Przejdź do głównej zawartości

Business English Magazine (nr 52 i 53)

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Niemal co roku właśnie w tym okresie dopada mnie zapał do szlifowania nowych umiejętności, w tym języków obcych. I w tym właśnie pomaga mi Business English Magazine, którego dwa ostatnie numery możecie zobaczyć poniżej.O BEM piszę stosunkowo często, ponieważ chętnie po niego sięgam. Wbrew tytułowi, który może zniechęcić osoby niezainteresowane stricte sprawami biznesowymi, obok zagadnień natury ekonomicznej czy korporacyjnej, porusza on wiele innych spraw. To co liczy się dla mnie przede wszystkim to fakt, że teksty pozwalają szlifować język angielski na poziomie zaawansowanym. Do każdego artykułu dołączony jest mini-słowniczek, a część z nich można również pobrać w formie plików audio. Ponadto, dzięki dołączonemu kodowi można również obejrzeć  trzy-cztery kilku lub kilkunastuminutowe filmy video dopasowane tematycznie do wybranych tekstów w każdym numerze. Jednym słowem, mamy tu przekrój przez różne sposoby na usprawnianie i utrwalanie umiejętności językowych.

Tyle informacji ogólnych, a teraz przyjrzyjmy się, co kryje się w poszczególnych numerach. Oto krótkie podsumowanie artykułów, które najbardziej mnie zainteresowały w numerze marcowo-kwietniowym (nr 52):
 • Kenyan Creativity: the Silicon Valley of East Africa, który zaskoczył mnie informacjami o elektronicznym boomie w Kenii.
 • The Way to the White House, czyli przegląd kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, których pojawiło się ponad dwadzieścioro, choć wiadomo, że naprawdę liczy się tylko kilkoro z nich.
 • Zany Business at Zappos, czyli jak może wyglądać biznes, który na pierwszy rzut oka jest jedynie sklepem obuwniczym, a w praktyce firmą naprawdę wyjątkowo dbającą o klienta.
 • Bricks and Mortar: the Real-life Game of London’s Real Estate, czyli słów kilka o rynku nieruchomości w jednym z największych europejskich miast
 • Germany and the Economic Miracle to z kolei spojrzenie na naszego zachodniego sąsiada, zarówno pod kątem turystyki, jak i możliwości biznesowych.
 • Business Dialogues – The Photoshoot, czyli bardzo dobra dawka codziennego języka, idiomów i powiedzonek.

Muszę jednak przyznać, że najnowsze wydanie (nr 53) prezentuje się znacznie bardziej smakowicie, a z największym zainteresowaniem przeczytałam:
 • The Girl Scouts Step It Up – amerykańskie harcerki sprzedające ciasteczka lub batoniki to charakterystyczny motyw wielu filmów familijnych zza oceanu. Jak się okazuje, w codziennym życiu potrafią być naprawdę przebojowymi business women.
 • If You Start Me Up – akurat ten tekst nie do końca jest skierowany do mnie (nie planuję otwierać biznesu zagranicznego…), ale i tak chętnie przejrzałam krótki przewodnik po miastach, którym warto się przyjrzeć pod tym właśnie kątem.
 • Ice Cream Against Climate Change, czyli jak producent lodów nakłania ludzi do ochrony środkowiska i walki z globalnym ociepleniem.
 • Donald Trump i Hillary Clinton to najgorętsze nazwiska tegorocznych wyborów prezydenckich w USA, a w bieżącym numerze poświęcono im aż trzy artykuły – dwa przybliżające ich sylwetki o raz jeden będący zestawieniem ich przedwyborczych obietnic i planów.
 • Living on the Edge, czyli skąd się wzięły maszynki do golenia Gillette.
 • Gwyneth Paltrow: the A-list Elite – mam do niej słabość: jest świetną aktorką, nie wikła się w żadne skandale ani afery, oby więcej takich właśnie gwiazd.
 • A Brighter Future for Bikes, czyli o tym, jak rowery wracają do łask. Sama jestem przykładem osoby, która po latach wróciła na dwa kółka i to z ogromną przyjemnością!
Podsumowując, jeśli szukasz sposobu  na kontakt z językiem angielskim na poziomie zaawansowanym, BEM jest właśnie dla Ciebie!

Za egzemplarzy magazynów serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…