Przejdź do głównej zawartości

Straszliwie zły Królik, czyli "Historyjki Beatrix Potter"

Opowiastki Beatrix Potter towarzyszyły mi, gdy byłam małą dziewczynką i już od dawna planowałam sprawić je swojej córeczce. Niedawno nadarzyła się prawdziwa okazja i naszą domową biblioteczkę zasiliły Historyjki Beatrix Potter.


Bieżące wydanie zawiera krótką biografię autorki i jedenaście najsłynniejszych historyjek o zwierzętach, jakie stworzyła, m.in. o króliku Piotrusiu i jego kuzynie Beniaminie, czy o krawcu z Gloucester, któremu w tajemnicy pomagały w pracy myszy. Mimo upływu lat (powstały na początku XX wieku) opowieści te nadal zachowują swój urok i czar wiktoriańskiej angielskiej wsi. Nie wszystkie nadają się dla zupełnie malutkich dzieci, część może sprawiać wrażenie wręcz brutalnych, ale każda kończy się morałem, bądź ukaraniem tych, którzy byli nieposłuszni lub zwyczajnie źli. Wszystkie historyjki są również opatrzone krótką informację na temat ich powstania.


Niestety, dopiero po zakupie zakupie okazało się, że nie jest to tłumaczenie Małgorzaty Musierowicz, a Any Matusik-Dyjak i Barbary Szymanek. Dla mojego dziecka nie jest to problem – poznaje te historie po raz pierwszy, mnie natomiast gryzły imiona niektórych bohaterów. I tak Tekla Kałużyńska zmieniła się w Hildę Kałużankę, wiewiórka Orzeszko w Chrupusia, Beniamin Kicuś w Beniamina Trusia, a Pani Mrugalska w Panią Mrugalińską. Muszę się jeszcze przyzwyczaić do tych form, ale na razie nie jest łatwo.


Książeczka jest pięknie wydana, ma grubą, sztywną oprawę, a w środku barwne ilustracje wzorowane na oryginalnych wykonanych przez autorkę. Od strony wizualnej całość prezentuje się naprawdę ślicznie. 


Co więcej, do naszego wydania Historyjek… został dołączony świetny dodatek – kolorowanka Świat Beatrix Potter, którą moja M. się zachwyciła. Efekt jej pierwszej pracy możecie podziwiać poniżej. Znajdują się tu proste ilustracje zaczerpnięte z książki i doprawione odpowiednim cytatem. Dla dziecka – świetna sprawa.


Podsumowując, na Dzień Dziecka i nie tylko opowieści o zwierzętach autorstwa Beatrix Potter to naprawdę bardzo dobry pomysł. Dla najmłodszych to przygoda z klasyką literatury dziecięcej, a dla rodziców powrót do dawnych lat. 

A na koniec mam dla Was straszliwie złego Królika :)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.