"English Matters" nr 60

Wrześniowy powrót do szkoły to dobra okazja, by na poważnie przysiąść do nauki i utrwalania języka obcego. Jak wielokrotnie już pisałam, rozwiązaniem, które łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, jest dwumiesięcznik English Matters, idealny dla osób na poziomie średniozaawansowanym.

Przyjrzyjmy się, co można znaleźć w najnowszym, wrześniowo-październikowym numerze, który wita nas nadal wakacyjną okładką:
 • This & That to seria króciutkich tekstów na rozgrzewkę przed tymi znacznie obszerniejszymi i bardziej wymagającymi, tym razem m.in. kilka neologizmów zainspirowanych kinem, propozycja interesujących podcastów oraz prezentów dla osób, które teoretycznie mają już wszystko.
 • Justin Trudeau – Canadian Star, czyli słów kilka o kanadyjskim premierze, który robi furorę na całym świecie ze względu nie tylko na swój młody wiek i wygląd, ale również poglądy i faktyczne działania.
 • Can’t Buy Me Love przybliża problem uzależnienia, które przed laty wydawało się niemal niemożliwe. Czy naprawdę potrzebujemy kolejnych gadżetów i wszystkiego, do czego kupna zachęcają nas wszechobecne reklamy? Tekst można wykorzystać również na zajęciach, do pobrania na stronie jest karta nauczyciela z ćwiczeniami.
 • Abortion Hot Potato – from Past to Present - temat aborcji i prawa kobiet do podejmowania decyzji o przerwaniu ciąży w ciągu ostatnich tygodni przybrał na sile. Tekst Anny Buczko w miarę obiektywnie przedstawia stanowiska zwolenników i przeciwników liberalizacji prawa w tym względzie.
 • To Live or to Flourish? to wywiad z trenerem personalnym, Darrenem Poke, który opowiada pokrótce, na czym polega jego praca i udziela również kilku rad.
 • Holidays with Uncle Sam zawiera przegląd świąt obchodzonych w Stanach Zjednoczonych, poczynając od znanego wszędzie Święta Dziękczynienia i Halloween, a na Dniu Świstaka kończąc. Pozostawia jednak pewien niedosyt, tekst mógłby być nieco obszerniejszy.
 • London Actually spodoba się wszystkim miłośnikom Londynu, pokazuje go bowiem jako inspirację dla świata kina i muzyki.
 • A Night Out to solidna porcja codziennego języka w postaci rozmówek i zwrotów, które z powodzeniem można wykorzystać podczas wyjścia na miasto.
 • Digital Immortality, czyli rozważania nad tym, czy dzięki współczesnej technologii możliwe jest życie wieczne.
 • Australia. Will Once in a Lifetime Be Enough? Od lat marzy mi się podróż do Australii, dlatego zawsze z przyjemnością czytam artykuły o antypodach, tym bardziej, gdy są okraszone pięknymi zdjęciami.
 • Infamously Famous, jak można zorientować się po tytule, opowiada o słynnym postaciach, które zapisały się na kartach historii w sposób mało godny pochwały, poczynając od Kaliguli, a na sowieckich szpiegach kończąc.
 • Let’s Talk About ‘E’! - to ostatnio jeden z moich ulubionych artykułów. Każdy numer poświęcony jest kolejnej literze alfabetu, a znajdują się w nim interesujące idiomy, mini-słowniczek obrazkowy oraz nietypowe, oryginalne słownictwo. Świetna sprawa dla osób pragnących poszerzyć swój zasób leksykalny.
Każdy artykuł opatrzony jest słowniczkiem, w którym niestety nadal brakuje zapisu wymowy, co zdecydowanie ułatwiłoby naukę nowych zwrotów. Sześć artykułów można również pobrać w wersji audio, zarówno bezpośrednio ze strony wydawnictwa, jak i przy użyciu odpowiedniej aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Bardzo przydatny jest też dodatek Office English, który można pobrać ze strony wydawnictwa. Znajdują się w nim słownik obrazkowy przedstawiający typowe wyposażenie biura, słownik w formie tradycyjnej ze słownictwem związanym z pieniędzmi i pracą, idiomy i rozmówki. Naprawdę, przydatna sprawa.

Po raz kolejny English Matters mnie nie zawiódł, dlatego niezmiennie polecam go wszystkim osobom mającym w planach poszerzanie słownictwa i umiejętności językowych w formie przyjemniejszej niż zwykłe zakuwanie.

Strony, które warto sprawdzić:

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
  

Komentarze