Przejdź do głównej zawartości

"English Matters" nr 60

Wrześniowy powrót do szkoły to dobra okazja, by na poważnie przysiąść do nauki i utrwalania języka obcego. Jak wielokrotnie już pisałam, rozwiązaniem, które łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, jest dwumiesięcznik English Matters, idealny dla osób na poziomie średniozaawansowanym.

Przyjrzyjmy się, co można znaleźć w najnowszym, wrześniowo-październikowym numerze, który wita nas nadal wakacyjną okładką:
 • This & That to seria króciutkich tekstów na rozgrzewkę przed tymi znacznie obszerniejszymi i bardziej wymagającymi, tym razem m.in. kilka neologizmów zainspirowanych kinem, propozycja interesujących podcastów oraz prezentów dla osób, które teoretycznie mają już wszystko.
 • Justin Trudeau – Canadian Star, czyli słów kilka o kanadyjskim premierze, który robi furorę na całym świecie ze względu nie tylko na swój młody wiek i wygląd, ale również poglądy i faktyczne działania.
 • Can’t Buy Me Love przybliża problem uzależnienia, które przed laty wydawało się niemal niemożliwe. Czy naprawdę potrzebujemy kolejnych gadżetów i wszystkiego, do czego kupna zachęcają nas wszechobecne reklamy? Tekst można wykorzystać również na zajęciach, do pobrania na stronie jest karta nauczyciela z ćwiczeniami.
 • Abortion Hot Potato – from Past to Present - temat aborcji i prawa kobiet do podejmowania decyzji o przerwaniu ciąży w ciągu ostatnich tygodni przybrał na sile. Tekst Anny Buczko w miarę obiektywnie przedstawia stanowiska zwolenników i przeciwników liberalizacji prawa w tym względzie.
 • To Live or to Flourish? to wywiad z trenerem personalnym, Darrenem Poke, który opowiada pokrótce, na czym polega jego praca i udziela również kilku rad.
 • Holidays with Uncle Sam zawiera przegląd świąt obchodzonych w Stanach Zjednoczonych, poczynając od znanego wszędzie Święta Dziękczynienia i Halloween, a na Dniu Świstaka kończąc. Pozostawia jednak pewien niedosyt, tekst mógłby być nieco obszerniejszy.
 • London Actually spodoba się wszystkim miłośnikom Londynu, pokazuje go bowiem jako inspirację dla świata kina i muzyki.
 • A Night Out to solidna porcja codziennego języka w postaci rozmówek i zwrotów, które z powodzeniem można wykorzystać podczas wyjścia na miasto.
 • Digital Immortality, czyli rozważania nad tym, czy dzięki współczesnej technologii możliwe jest życie wieczne.
 • Australia. Will Once in a Lifetime Be Enough? Od lat marzy mi się podróż do Australii, dlatego zawsze z przyjemnością czytam artykuły o antypodach, tym bardziej, gdy są okraszone pięknymi zdjęciami.
 • Infamously Famous, jak można zorientować się po tytule, opowiada o słynnym postaciach, które zapisały się na kartach historii w sposób mało godny pochwały, poczynając od Kaliguli, a na sowieckich szpiegach kończąc.
 • Let’s Talk About ‘E’! - to ostatnio jeden z moich ulubionych artykułów. Każdy numer poświęcony jest kolejnej literze alfabetu, a znajdują się w nim interesujące idiomy, mini-słowniczek obrazkowy oraz nietypowe, oryginalne słownictwo. Świetna sprawa dla osób pragnących poszerzyć swój zasób leksykalny.
Każdy artykuł opatrzony jest słowniczkiem, w którym niestety nadal brakuje zapisu wymowy, co zdecydowanie ułatwiłoby naukę nowych zwrotów. Sześć artykułów można również pobrać w wersji audio, zarówno bezpośrednio ze strony wydawnictwa, jak i przy użyciu odpowiedniej aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Bardzo przydatny jest też dodatek Office English, który można pobrać ze strony wydawnictwa. Znajdują się w nim słownik obrazkowy przedstawiający typowe wyposażenie biura, słownik w formie tradycyjnej ze słownictwem związanym z pieniędzmi i pracą, idiomy i rozmówki. Naprawdę, przydatna sprawa.

Po raz kolejny English Matters mnie nie zawiódł, dlatego niezmiennie polecam go wszystkim osobom mającym w planach poszerzanie słownictwa i umiejętności językowych w formie przyjemniejszej niż zwykłe zakuwanie.

Strony, które warto sprawdzić:

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
  

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.