"Strażnicy nocy" The 13th Sign

Strażnicy nocy to kolejna kolorowanka dla dorosłych, która od pewnego czasu umila mi wieczory, a jednocześnie doskonały przykład na to, że kolorować można nie tylko uroczy kwiaty i motyle, ale również wzory mroczne, niepokojące, miejscami nawet lekko psychodeliczne. I można to robić z ogromną przyjemnością!

Autorkami ilustracji są Ajka Jabłońska i Katarzyna Niemiro, duet kryjący się pod pseudonimem The 13th Sign. Stworzyły wspólnie ponad trzydzieści wzorów inspirowanych mitami, magią i legendami, na których widać zmiennokształtne postaci, hybrydy, gryfy i pogańskie boginie. Niektóre wzory wydają się nieskomplikowane i można je pokolorować dosyć szybko, inne wymagają wielogodzinnego „dłubania”.


Spodobały mi się zwłaszcza wzory przedstawiające zwierzęta i stworzenia mitologiczne (gryfy są świetne!), choć niestety niemal przy każdym obrazku wizja tego, jak miał wyglądać, prezentowała się w mojej wyobraźni znacznie lepiej niż wychodziło to w praktyce. Najważniejsze jednak, że świetnie bawiłam się podczas wypełniania kolorem kolejnych elementów, w ruch szły kredki, pastele, mazaki i cienkopisy, niemal wszystko, co miałam pod ręką.
Od strony technicznej Strażnicy… prezentują się bardzo dobrze (bez porównania z serią Johanny Basford również wydawanej przez Naszą Księgarnię). Format książki jest duży, wzory drukowane jednostronnie, a papier gruby - nie przebija nawet czarny mazak, choć przy potraktowaniu wodą brzegi lekko pofalowały (nie traktuję tego jednak jako zarzut, bo jak dotąd jedna kolorowanka na piętnaście przetrwała malowanie na mokro bez szwanku). Co więcej, na ostatniej stronie umieszczono grubą, tekturową podkładkę, dzięki której całość jest stabilna i łatwiej jest kolorować, można to robić nawet na kolanach, np. w plenerze, choć sama wolę jednak solidne biurko lub stół. Jednym słowem, jest bez zarzutu i takie wydanie można postawić za przykład innym.

Podsumowując, miłośnikom kolorowania pozycja ta na pewno się spodoba, zwłaszcza jeśli szuka się czegoś nowego i oryginalnego. Jestem zdecydowanie na tak!


 Za przyjemność kolorowania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Komentarze