Przejdź do głównej zawartości

"Strażnicy nocy" The 13th Sign

Strażnicy nocy to kolejna kolorowanka dla dorosłych, która od pewnego czasu umila mi wieczory, a jednocześnie doskonały przykład na to, że kolorować można nie tylko uroczy kwiaty i motyle, ale również wzory mroczne, niepokojące, miejscami nawet lekko psychodeliczne. I można to robić z ogromną przyjemnością!

Autorkami ilustracji są Ajka Jabłońska i Katarzyna Niemiro, duet kryjący się pod pseudonimem The 13th Sign. Stworzyły wspólnie ponad trzydzieści wzorów inspirowanych mitami, magią i legendami, na których widać zmiennokształtne postaci, hybrydy, gryfy i pogańskie boginie. Niektóre wzory wydają się nieskomplikowane i można je pokolorować dosyć szybko, inne wymagają wielogodzinnego „dłubania”.


Spodobały mi się zwłaszcza wzory przedstawiające zwierzęta i stworzenia mitologiczne (gryfy są świetne!), choć niestety niemal przy każdym obrazku wizja tego, jak miał wyglądać, prezentowała się w mojej wyobraźni znacznie lepiej niż wychodziło to w praktyce. Najważniejsze jednak, że świetnie bawiłam się podczas wypełniania kolorem kolejnych elementów, w ruch szły kredki, pastele, mazaki i cienkopisy, niemal wszystko, co miałam pod ręką.
Od strony technicznej Strażnicy… prezentują się bardzo dobrze (bez porównania z serią Johanny Basford również wydawanej przez Naszą Księgarnię). Format książki jest duży, wzory drukowane jednostronnie, a papier gruby - nie przebija nawet czarny mazak, choć przy potraktowaniu wodą brzegi lekko pofalowały (nie traktuję tego jednak jako zarzut, bo jak dotąd jedna kolorowanka na piętnaście przetrwała malowanie na mokro bez szwanku). Co więcej, na ostatniej stronie umieszczono grubą, tekturową podkładkę, dzięki której całość jest stabilna i łatwiej jest kolorować, można to robić nawet na kolanach, np. w plenerze, choć sama wolę jednak solidne biurko lub stół. Jednym słowem, jest bez zarzutu i takie wydanie można postawić za przykład innym.

Podsumowując, miłośnikom kolorowania pozycja ta na pewno się spodoba, zwłaszcza jeśli szuka się czegoś nowego i oryginalnego. Jestem zdecydowanie na tak!


 Za przyjemność kolorowania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…