Business English Magazine (nr 54 i 55)

Niedawno zachęcałam Was do szlifowania angielskiego wraz z magazynem English Matters, dzisiaj przyszła pora na wyższy stopień wtajemniczenia, czyli Business English Magazine idealny dla osób znających język na poziomie zaawansowanym.


Wielokrotnie już pisałam, że mimo tytułu sugerującego treści stricte biznesowe, tematyka artykułów jest na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przede wszystkim zaś jest to możliwość kontaktu z żywym językiem, wieloma idiomami i zwrotami, dzięki którym możemy znacząco wzbogacić swój zasób słownictwa.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej, co mają do zaoferowania dwa ostatnie numery. Znajdziemy w nich odpowiednio dwanaście i trzynaście obszernych, kilkustronicowych artykułów, kilka krótszych tekstów, przykładowe konwersacje (tzw. Workplace Dialogues) oraz testy językowy sprawdzający stopień znajomości struktur i słownictwa w danym numerze. Ponadto wszystkie obszerne artykuły można pobrać i wysłuchać w wersji audio, a do czterech dodatkowo obejrzeć dodatkowe nagrania wideo, związane z nimi tematycznie, dostępne na stronie wydawnictwa.

W najnowszym wydaniu na wrzesień/październik (nr 55/2016) najbardziej zainteresowały mnie:
 • UK Votes to Leave EU – decyzja o wystąpieniu z Unii Europejskiej podjęta w brytyjskim referendum zaszokowała nie tylko Europejczyków, ale mam wrażenie samych Brytyjczyków. Warto zerknąć na prawdopodobne skutki tego kroku.
 • Theresa May – A Vicar’s Daughter In Designer Shoes to z kolei przybliżenie sylwetki obecnej premier Wielkiej Brytanii, o której wcześniej niewiele było słychać poza granicami jej kraju.
 • Mobile Data Wars – Law Enforcement vs. Civil Liberty. Czy służby bezpieczeństwa mają prawo ingerować w prywatność użytkowników sieci komórkowych bądź zmuszać firmy do stworzenia oprogramowania, które umożliwia dostęp do dosłownie wszystkich danych? Ten konflikt ma dwie strony medalu, rzeczowo przedstawione w artykule.
 • The Panama Papers, czyli rzut oka na jeden z najpoważniejszych wycieków danych w historii, tzw. Kwitów Panamskich, których publiczne ujawnienie wzbudziło niemały popłoch wśród elit na całym świecie.
 • The Business of Beauty w interesujący sposób przybliża rozbuchany wręcz obecnie rynek kosmetyczny, w którym za pięknymi reklamami i obietnicami świetnego wyglądu kryją się bardzo konkretne niebezpieczeństwa oraz skutki uboczne.
 • Albania – Full of Surprises. Albania raczej niewielu osobom kojarzy się z potencjalnym miejscem na wakacje życia bądź rozwój biznesu. Okazuje się jednak, że w trakcie ostatniej dekady zaszło tam wiele zmian, które mogły umknąć postronnym obserwatorom.
 

Z kolei w numerze na lipiec/sierpień (nr 54/2016) moją uwagę przykuły przede wszystkim:
 • Oh Canada! Czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o Kanadzie w pigułce, zwłaszcza w kontekście współczesnej kultury i możliwości biznesowych. Nie zabrakło również mini-słowniczka zwrotów charakterystycznych dla tego właśnie kraju.
 • Marijuana: Becoming a Big Business zawiera krótką analizę kwestii legalności marihuany w różnych częściach świata i biznesu, jaki jest wokół niej tworzony.
 • Desert Milk, przez wieki krowie mleko stanowiło podstawę żywienia większości ludzi, przynajmniej na pewnym etapie życia. Dopiero teraz zaczęto dopatrywać się w nim składników problematycznych dla ludzkiego organizmu. A jaka jest alternatywa? Mleko… wielbłądzie!
 • You’re Never Too Old. Doczekałam się w końcu w miarę obszernego tekstu na temat szaleństwa, które ogarnęło cały świat, ze mną włącznie – kolorowanki dla dorosłych to jest to!


 • Keep the Change, czyli artykuł o tym, jak poszczególne kraje postanowiły wycofać z obiegu monety o najmniejszym nominale. Teraz kwestia ta jest dyskutowana m.in. w USA.
 • United Europe, czyli tekst poświęcony dwóm miastom wybranym w tym roku na Europejskie Stolice Kultury – nasz rodzimy Wrocław oraz hiszpański San Sebastian.
 • New Formula for Facebook. Jeśli korzystacie z FB, a zdecydowana większość z nas to robi, jesteście za pan brat z opcją dawania „lajków”. Warto zerknąć na zmiany, jakie w tej kwestii zaszły i jakie prawdopodobnie czekają nas w bliskiej przyszłości.
 • Not a Penny Less – the Minimum Wage to historia tego, skąd wziął się pomysł wprowadzenia płacy minimalnej i jakie są tego konsekwencje.

Jak można łatwo się przekonać, obydwa numery prezentują się naprawdę interesująco i warto po nie sięgnąć, zwłaszcza jeżeli szukacie lektury na bieżące tematy na poziomie zaawansowanym. 

Za egzemplarzy magazynów serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze