Przejdź do głównej zawartości

"Amerykanin" Henry James

Amerykanin, Henry James
Prószyński i S-ka, 2016
Kilka tygodni temu Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało kolejną gratkę na miłośników prozy Henry’ego Jamesa, wybitnego amerykańskiego pisarza przełomu XIX i XX wieku. Amerykanin, jedna z jego głośniejszych powieści, to już jedenasta pozycja z dorobku autora, jaka ukazała się na polskim rynku, wpisująca się w charakterystyczny dla niego nurt zderzania ze sobą dwóch odmiennych światów – europejskiego i amerykańskiego.

Christopher Newman, człowiek sukcesu, który do wszystkiego doszedł pracą własnych rąk, to niemal klasyczny przykład spełnienia amerykańskiego snu. Edukację zakończył mając zaledwie kilkanaście lat, zmuszony pracować na własne utrzymanie, a dzięki smykałce do interesów udało mu się zgromadzić prawdziwą fortunę. Mając trzydzieści kilka lat, mężczyzna opuszcza więc rodzinną Amerykę i przybywa do Europy, by poobcować z jej dorobkiem kulturowym oraz… znaleźć odpowiednią żonę.

Mężczyznę stać niemal na wszystko, dlatego bez większych obiekcji, a jednocześnie bazując tylko na skromnej wiedzy ogólnej i książkowych przewodnikach, zaczyna on oglądać wszystko, co „warte jest obejrzenia” oraz kupować pełne blichtru przedmioty, które mają zapewnić mu luksusowe otoczenie. Jednak przy całej swej niezwykłej kupieckiej intuicji, okazuje się całkowicie naiwny i bezbronny tam, gdzie w grę zaczynają wchodzić przyjęte w Europie standardy – zarówno zachowania, jak i dobrego smaku.

Dzięki kontaktom z amerykańskim małżeństwem od lat mieszkającym we Francji oraz niemal niewyczerpanym zasobom finansowym, Newman wkracza na paryskie salony, gdzie poznaje młodziutką, piękną wdowę. Widząc w niej poszukiwany od dawna ideał kobiety, postanawia ją poślubić, całkowicie ignorując fakt, że dla jej arystokratycznej rodziny i całego otoczenia jest jedynie bogatym parweniuszem.

Henry James po mistrzowsku przedstawił zderzenie zupełnie odmiennych światów i mentalności. Z jednej strony postawił głównego, tytułowego bohatera obdarzonego dobrym sercem i gorąco wierzącego w równość wszystkich ludzi, a jednocześnie nieco topornego w swym zachowaniu i – zdawać by się mogło – niezdolnego do wyrażania prawdziwie żywych emocji. Z drugiej strony widzimy świat skostniałej, hermetycznej arystokracji, której przedstawiciele nie chcą dostrzec zmian w otaczającym ich świecie i nadal z uporem separują się od społeczeństwa, głęboko wierząc w swą wyższość nad innymi. Wychowany w zupełnie innych warunkach Newman jest zupełnie nieprzygotowany i nieświadomy niewidzialnej granicy, która uniemożliwia mu stanie się jednym z nich. Nie rozumie też ograniczeń, jakie wysoce urodzeni sami sobie narzucają, nawet jeśli oznacza to dla nich życie w coraz skromniejszych warunkach bądź bezproduktywne próżniactwo. Sam odbierany jest przez arystokratyczne środowisko dwojako – jako nieproszony gość bądź jako ciekawostka, wręcz maskotka, nigdy jednak jako po prostu pełnowartościowy człowiek.

Powieść można podzielić na dwie części, mimo że sam autor takiego podziału nie dokonał. W pierwszej akcja snuje się leniwie, czasem wręcz nużąco; jest to przede wszystkim obraz podróży Newmana po Europie oraz jego próby zasymilowania się w nowym otoczeniu. Z kolei w drugiej części na pierwszy plan wysuwa się wątek melodramatyczny, a lektura staje się znacznie bardziej zajmująca, mimo że niektóre rozwiązania fabularne momentami nieco zgrzytają.

Pod względem wydania książka doskonale komponuje się z pozostałymi z dorobku autora, jakie ukazały się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka (Amerykanin to już jedenasta z kolei pozycja). Twarda oprawa i dobra jakość druku zachęcają do lektury. Mam jedynie żal do osoby odpowiedzialnej za sformułowanie opisu na okładce – zdradza on wydarzenia, które mają miejsce na niemal samym końcu powieści, odbierając tym samym czytelnikowi element zaskoczenia. Jednocześnie blurb jest nieco mylący, ponieważ sugeruje, że fabuła rozwinie się w innym niż faktycznie kierunku. Dlatego tym, którzy dopiero zamierzają sięgnąć po powieść, zdecydowanie odradzam czytanie opisu wydawcy.

Podsumowując, Amerykanin, będąc wnikliwym, na poły ironicznym studium różnic w mentalności Amerykanów i europejskiej klasy wyższej, to niemal kwintesencja pierwszego okresu twórczości Jamesa. To powieść obyczajowa z wątkiem romansowym, który jest jedynie pretekstem do uwypuklenia owych różnic, dlatego nie pozwala książce zostać zaszufladkowaną w kategorii romansu. Warta uwagi zwłaszcza dla wielbicieli prozy niejednoznacznej i wymagającej nieśpiesznego zagłębiania się w jej kolejne odsłony.

Recenzja napisana dla portalu DużeKa.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.