu.

Varella przybliża czytelnikowi sylwetki kilku strażników z Carandiru, z którymi na przestrzeni lat połączyła go serdeczna przyjaźń, trwająca nawet po zamknięciu i zburzeniu ośrodka w 2002 roku. Pokazuje, jak różne motywy kierowały nimi, gdy podejmowali tę pracę i w jaki sposób wpłynął na nich codzienny kontakt z przestępczym światem i panującą w nim brutalnością. Nie można bowiem udawać, że takiego wpływu można uniknąć. Świadomość bestialstwa i bezsensownego okrucieństwa, do jakiego może posunąć się człowiek, przyglądanie się aktom zemsty i wyrokom śmierci za niespłacenie długu w wysokości kilku paczek papierosów, bezsilność wobec ofiar pobić i gwałtów dokonanych przez współwięźniów – to po prostu musi odcisnąć ślad w psychice. Nie wszyscy sobie z tym radzą, nie wszyscy mogą też znaleźć spokój i ukojenie w domu. To nie ten rodzaj pracy, którą można zostawić za sobą kończąc swoją zmianę i zamykając drzwi.

Szokują nie tylko relacje między więźniami oraz ich wzajemne zależności ze strażnikami, ale również (a może przede wszystkim) warunki panujące w więzieniach. Varella opisuje przede wszystkim Carandiru, zamknięte już od czternastu lat, pozostaje więc mieć nadzieję, że obecnie sytuacja przedstawia się lepiej. Niemniej i tak wstrząsające są opisy cel przepełnionych do tego stopnia, że przebywający w nich mężczyźni musieli spać na zmiany przez osiem godzin, pozostałych szesnaście stojąc, by zrobić miejsce dla towarzyszy. Równie mocno przeraża częstotliwość zgonów więźniów na skutek chorób czy odniesionych ran oraz brak reakcji ze strony organów państwach zupełnie jak gdyby uznano, że skoro przestępcy zostali już odseparowani od społeczeństwa, można przestać się nimi przejmować. Oczywiście dotyczy to tylko kryminalistów pochodzących z biednych rodzin, bo głównie tacy trafiali do placówek opisywanych przez Varellę.


Lektura Klawiszy to naprawdę mocna rzecz. Porusza i wstrząsa, otwierając oczy czytelnika na to, co działo się w Brazylii i prawdopodobnie nadal się dzieje w wielu miejscach na świecie. Gorąco polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.