Przejdź do głównej zawartości

"English Matters - New York" (wydanie specjalne)

New York, New York, dla niektórych miasto marzeń, dla innych niemal symbol USA. To właśnie jemu poświęcone zostało najnowsze wydanie specjalne magazynu językowego English Matters. Zajrzyjmy i sprawdźmy, jakie apetyczne kąski tym razem przygotowało Colorful Media.

W bieżącym numerze znajduje się trzynaście artykułów, w tym jedenaście obszernych, liczących od dwóch do pięciu stron. Tradycyjnie już, wszystkie teksty zostały opatrzone słowniczkiem angielsko-polskim, a dodatkowo sześć artykułów dostępnych jest w wersji audio na stronie wydawnictwa. 
 • W This & That znajdziecie m.in. symbole NY i ciekawostki na temat miasta.
 • Sex and Carrie Bradshaw, czyli słów kilka o serialu, który wypromował Sarah Jessicę Parker i który nadal jest chyba jedną z najbardziej kultowych produkcji. 
 • New Yorkers of Today – Facts and Myths to, jak sam tytuł wskazuje, przyjrzenie się stereotypom na temat Nowego Jorku i jego mieszkańców, nie wszystkich zupełnie błędnych.
 • The Biggest of the Apples stanowi przegląd najsłynniejszych nowojorczyków, którzy odnieśli sukces w różnych branżach, poczynając od mody, poprzez biznes filmowy i muzyczny, a na sporcie kończąc. 
 • New York – My Place on Earth to wywiad z pochodzącą z Polski Ewą Buono, która wyszła za mąż za Amerykanina I związała swoje życie z Nowym Jorkiem. Opowiada o tym, co najbardziej ją zaskoczyło w mieście, co sobie ceni i jakie miejsca warto w nim odwiedzić.
 • The Men Who Built New York jest z kolei lekcją historii o początkach miasta i ludziach, bez których NY nie wyglądałby tak jak obecnie.
 • 9/11 – a Day of Mourning, atak z 9 września zapisał się w pamięci całego świata, a nowojorczyków w szczególności, warto spojrzeć na te wydarzenia z ich punktu widzenia.
 • Bustling City Lingo jest już tekstem czysto językowym i znajdziemy w nim przykłady nowojorskiego żargonu oraz przykładowe dialogi.
 • Sensational and Maginificient z pewnością umocni Was w przekonaniu, że NY po prostu trzeba zobaczyć – to przegląd najpiękniejszych i najbardziej wartych obejrzenia miejsc w mieście.
 • The Natural Wonders of New York, jak się okazuje, nie tylko w samej metropolii znajdują się miejsca warte obejrzenia, w jego okolicach również, m.in. wodospad Niagara oraz urocze zakątki licznych wysp.
 • New York Wants to Have Fun!, czyli przegląd miejsc kulturalnych, od nocnych klubów poprzez bary i puby, a na kinach i obiektach sportowych kończąc.
 • The Lady New York. A na zakończenie mamy analizę tekstu piosenki Lenny’ego Kravitza New York.Jak widać, tematyka artykułów – mimo że wszystkie dotyczą jednego miasta – jest bardzo zróżnicowana i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zainteresowanym nie tylko samym Nowym Jorkiem, ale również Stanami i ich kulturą. Warto w ten właśnie sposób szlifować swój język, dlatego serdecznie Was do tego zachęcam.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.